Öcalan, PKK'nın ateşkesi bozma kararını 'yok' saydı

PKK 28 Şubat'ta 'eylemsizlik durumu'na son verdiğini açıklamasına rağmen Öcalan, "Mart konusunda asıl değerlendirmeyi önümüzdeki günlerde yapacağım. Olumlu gelişme olursa seçime kadar mevcut eylemsizlik durumu devam eder" dedi.

KUZEY IRAK GÜNCESİ 

Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?13 MART 2011 SAAT: 18.00


PKK

Öcalan, ”Mart konusunda asıl değerlendirmeyi önümüzdeki günlerde yapacağım. Eğer olumlu bir gelişme olursa seçime kadar mevcut eylemsizlik durumu devam eder. Olumlu bir gelişme olmazsa ‘Artık yokum’ derim, aradan çekilirim. Benim sağlık durumum artık daha fazla bu işi yürütmeme uygun değil zaten. Bir gelişme olmazsa siyasi-ideolojik yönleriyle de artık yürütemem” dedi. Fırat Haber Ajansı’nın dünkü haberine göre anayasal çözüm olmazsa KCK sisteminin devreye gireceğini ileri süren Öcalan, Kürt sanatçı Şivan Perwer’in Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile görüşmesinin kendisi açısından bir sakıncası olmadığını, ancak bunu kişisel çıkarı için değil Kürtler için yapması gerektiğini söyledi. “Açıkça söylüyorum, bizim kimseyi tehdit ettiğimiz yok” diyen Öcalan şöyle konuştu: “Belki ilk defa tarihi bir fırsat yakalamışız, devlet de ciddi yaklaşırsa anayasal çözüm sağlayacağız. Kürtlerin hakları için bir çözümleri varsa konuşsunlar, eleştirsinler. Yol haritamız var, kamuoyuyla paylaşıldı. Bu konuda bir eleştirileri varsa söylesinler. Ama öyle ‘Öcalan tehdit ediyor’ demesinler, ciddi olsunlar.”

GELİŞMELER NEYE İŞARET EDİYOR


4 Mart’ta “Devlet ile görüşmeler sürüyor, demokratik çözüm umudum var” diyerek 28 Şubat’ta ateşkese son veren PKK’ya ‘fren’ yaptıran Öcalan, dün yaptığı açıklama ile örgütün o kararını da bir anlamda ‘yok hükmünde’ saydı.
Diğer bir ifadeyle 4 Mart’taki açıklamasında sadece “PKK’nın kararından haberim var” ifadesini kullanan Öcalan, örgütün kendisini beklemeden ateşkesi bozma kararına tepkisini dünkü açıklama ile gösterdi. ‘Mevcut eylemsizlik durumu’ sözleriyle o kararı yok sayan Öcalan, “Mart konusunda asıl değerlendirmeyi önümüzdeki günlerde yapacağım” diyerek Kandil’e “Son sözü ben söylerim” mesajını gönderdi.
Öcalan, Şivan Perwer’e ilişkin sözleriyle aslında Kürt sorunuyla ilgili PKK’nın dışında ‘potansiyel’ muhatapların ortaya çıkmasına engel olunacağını hissettirdi.
Öcalan’ın devlet yetkilileriyle İmralı’da yapılan görüşmeleri ‘tarihi fırsat’ olarak nitelediği göz önüne alındığında, temasların devam etmesi halinde -Ankara üzerinde basınç oluşturmak amacıyla kullandığı ‘tehditkâr’ söylemine rağmen- PKK’nın tetik çekmesine izin vermeyeceği fark ediliyor.

.