PKK'dan silah bırakma şartı

PKK tepe yöneticisi Murat Karayılan, yeni anayasanın Kürt kimliğini tanıması halinde silah bırakacaklarını söyledi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kürtlerin tüm haklarının verileceğini söylediği konuşmayı partisi adına yaptığını vurguladı.

KUZEY IRAK GÜNCESİ

Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?

18 OCAK 2012 SAAT:18.00

ANKARA


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, TV8 kanalında yaptığı açıklamalarda 2012 bütçe görüşmelerinin kapanışındaki konuşmasıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Meclis’teki konuşma, grubum adına yaptığım konuşmadır. Sıfatım bellidir. Biz buna inanıyoruz, gönülden inanıyoruz. Bu ülkede etnik kökeni ne olursa olsun, bütün yurttaşlarımızı kendi öz kardeşlerimiz, birinci sınıf vatandaşlarımız olarak görüyoruz ve bu etnik kökenleri itibariyle kendilerini bu şekilde ifade eden herkese, anayasanın tanıdığı bütün hakları, insan haklarını, kesemizden değil, anayasanın teamül hükümleri olduğu için elbette tanıyacağız, tanıyoruz, tanımaya devam ediyoruz.”

PKK

PKK tepe yöneticisi Murat Karayılan, Arınç’ın Kürtlerin tüm haklarının tanınacağına dair açıklamalarıyla ilgili görüşünü soran Rudaw gazetesine “Arınç’ın açıklamaları ciddi değil. Biz, bu açıklamalara bize karşı yürütülen savaş çerçevesinden bakıyoruz. Zaman zaman bazı kesimler için umut yaratmak amacıyla böyle konuşmalar yapılıyor” yanıtını verdi.
Yeni anayasada Kürt etnisitesinin tanınması ve Kürtlere yönelik herhangi bir tehdidin kalmaması halinde silah bırakacaklarını söyleyen Karayılan, Avni Özgürel’in “PKK yaza silah bırakacak” tespitine ilişkin olarak da şöyle konuştu: “Sadece Avni Özgürel değil, Taha Akyol ve başka yazarlar da aynı şeyi söylediler. Bu tür iddiaları hangi temelde yaptıklarını bilmiyorum. AKP hükümetinin planlarından haberdar olduklarına inanıyorum. AKP hükümeti bize bu kış savaş ilan etti ve savaşı baharda da sürdürecek. Yaza kadar bizi imha edecek ve hedeflerine ulaşmış olacak. Türkiye için yeni bir dönem başlayacak. Belki bu teoriye dayanarak o tür açıklamalar yapılıyor.”
Karayılan devlet ile görüşmelerinin Süleymaniye’de değil, Oslo’da yapıldığını vurgulayarak Bölgesel Kürt Yönetimi’ni bu görüşmeler hakkında bilgilendirdiklerini ifade etti.


GELİŞMELER NEYE İŞARET EDİYOR

Arınç’ın açıklamalarında 21 Aralık’ta Meclis kürsüsünde söylediklerinin AKP hükümetini bağlayıcı nitelikte olduğunu vurgulaması Karayılan’ın Rudaw’a verdiği röportajın ardından gelmesiyle dikkat çekiyor.
Ankara, böylelikle Kürt sorununun çözümünde adım atacağını vurguluyor.
Karayılan’ın negatif yaklaşımı ise örgüte karşı yürütülen askeri mücadelenin etkisini yansıtıyor. Çünkü Ankara Kürt sorunuyla PKK’yı birbirinden ayırıyor, PKK ise Kürt sorunuyla kendini özdeşleştiriyor. Dolayısıyla Ankara’nın bir yandan Kürt sorununu çözeceğini söyleyip diğer yandan örgütü etkisizleştirmeye hız vermesi Kandil tarafından Kürt sorununun çözümüyle ilgili de adım atılmayacağı algısına yol açıyor.
Bu nedenle Arınç ve Karayılan’ın açıklamaları, 18 Ocak itibariyle Türkiye’nin söylem düzeyinde silahların susma noktasına hayli yakınsadığını, pratikte ise o noktadan giderek ıraksadığını bizlere gösteriyor.YAZARIN NOTU:

Ekim 2007’de Referans gazetesinde başlayan Ekim 2010’dan itibaren de radikal.com.tr sitesinde devam eden Kuzey Irak Güncesi yazılarında, esas itibariyle, “Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?” temel felsefesi gereği verili anın ‘fotoğrafı’ çekilerek geleceğe dönük kestirimler yapılır. Yazar, Türkiye’de Kürt sorunu ve PKK konusunda herkese açık olan kaynakların taranmasından çıkan anlamlı verileri kullanır. Bu nedenle herhangi bir kaynaktan nispeten fazla alıntı yapılması somut durumun sonucudur. Konunun çok dinamik olması nedeniyle yeni bir gelişmenin ortaya çıkması halinde farklı bir kestirimin yapılabileceğinin bilincinde olan yazar, analize dahil edilen verilerin tarih ve saat ile sınırlandırılmasını zorunlu görür. Yazarın objektifliği temel kriter olarak alması, sorunun nasıl çözüleceğine dair bir fikrinin olmadığı anlamına gelmez. Bununla birlikte yazar ‘sürüden ayrı düşmeyi’ göze alır ve konuyla ilgilenenlere derli toplu bir kaynak da sunan farklı formatını korumaya özen gösterir.