PKK'da Zana rahatlığı

PKK yöneticisi Murat Karayılan, tavrını mevcut koşullarda 'isabetli' bulmadığını söylediği Zana'ya hem BDP hem de PKK'nın 'olgun' yaklaşması sonucunda Ankara'nın istediği amaca ulaşamadığını ileri sürdü.

KUZEY IRAK GÜNCESİ 

Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?

5 TEMMUZ 2012 SAAT:18.00

ANKARA


Bitlis Valiliği, 21 Haziran’da Buzlupınar mevkiinde PKK tarafından kaçırılan Er Vahdettin Kaya’nın yapılan operasyonların neticesinde serbest kaldığını duyurdu. DHA’nın dünkü haberine göre yapılan açıklamada Yüksekova nüfusuna kayıtlı Vahdettin Kaya’nın 4 Temmuz günü saat 15.30’da kendisini alıkoyanların elinden kaçtığı ve yerini tespit eden güvenlik güçleri tarafından kurtarıldığı belirtildi.

SURİYE

PKK paralelinde Suriye’de faaliyet gösteren PYD Eşbaşkanı Salih Muslim Muhammed, Efrin’de yapılan saldırıların arkasında Özgür Suriye Ordusu ile Şam rejiminin bulunduğunu söyledi. Fırat Haber Ajansı’nın dünkü haberine göre Muhammed “Batı Kürdistan’ı kan gölüne çevirmek istiyorlar” diye konuştu. Muhammed 2 Temmuz’da Kahire’de yapılan Suriye muhalifleri toplantısını Kürtlerin halk olarak tanınmasını kabul etmediği için terk ettiklerini belirtti.

PKK

PKK tepe yöneticisi Murat Karayılan, AKP’nin Kürt sorununu şiddetle çözmeye kararlı olduğu bir dönemde Leyla Zana’nın çıkışının ‘isabetli bir duruş’ olmadığını söyledi. Fırat Haber Ajansı’nın dünkü haberine göre Karayılan şöyle konuştu: “Deyim yerindeyse Zana’yı pohpohlayıp yanlışa sevk etmek istediler. Kürt siyasetinin çok sert tepki göstereceğini, yine PKK hareketi olarak bizim artık üstünü çizeceğimizi bekliyorlardı. Bunun da ciddi bir çatlaklığa ve bazı sorunlara yol açacağını hesaplıyorlardı. Ama Kürt siyaseti hem olgun biçimde eleştirilerini söyledi hem de neyin nasıl ele alınması gerektiğini ifade etti.” Karayılan, Zana’nın basın toplantısından sonra eleştirilmeye başlanmasını kendisinden beklentilerin boşa çıkması olarak değerlendirdi.

GELİŞMELER NEYE İŞARET EDİYOR

Er Vahdettin Kaya’nın serbest kalışı, PKK’nın kaçırdığı askerler içinde Kürt kökenli olanları uzun süre alıkoymayacağını gösteriyor. Örgüt daha önce Er Ali Sabancı’yı sivil toplum örgütlerine geçen ayın sonunda teslim etmişti.
Muhammed’in sözleri, Suriye’de Kürtlerin iç çalkantıdan avantajlı çıkmasını engellemeye dönük bir sürecin işlediğini gösteriyor.
Karayılan’ın açıklamaları Zana’nın basın toplantısında söylediklerinin örgütü rahatlattığına işaret ediyor.
Dahası, Zana’nın Ankara’da önce umut sonra düş kırıklığı yaratan çıkışının ardı sıra “Bu görüşmeyi Öcalan istedi” yönünde medyada çıkan, iyi ‘dizayn’ edilmemiş ‘haber’ ve yorumların Kandil’de bir karşılığının olmadığı da fark ediliyor. 


YAZARIN NOTU:

Ekim 2007’de Referans gazetesinde başlayan Ekim 2010’dan itibaren de radikal.com.tr sitesinde devam eden Kuzey Irak Güncesi yazılarında, esas itibariyle, “Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?” temel felsefesi gereği verili anın ‘fotoğrafı’ çekilerek geleceğe dönük kestirimler yapılır. Yazar, Türkiye’de Kürt sorunu ve PKK konusunda herkese açık olan kaynakların taranmasından çıkan anlamlı verileri kullanır. Bu nedenle herhangi bir kaynaktan nispeten fazla alıntı yapılması somut durumun sonucudur. Konunun çok dinamik olması nedeniyle yeni bir gelişmenin ortaya çıkması halinde farklı bir kestirimin yapılabileceğinin bilincinde olan yazar, analize dahil edilen verilerin tarih ve saat ile sınırlandırılmasını zorunlu görür. Yazarın objektifliği temel kriter olarak alması, sorunun nasıl çözüleceğine dair bir fikrinin olmadığı anlamına gelmez. Bununla birlikte yazar ‘sürüden ayrı düşmeyi’ göze alır ve konuyla ilgilenenlere derli toplu bir kaynak da sunan farklı formatını korumaya özen gösterir.