Kürt sorununda kritik viraj: Çadır savaşları

BDP'lilerin Öcalan'ın önerisiyle kurduğu demokratik çözüm çadırları polisin mahkeme kararına dayanan operasyonlarıyla söküldü. BDP/DTK, operasyonlara tepkili.

KUZEY IRAK GÜNCESİ

Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?


26 NİSAN 2011 SAAT: 18.00

ANKARA


BDP’nin başta Güneydoğu olmak üzere il ve ilçelerde mart ayında kurmaya başladığı ‘demokratik çözüm çadırları’, mahkemelerde alınan ’kamu güvenliğini tehdit ettiği’ kararları gereği, önceki gün gece yarısı polisin düzenlediği operasyonlarla söküldü. DHA’nın dünkü haberine göre sökülen çadırlar yer yer yeniden kurulur ve sökülürken güvenlik güçleriyle çatışmalar yaşandı. Eski BDP Grup Başkanvekili ve Batman bağımsız milletvekili adayı Bengi Yıldız, çadırların sökülmesine ilişkin tepkisini şöyle dile getirdi: “Eğer demokratik ve çözüm çadırı birilerini rahatsız ediyorsa, rahatsız etmeye devam ederiz. Her gün çatışma istiyorlarsa o çadırı kaldırsınlar. Biz çadırı kurmanın, onlar kaldırmanın hesabını yapsınlar. Şayet çadırımıza saldırmaya devam ederlerse, biz de AKP’nin il binalarına yöneliriz.”

GELİŞMELER NEYE İŞARET EDİYOR

Ankara, Öcalan’ın önerisiyle kurulan ‘demokratik çözüm çadırları’na Türkiye çapında bir operasyonla tavır aldı. YSK’nın BDP tarafından desteklenen 7 bağımsız milletvekili adayını ‘veto’ etmesi ve ardından objektif olarak sokağın baskısıyla 6’sına ‘vize’ vermesinin ardından yaşanan bu gelişme, 2009 yerel seçimlerinin hemen sonrasında 99 belediyelik kazanan o zamanki DTP’nin seçilmiş üyeleri de dahil olmak üzere geniş kapsamlı tutuklamalarla kendini gösteren KCK operasyonlarını hatırlatıyor.
Diğer bir ifadeyle Ankara’nın, BDP tarafının ciddi ilerleme kaydettiği her gelişmenin ardından, bu durumu telafi edecek bir ‘dengeleme’ operasyonuna kendini zorunlu hissettiği görülüyor.
Öcalan’ın ‘Sorun çıkarılmayacağını umuyorum’ diye söz ettiği çadırlara yönelik bu genel tavır: 

1- BDP/DTK tarafını sokağa yönlendirme ve seçim öncesinde özellikle Güneydoğu’da çatışmalı bir ortam yaratma potansiyeli taşıyor, 

2- Öcalan’ın Kürt sorununun çözümüne yönelik hükümet tarafından 15 Haziran’a kadar beklediği ‘olumlu işaretler’e tam ters yönde olan bu son gelişme PKK’nın saldırı moduna geçmesine de zemin hazırlıyor.
Bu şartlar altında Yıldız’ın sözlerinden de anlaşıldığı gibi BDP/DTK, çadırların yeniden kurulması için sokağı hareketlendirecek ve eğer kamu güvenliğini tehdit etmeyecek bir formülde uzlaşılırsa yine kazanan taraf olarak görünecek; öyle olmazsa sürgit çatışmalı ortama girilecek ve seçimlerin serbest yapılması en azından ülkenin bir kesiminde riske girecek.

.