PKK'dan 'özerk yönetim' çağrısı

Şemdinli'nin ardından Çukurca'da büyük çaplı faaliyet içine giren PKK, 'demokratik özerklik' çağrısı yaptı. Hakkâri Valiliği ilde 7 bölgeyi sivillere kapattı.

KUZEY IRAK GÜNCESİ 

Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?


6 AĞUSTOS 2012 SAAT:18.00

ANKARA

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, “Şemdinli’de, Çukurca’da veya o dağlarda Kuzey Irak’tan sızan, gelen terörist unsurlar var. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz de onlara yönelik operasyonlar yürütüyor. Şemdinli’deki bundan ibarettir” dedi. Anadolu Ajansı’nın dünkü haberine göre Atalay, PYD’nin Suriye’deki Kürtler içinde çok küçük bir azınlık olduğunu, oluşan boşluktan yararlandığını ve çok fazla büyütülmemesi gerektiğini söyledi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, “CHP Merkez Yönetim Kurulu olarak son günlerde yaşanan gelişmeler ışığında terör ve Suriye’deki olayları değerlendirmek üzere TBMM’yi olağanüstü toplantıya çağırma kararı aldıklarını” bildirdi.
Hakkâri Valiliği 7 ayrı bölgeyi 6 Ekim’e kadar geçici askeri yasak bölge olarak ilan etti. AA’nın dünkü haberine göre ilan edilen yasak bölgeler şöyle: “İkiyaka bölgesi, Şırnak Beytüşşebap doğusu ve Hakkâri merkez bölgesi Altındağlar, Buzul Dağı bölgesi, Alandüz Bölgesi, Balkaya Dağları Bölgesi, Gediktepe ve Karadağ bölgesi, Çağlayan ve Pirinçeken bölgesi.”

PKK

PKK yöneticilerinden Sozdar Avesta Şemdinli’de başlattıkları hamleden sonra halkın demokratik özerk yönetimler kurmasını istedi. Fırat Haber Ajansı’nın dünkü haberine göre Avesta, “Bugün askeri operasyonlarımızın ikinci bölümü Çele’de (Çukurca) devreye girdi. Bu esas olarak Şemzinan’ı (Şemdinli) tamamlayan ve ilerleten bir adım olmaktadır” diye konuştu.
KCK dün yaptığı açıklamada hamlelerinin Suriye’deki iç savaşla uzaktan yakından ilgisinin olmadığı ileri sürüldü. Fırat Haber Ajansı’nın dünkü haberine göre açıklamada “Kendi özgücümüze dayanarak ve birçok yerde alan hâkimiyeti kurarak final sürecine girmiş bulunmaktayız” denildi.
PKK’nın askeri kanadı HPG, Çukurca’daki saldırılardan sonra pazar ve pazartesi günü çatışmalar yaşandığını açıkladı. Fırat Haber Ajansı’nın dünkü haberine göre açıklamada alanın denetiminin kendilerinde olduğu ileri sürüldü.

GELİŞMELER NEYE İŞARET EDİYOR

Atalay’ın sözleri, Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun önceki açıklamalarına da paralel şekilde Ankara’nın Suriye’de Kürtlerin başında PYD’yi görmek istemeyen çizgisini oluşturuyor.
Avesta’nın sözleri 31 Temmuz tarihli “PKK: Taktik değiştirdik” başlıklı Kuzey Irak Güncesi’nde işaret edildiği gibi örgütün askeri hamlesine paralel bir siyasi hamle içine girme arzusunu yansıtıyor.
Hem Avesta’nın sözleri hem de HPG’nin açıklaması ise 6 Ağustos tarihli “PKK’nın Çukurca saldırıları ne anlama geliyor?” başlıklı Kuzey Irak Güncesi’ndeki tespiti teyit ediyor. Yani örgüt, Çukurca ile ikinci etaba geçiyor ve denetimi altındaki alanları genişletme hedefini vurguluyor.
Hakkâri’de sivillerin girişine yasaklanan bölgeler, örgütün hedeflediği alanları içeriyor ve Ankara’nın gidişatı tersine çevirmek için ağır bir yanıta hazırlandığını hissettiriyor.
Bütün bunlar, önümüzdeki günlerin şiddetli çatışmalara sahne olacağını bizlere haber veriyor.

YAZARIN NOTU:

Ekim 2007’de Referans gazetesinde başlayan Ekim 2010’dan itibaren de radikal.com.tr sitesinde devam eden Kuzey Irak Güncesi yazılarında, esas itibariyle, “Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?” temel felsefesi gereği verili anın ‘fotoğrafı’ çekilerek geleceğe dönük kestirimler yapılır. Yazar, Türkiye’de Kürt sorunu ve PKK konusunda herkese açık olan kaynakların taranmasından çıkan anlamlı verileri kullanır. Bu nedenle herhangi bir kaynaktan nispeten fazla alıntı yapılması somut durumun sonucudur. Konunun çok dinamik olması nedeniyle yeni bir gelişmenin ortaya çıkması halinde farklı bir kestirimin yapılabileceğinin bilincinde olan yazar, analize dahil edilen verilerin tarih ve saat ile sınırlandırılmasını zorunlu görür. Yazarın objektifliği temel kriter olarak alması, sorunun nasıl çözüleceğine dair bir fikrinin olmadığı anlamına gelmez. Bununla birlikte yazar ‘sürüden ayrı düşmeyi’ göze alır ve konuyla ilgilenenlere derli toplu bir kaynak da sunan farklı formatını korumaya özen gösterir.