PKK: Şemdinli'de alan kontrolü bizde

PKK, Hakkâri Valiliği 11 Ağustos'ta operasyonların bittiğini açıkladığı Şemdinli'de alan hâkimiyetini elinde tuttuğu iddiasında ısrarlı. Örgüt yaptığı açıklamada bu durumun özerk yönetim bölgelerinin kurulması için zemin yarattığını da ileri sürüyor.

KUZEY IRAK GÜNCESİ


Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor? 


14 AĞUSTOS 2012 SAAT:18.00

ANKARA


CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, dün saat 17.00 sularında serbest bırakıldı.
CHP'nin Şemdinli olayları da dahil olmak üzere TBMM'yi olağanüstü toplantıya çağırma girişimi dün genel kurulda toplantı yeter sayısına ulaşılamaması nedeniyle akamete uğradı.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada “Biz CHP olarak, meşruiyetimizi milli irademiz dışında başka bir kaynakta aramayacağız. Sizlerin Oslo benzeri planlarınıza asla alet olmayacağız” dedi.

PKK

KCK, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün yerel birimlerin inisiyatifi ile alıkonulduğunu ve işlemlerinin tamamlanmasının ardından dün serbest bırakılacağını bildirdi.
Fırat Haber Ajansı'nın dünkü haberine göre yapılan açıklamada Şemdinli'de alan kontrolünün kendilerinde olduğu, bu durumun demokratik özerk bölgelerin inşası için uygun ortam oluşturduğu, askeri birliklerin ise operasyona çıkmayıp kışlalarında kaldığı ileri sürüldü.

GELİŞMELER NEYE İŞARET EDİYOR


KCK açıklamasında Hüseyin Aygün'ün kaçırılmasının merkezi bir kararla değil, yerel bir birimin inisiyatifiyle olduğunun söylenilmesi kamuoyunda oluşan tepkiyi Kandil'in üzerine odaklandırmama çabası olarak görünüyor.
Diğer bir ifadeyle 'Dersim Eyalet Komutanlığı'ndan dahi bahsedilmeyen açıklamada eylemin sorumluluğu kendi başına hareket eden küçük bir gruba yükleniyor!
Hakkâri Valiliği tarafından 11 Ağustos'ta yaptığı yazılı açıklamada “Şemdinli kırsalında gerçekleştirilen eylemler üzerine, güvenlik güçlerimizce hava destekli olarak 23 Temmuz 2012 günü başlatılan operasyonlar, 11 Ağustos 2012 cumartesi sabahı itibariyle tamamlanmıştır” denilmişti.
Örgütün açıklaması operasyonların durması noktasında valilik açıklamasıyla örtüşüyor. Ancak alan hâkimiyeti konusunda örgüt iddiasını sürdürüyor. Hatta o durumun demokratik özerk yönetimler için zemin hazırladığını söylüyor.
TBMM'de görüşme yapılamadığı için bu konunun enine boyuna tartışılması ve kamuoyunun bilgi sahibi olma fırsatı kaçırıldı. Bununla birlikte örgütün önümüzdeki günlerde bölgede etkili eylemler yapması ve iddia ettiği gibi yeni taktiğine uygun şekilde özerk yönetim bölgeleri oluşturması halinde hükümetin bugün izlediği iletişim politikasından dolayı zor durumda kalması kaçınılmaz görünüyor.