PKK'da Tamil alarmı

PKK yöneticilerinden Duran Kalkan, İran'ın PJAK'a karşı Kandil bölgesinde 16 Temmuz'da başlattığı harekâtı, Sri Lanka'da Tamil Kaplanları örgütüne yönelik düzenlenen kuşatma ve imha saldırısına benzer bir planın ilk aşaması olduğunu söyledi.

KUZEY IRAK GÜNCESİ

Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?

7 AĞUSTOS 2011 SAAT:18.00

ANKARA


Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a dün verdiği yanıtta “DTK son derece ciddi bir kurumsal yapıdır. Çay içip dağılmadığımızı Sayın Bülent Arınç da görecek, önümüzdeki süreçte yapacağımız etkinlikler ve çalışmalarla. Aslında çok ciddiye aldığı için böyle söylüyor bence” dedi.


İRAN

İran’ın Batı Azerbaycan Eyalet valisi Vahid Celalzadeh, PJAK güçlerine karşı operasyonların süreceğini söyledi. Fırat Haber Ajansı tarafından İran’ın resmi televizyonu Press TV’ye dayanılarak dün verilen haberde, Vali Celalzadeh yapılan operasyonun amacının “İran’ın toprak bütünlüğünü korumak” olduğunu belirti.

PKK

PKK yöneticilerinden Duran Kalkan, İran’ın Kandil harekâtının Sri Lanka’da Tamillere uygulanan tarzda bir imha planının başlangıcı olduğunu ileri sürdü. Fırat Haber Ajansı’nda dün çıkan haberde Kalkan şöyle konuştu: “Kandil düşse, ikinci adım Hinere ve Hakurk olacak. Zaten onu sağlamak üzere Hakurk-Hinere sınırında da yığınaklar yapıyorlar. İran’ın askeri hazırlık merkezi Şino’dur. Şino’da tümüyle Hakurk’a, Hinere’ye dönük bir askeri hazırlık var. Kandil ortadan kalkarsa, bu sefer kuzeyden ve doğudan İran güçleriyle, batıdan Türkiye’nin doğrudan, fiili güçleriyle birlikte oraya saldıracak, orayı kaldırmaya çalışacaklar. Tabii bu onunla sınırlı kalmayacak. Oradan başlatılan bu cephe kuzeyden Türkiye’nin 2011 güzünde bütün Medya Savunma Alanları’na dönük geliştireceği askeri saldırıyla desteklenecek. Sri Lanka’nın Tamil saldırısına benzer bir saldırı böyle ortaya çıkacak. Kandil’de yapılan saldırı, saldırının hepsi değil, başlangıcıdır. Oradan başlayarak, en stratejik noktadan başlayarak bütün Medya Savunma Alanları’nı tasfiye etmeyi, böylece gerillayı tasfiye etmeyi, yönetimi tasfiye etmeyi öngörüyorlar.”
Kalkan “Türkiye, o Tamil benzeri bir operasyonu bu biçimde başlatmış oluyor. Öyle barış olacak, bilmem siyaset işleyecek, anayasa yapılacak bunlar hikâye. Bunların hepsi gündemden düştü. Şimdi Türkiye’de gündem savaştır” diye konuştu.

GELİŞMELER NEYE İŞARET EDİYOR

Tuğluk’un sözleri, DTK’nın önümüzdeki günlerde 14 Temmuz’da ilan ettikleri demokratik özerklik konusunda uygulamaya dönük adımlar atma niyetine işaret ediyor.
Vali Celalzadeh’in açıklaması Tahran’ın Kandil’e yöneliminin -Kalkan’ın açıklamalarına paralel şekilde- geçici değil, radikal bir değişiklik hedeflediğini gösteriyor.
Kalkan’ın sözleri, Kandil’e yönelik harekâtın kendileri açısından ne kadar kritik bir gelişme olduğunu teyit ediyor.
Örgütün bu tespiti, Türkiye içindeki hareket tarzını yani hem PKK birimlerinin hem de BDP/DTK eksenindeki kesimin önümüzdeki dönemde izleyeceği çizgiyi de haber veriyor.
Çünkü Kalkan’ın “Türkiye’nin gündemi savaştır” ifadesi, kendi açılarından Kürt sorununa anayasal demokratik çözümün gündemden düştüğü, müzakerenin değil çatışmanın sahne aldığı anlamına geliyor.
Dolayısıyla süreci böyle algılayan örgütün, 6 Ağustos tarihli “PKK saldırıya geçiyor” başlıklı Kuzey Irak Güncesi’nde işaret edildiği gibi rotayı Devrimci Halk Savaşı’na doğru kırması da şaşırtıcı görünmüyor.