KCK'da ilk tahliye, Şırnak'ta çatışma, sınırda hareket

Siirt'te KCK davasından tutuklu 14 kişiden 9'u dün ilk duruşmada tahliye edildi. Genelkurmay, Şırnak'ta 3 PKK'lının öldürüldüğünü duyurdu. Özel timlerin Silopi'ye gönderildiği, Hezil Çayı üzerinde seyyar köprü çalışmalarının başladığı ve koruculara ağır silahların dağıtıldığı ileri sürüldü.

KUZEY IRAK GÜNCESİ

15 MART 2011 SAAT:18.00


ANKARA

Siirt’te 13 Şubat ve 16 Mart 2010 tarihlerinde KCK’ya yönelik yapılan operasyonlarla gözaltına alınan ve tutuklanan 5’i kadın 9 kişi dün tahliye edildi. Fırat Haber Ajansı’nın dünkü haberine göre Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 14’ü tutuklu 62 kişinin yargılandığı davada tahliye kararı ilk duruşmada çıktı.
Genelkurmay Başkanlığı dün internet sitesinden yaptığı açıklamada Şırnak’ın Güçlükonak ilçesi kırsalında 3 PKK’lının öldürüldüğünü duyurdu. Açıklamada arazide konuşlu askeri birliğin yakın emniyet unsuru tarafından tespit edilen gruba yönelik başlayan operasyonun sürdüğü ifade edildi.
Fırat Haber Ajansı’nın dünkü haberinde Hezil Çayı üzerine seyyar köprü kurma çalışmalarının yapıldığı, Ankara Gölbaşı’ndan 200 kişilik özel birliğin Silopi’ye intikal ettiği ve deneyimli koruculara ağır silahlar dağıtılarak hazır olmalarının istenildiği ileri sürüldü.

PKK

KCK dün yaptığı açıklama ile İbrahim Tatlıses’e yönelik saldırıyı kınadı. Fırat Haber Ajansı’nda dün yer alan açıklamada “İstanbul gibi bir yerde herhangi bir devlet biriminden ilişki ve yardım almaksızın bu biçimde profesyonel bir saldırı yapmak mümkün değildir” denildi. Tatlıses’in kendilerine ‘hep saygılı’ olduğunun kaydedildiği açıklamada muhtemel şüpheliler arasında PKK’nın da sayılmasına tepki gösterildi. Açıklamada, 33 yıllık PKK tarihi boyunca hiçbir sanatçı ve yazara tetik çekilmediği ileri sürüldü.

GELİŞMELER NEYE İŞARET EDİYOR

Şırnak’taki çatışma ve sınırda ileri sürülen hareketlilik, TSK’nın baharla birlikte PKK’nın etkisizleştirilmesi sürecine yeniden hız vereceğini, diğer bir ifadeyle Ankara’nın örgütün tasfiyesi hedefinde bir değişiklik olmadığını gösteriyor.
Ancak KCK davalarında ilk tahliyelerin çıkması, Öcalan’ın mart ayına ilişkin yapacağı değerlendirmeyi etkileme potansiyeli taşıyor. Çünkü hem PKK hem de İmralı, 2009 baharıyla birlikte başlayan tutuklama dalgasıyla cezaevine konulan BDP’li siyasetçilerin serbest bırakılmasını silahların susmasının önde gelen koşulu olarak görüyor.
KCK tutuklularıyla ilgili bu ilk işaretin yanı sıra 20 Mart’ta kutlanacak Nevruz Bayramı’nda özellikle Doğu ve Güneydoğu’da tehlikeli boyutta bir gerginlik yaşanmazsa Öcalan’a PKK’yı seçim sonuna kadar ‘hareketsiz’ durumda tutmasının yolunun açılmış olacağı hissediliyor.

.