Öcalan görüşe neden çıkmadı?

PKK lideri, dün İmralı'ya giden kardeşi Mehmet Öcalan'ın görüşüne çıkmadı. Mehmet Öcalan, ağabeyinin "Süreç çok hassas. Görüşe şu aşamada çıkmamız uygun değil" ifadesini içeren bir notu cezaevi müdürüne verdiğini söyledi.

KUZEY IRAK GÜNCESİ


Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?


19 OCAK 2012 SAAT:19.00

PKK


Abdullah Öcalan, dün İmralı’ya giden kardeşi Mehmet Öcalan’ın ziyaretine çıkmadı. DHA’nın haberine göre Mehmet Öcalan, İmralı Cezaevi Müdürü’nün kendilerine Öcalan’dan bir yazı geldiğini o yazıda “Süreç çok hassas bir süreçtir. Görüşe şu aşamada çıkmamız uygun değildir. Her şey birbirine karışmıştır. Görüşe çıkmayacağız” ifadesinin olduğunu söylediğini aktardı. 
Mehmet Öcalan şunları söyledi: “Süreci tam olarak bilemiyorum. 35-40 tane avukatı vardı. Onlar da tutuklanmıştı. Yani avukatları götürmüyorlar. Zannederim aileleri götürüyorlar. Süreci tam bilemiyorum ama süreç biraz karışık. Biz 3-4 hafta önce başvurumuzu yapmıştık. Görüş için. Bu perşembe için bize haber geldi. Biz geldik, görüş yapılmadı.”


SURİYE

PKK paralelinde Suriye’de faaliyet gösteren Demokratik Birlik Partisi (PYD) liderlerinden Mahmud Muhammed Bave Sabir, tüm Kürt partilerini bir cephede birleştirmek amacıyla ulusal bir konferans düzenleneceğini söyledi. Reuters’ın dünkü haberine göre Sabir, “Konferans, Suriye’deki Kürtlerin taleplerini öne çıkarmayı ve Arap muhalefetiyle diyalog başlatmayı hedefliyor” diye konuştu. Konferansın tarihi henüz belli olmamakla birlikte bu ay içinde Erbil’de toplanması bekleniyor. 


GELİŞMELER NEYE İŞARET EDİYOR


PYD yöneticisinin sözleri, hem Kürtlerin rejim değişikliğine zorlanan Suriye’de demokratik özerklik imkânını yaratmaya çalıştıklarını hem de Esad ile aynı çizgide durmadıklarını gösteriyor.
Öcalan’ın avukatlarının tutuklandığı ve avukat görüşmesine de izin verilmediği bir konjonktürde aile ziyaretine çıkmasının mevcut durumu kabul etmek anlamına geleceğini düşündüğü anlaşılıyor.
Diğer taraftan yazılı notta kullanılan ifadeler, PKK çizgisinde yer alan kesimlerde cezaevi koşulları ve Öcalan’ın sağlık durumuyla ilgili tedirginliği arttırma ve onları eyleme sevk etme potansiyeli taşıyor. 


YAZARIN NOTU:

Ekim 2007’de Referans gazetesinde başlayan Ekim 2010’dan itibaren de radikal.com.tr sitesinde devam eden Kuzey Irak Güncesi yazılarında, esas itibariyle, “Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?” temel felsefesi gereği verili anın ‘fotoğrafı’ çekilerek geleceğe dönük kestirimler yapılır. Yazar, Türkiye’de Kürt sorunu ve PKK konusunda herkese açık olan kaynakların taranmasından çıkan anlamlı verileri kullanır. Bu nedenle herhangi bir kaynaktan nispeten fazla alıntı yapılması somut durumun sonucudur. Konunun çok dinamik olması nedeniyle yeni bir gelişmenin ortaya çıkması halinde farklı bir kestirimin yapılabileceğinin bilincinde olan yazar, analize dahil edilen verilerin tarih ve saat ile sınırlandırılmasını zorunlu görür. Yazarın objektifliği temel kriter olarak alması, sorunun nasıl çözüleceğine dair bir fikrinin olmadığı anlamına gelmez. Bununla birlikte yazar ‘sürüden ayrı düşmeyi’ göze alır ve konuyla ilgilenenlere derli toplu bir kaynak da sunan farklı formatını korumaya özen gösterir.