PKK için 'durma' vakti

Öcalan'ın 20 Mart'ta "Diyalog süreci devam ediyor, seçimlere kadar durumu izleyelim" açıklamasının ardından PKK tepe yöneticisi Murat Karayılan, askeri kanada 'şimdi dur' mesajı gönderdi.

KUZEY IRAK GÜNCESİ 

Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?

29 MART 2011 SAAT: 18.30

ANKARA


BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, dün grup toplantısında yaptığı konuşmada Başbakan Erdoğan’ın Irak gezisini eleştirerek “Başbakan Türkiye’deki Kürt sorununu çözmek için Bağdat ve Erbil’e gidiyorsa boşuna yoruluyor. Türkiye’deki Kürt sorununu ancak Ankara’da, Diyarbakır’da, Hakkâri’de, Van’da çözebilir” dedi. AA’nın dünkü haberine göre Kışanak, anadilde eğitim, askeri ve siyasi operasyonların durdurulması, siyasi tutukluların serbest bırakılması ve seçim barajının kaldırılması yönünde somut taleplerinin kabul edilmesi halinde seçimlerde adaylıktan çekilebileceklerini yineledi.

PKK

PKK tepe yöneticisi Murat Karayılan, Denge Mezopotamya Radyosu’na verdiği demeçte örgütün askeri kanadı HPG’ye dönük olarak şöyle konuştu: “Şimdi durun, bu doğru. Şu anda halkımız siyasi bir hamle başlattı. Bunu izleyin, gözetin ve eğer gerekli olursa savunmaya başvurun. Operasyonlara hazırlıklı olun, kayıp vermeyin. Gerekliyse misilleme yapın.” Fırat Haber Ajansı tarafından dün aktarılan haberde Karayılan, Türkiye’deki cezaevlerini boşaltma hedeflerinin olduğunu ileri sürerek “Yapabilirsek herkesi zindanlardan çıkaracağız. Zaten başta İmralı ve diğer zindanlar boşalmadan bu sorun çözülmez” dedi.

GELİŞMELER NEYE İŞARET EDİYOR

Kışanak’ın sözleri BDP/DTK’nın Kürt sorunuyla PKK’yı özdeşleştiren çizgisini, Erdoğan’ın Irak ziyaretinin PKK ile ilgili bölümü ise Ankara’nın Kürt sorunuyla PKK’yı birbirinden ayıran - birincide demokratik açılım çerçevesinde adım atma niyetini dile getirirken ikinciyi askeri olarak etkisizleştirmeyi hedefleyen- ikili politikasını yansıtıyor.
Karayılan’ın sözleri 21 Mart tarihli “Öcalan’dan PKK’ya: Seçime kadar dur” başlıklı Kuzey Irak Güncesi yazısı ile 24 Mart tarihli “BDP’den Tahrir tipi eylem” başlıklı haber-analizde işaret edildiği gibi Kandil’in İmralı’nın çağrısına uyarak ve BDP/DTK’nın ‘sivil itaatsizlik’ kampanyasını zayıflatmamak için seçimlere kadar ‘hareketsiz’ kalacağını teyit ediyor.

.