PKK'da 'esnek' dönem

KCK, "Canlı kalkan eylemine son verin" çağrısı yaptı. HPG, bayram boyunca ateşkes ilan etti. Öcalan'la 1 aydır görüşme yapılmamasına rağmen Kandil genel geçer açıklamalarla yetiniyor.

KUZEY IRAK GÜNCESİ

Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?

29 AĞUSTOS 2011 SAAT:18.00

ANKARA
Genelkurmay Başkanlığı dün bir açıklama yaparak 17-22 Ağustos tarihlerinde Kuzey Irak’a yönelik hava harekâtında daha önce 90-100 olarak verdiği öldürülen PKK’lı sayısının yeni gelen bilgilerle 145-160 olduğunu bildirdi. Açıklamada 25-28 Ağustos tarihleri arasında icra edilen hava harekâtında tespit edilen hedeflere 21 sorti yapıldığı, ayrıca topçu birliklerince 38 hedefin yoğun ateş altına alındığı belirtildi.
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, demokratikleşme projesini çok kararlı bir şekilde sürdüreceklerini söyledi. DHA’nın dünkü haberine göre Yazıcı, “Terörü yok etmek için insani dilden anlamayan kesimlerle mücadele etmekteki kararlılığımız devam edecek. Terör örgütü mensupları ve onlara müdahil olan gruplar ile bizim bu insani yaklaşımımızdan anlamayanlar, anladıkları dilde mukavemet görecekler” diye konuştu.
BDP ve DTK, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Diyarbakır’da kitlesel bir miting düzenleyecek. DHA’nın dünkü haberine göre Tertip Komitesi adına konuşan Burhan Karakoç, şunları söyledi: “Kürt halkının faşizan uygulamalara ve Kürt sorununun çözümsüzlüğüne tahammülü kalmamıştır. Akan kan durmak zorundadır. AKP Kürt sorununun barışçıl ve demokratik çözümü konusunda milliyetçi ve pragmatik yaklaşımlarına son vermek, barışçıl ve demokratik bir sürecin önünü açacak politikalar geliştirmek zorundadır.” Karakoç, Öcalan ile müzakerelerin önünün açılmasını, askeri ve siyasi operasyonların durdurulmasını ve BDP’nin parlamentoya girmesi için hükümet tarafından gerekli koşulların yaratılması gerektiğini söyledi.
Silopi’nin Başverimli Beldesi’nde ‘canlı kalkanlar’ dün çadırları sökerek eylemlerine son verdiler. DHA’nın haberine göre grup, 2 otobüsle Kuzey Irak’a geçti. Grubun eylemlerini Kuzey Irak’ta sürdürecekleri bildirildi.

PKK
KCK, dün bir bildiri yayımlayarak canlı kalkan eylemlerinin amacına ulaştığı ve son verilmesi gerektiğini açıkladı. Fırat Haber Ajansı’nın dünkü haberine göre bildiride şöyle denildi: “Barış annelerinin öncülüğünde gerçekleşen eylemsellik, vermesi gereken mesajı başarılı bir şekilde vermiştir. Bu açıdan artık barış ve özgürlük eylemlerini dağa çıkmaktan ziyade değişik biçimlerde ve değişik etkinliklerle sürdürmek daha doğru olacaktır.” Bildiride Başbakan Erdoğan’dan Öcalan’ın “Teminat verilsin, önüm açılsın, bu sorun bir haftada çözeriz” çağrısına olumlu yanıt verilmesi istendi.

GELİŞMELER NEYE İŞARET EDİYOR
Genelkurmay’ın açıklamasında ikinci dalga hava harekâtına ilişkin bölümü vurulan hedef sayısının verilmemesiyle dikkat çekiyor.
Yazıcı’nın PKK’nın yanı sıra BDP ve DTK’nın hükümetin hedefi olduğunu gösteren sözleri, Ankara’nın ‘taarruz’ modunda kalmaya devam edeceğini gösteriyor.
KCK’nın çağrısı, Ankara’nın kararlı tutumu göz önüne alındığında karşılık bulma ihtimali taşımıyor ve daha çok Kandil’in ‘taarruz’ karşısında ‘yumuşak’ söylemi seçtiğine işaret ediyor.
KCK’nın canlı kalkan eyleminde Yıldırım Ayhan’ın öldürülmesinin ardından ‘yeterli mesaj verildi, eyleme son’ çağrısı yapması ve eylemcilerin çadırları sökmesi, PKK’nın askeri kanadı HPG’nin 3 günlük bayram ateşkesi ilan etmesi de dahil olmak üzere Kandil’in Ankara’nın atağı karşısında ‘mevcudu koruma’yı temel aldığını teyit ediyor.
23 Ağustos tarihli “PKK’nın yeni taktiği” başlıklı Kuzey Irak Güncesi’nde işaret edilen bu çizgi, örgütün hem askeri hem siyasi planda -Ankara’nın yüksek temposuna paralellik anlamında- ‘cephe savaşı’na girmeyip her iki alanda da ‘gerilla’ taktiği izleyeceğini gösteriyor.
Öcalan’ın 1 aydan beri avukatlarıyla görüşmemesine rağmen örgütün ‘dünyayı zehir etmek’ yerine ‘genel geçer’ açıklamalarla yetinmesiyle de kendini gösteren bu taktik, Kandil’in esas olarak Ankara’nın tüm gücünü sergilemesini istediğini düşündürüyor.


YAZARIN NOTU:

Ekim 2007’de Referans gazetesinde başlayan Ekim 2010’dan itibaren de radikal.com.tr sitesinde devam eden Kuzey Irak Güncesi yazılarında, esas itibariyle, “Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?” temel felsefesi gereği verili anın ‘fotoğrafı’ çekilerek geleceğe dönük kestirimler yapılır. Yazar, Türkiye’de Kürt sorunu ve PKK konusunda herkese açık olan kaynakların taranmasından çıkan anlamlı verileri kullanır. Bu nedenle herhangi bir kaynaktan nispeten fazla alıntı yapılması somut durumun sonucudur. Konunun çok dinamik olması nedeniyle yeni bir gelişmenin ortaya çıkması halinde farklı bir kestirimin yapılabileceğinin bilincinde olan yazar, analize dahil edilen verilerin tarih ve saat ile sınırlandırılmasını zorunlu görür. Yazarın objektifliği temel kriter olarak alması, sorunun nasıl çözüleceğine dair bir fikrinin olmadığı anlamına gelmez. Bununla birlikte yazar ‘sürüden ayrı düşmeyi’ göze alır ve konuyla ilgilenenlere derli toplu bir kaynak da sunan farklı formatını korumaya özen gösterir.