MGK'dan Geçitli kararı, PKK'dan 'Kürt mahkemeleri

MGK'nın dünkü toplantısından sonra yapılan açıklamada Hakkari'nin Geçitli köyündeki mayınlı saldırının PKK tarafından yapıldığına işaret edildi. PKK ise Kürtleri kendi mahkemelerini kurmaya çağırdı.

KUZEY IRAK GÜNCESİ

27 EKİM 2010 SAAT: 21.00

ANKARA

Milli Güvenlik Kurulu’nun dünkü olağan toplantısının ardından yapılan açıklamada PKK ile mücadeleye ‘aynı kararlılıkla’ devam edileceği vurgulanarak şöyle denildi: “Bölgenin refah düzeyinin yükseltilmesine yönelik yatırımları engellemeyi amaçlayan eylemler ile bölge halkının huzur ve refahına yaklaşımını ortaya koyan bölücü terör örgütünün, aralarında çocuk ve kadınların da yer aldığı sivil halkı hedef alan saldırılarında kara mayını kullanmaktan çekinmemesinin, bu örgütün insani değerlere bakış açısını da bir kere daha açıklıkla sergilediğine dikkat çekilmiştir.
Dost ve müttefik ülkelere, bu hususları ciddiyetle ve sorumluluk duygusu içinde dikkate almaları ve terör örgü mensupları ve yandaşlarının ülkelerinde faaliyet göstermelerine imkan tanımaması ve terörün maddi kaynağının kurutulması bakımlarından etkin tedbirler benimsemeleri çağrısında bulunulmuştur.”
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, demokrasi açığı sorununun belirtisi olarak nitelediği Kürt sorununun, parlamentoda temsil edildiği ve konuşulduğu ölçüde daha rahat çözüme ulaşacağını belirtti” AA’nın dünkü haberine göre Boyner, BDP eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Gülten Kışanak’ın TÜSİAD’ı ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada “Kimlikler, özgürlükler ve kuvvetler ayrılığı bölenlerinin birleştiren haline gelmesi, yeni anayasada bunların tartışılıyor olması çok önemli” diye konuştu. Boyner seçim barajının indirilmesi gerektiğini de ifade etti.
BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ise Türkiye’nin yeni anayasasına kavuşma sürecine TÜSİAD’ın çok önemli destekleri olacağını kaydetti.

PKK

KCK Yüksek Adalet Divanı, Kürtlerin mevcut mahkemelere gitmeyerek sorunlarını kendilerinin oluşturduğu mahkemelere çözmeleri çağrısı yaptı. Fırat Haber Ajansı’nın dünkü haberine göre yapılan açıklamada “Halk meclisleri, adalet divanları, komisyonlar, köy cemaatleri, toplumun ileri gelenleri gibi toplumsal örgütlülükler bu sorunların çözümünde etkili ve temel rol oynamalı, devletin yargı ve mahkeme kurumları yerine bu kurumlarda toplumsal sorunların çözümü esas alınmalıdır” denildi.

GELİŞMELER NEYE İŞARET EDİYOR


MGK bildirisi, 16 Eylül’de Hakkari’nin Geçitli köyünde 9 kişinin ölümüne yol açan mayın saldırısının PKK tarafından düzenlendiğini ima ediyor ve henüz adli soruşturmanın devam ettiği olayla ilgili Ankara’nın ‘kesin’ hükmünü verdiğini gösteriyor.
Ankara’nın bu temelde özellikle Irak/Bölgesel Kürt Yönetimi’ni örgütün Kuzey Irak’taki varlığına ilişkin ‘aktif’ pozisyona geçmeye zorladığı fark ediliyor.
Boyner’in sözleri TÜSİAD’ın Kürt sorununa anayasal çerçevede bir çözüm istediğine ve BDP’nin TBMM içinde varlığının devam etmesinden yana olduğuna işaret ediyor.
PKK’nın Türkiye’de Kürtleri kendi ‘yargı’ sistemini kurmaya çağırması, örgütün demokratik özerkliği kademe kademe hayata geçirerek Kürt sorununu ‘tek taraflı’ olarak çözme politikasına dayanıyor.
Mahkemelerde Kürtçe savunma ile başlayan hayatın her alanında Kürtçe kullanma kampanyasına paralel şekilde kurulu yargı sisteminin reddine çıkarılan davet, ‘sivil itaatsizlik’ dalgasının yükseleceğini hissettiriyor.
MGK’nın bildirisi ve PKK’nın çağrısı iplerin iyice gerileceğini ve çatışmalı dönemi haber veriyor.