PKK'dan 'sinir harbi'

PKK, özellikle temmuz ayıyla birlikte Tunceli bölgesindeki eylemlerini arttırdı. Örgüt, peşpeşe düzenlediği yol kesme eylemleriyle Ankara'ya karşı Tunceli üzerinden adeta bir 'sinir harbi' yürütüyor.

KUZEY IRAK GÜNCESİ
Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?

11 TEMMUZ 2012 SAAT:18.00

ANKARA

AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, DTK ve BDP’nin 14 Temmuz’da Diyarbakır’da düzenlemeyi planladığı mitinge valilik tarafından izin verilmemesine tepki gösterdi. DHA’nın dünkü haberine göre Ensarioğlu şunları söyledi: “Yasakları anlamlı bulmuyorum. Nevruz’un yasaklanması, mitingin yasaklanması gibi. Her siyasi parti miting düzenleyebilmeli, belli bir üslup içerisinde. Bu miting haklı bir mitingse, karşılık bulur mu bulmaz mı onu da partilere bırakmak lazım. Eğer birtakım provokasyon olabileceği yönünde bilgiler varsa devletin birimlerine düşen tedbir almaktır. Bu mitingi yasaklamak tedbir değil, bu yöntem ve yasaklama bir tedbir olarak görülmemeli. İnşallah, daha vakit var, bu kararından döner diye temeni ediyorum.”
Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi KCK davasından yargılanan BDP Şanlıurfa Milletvekili ibrahim Ayhan’ın 3. yargı paketi çerçevesinde adli kontrol uygulamasına göre tahliye edilmesi yönündeki talebi reddetti.
Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi de BDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız’ın 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yapılan tahliye talebinin reddine ilişkin itirazı dün reddetti.


PKK

KCK dün bir bildiri yayımlayarak 14 Temmuz’da Diyarbakır’da yapılacak mitinge katılım çağrısı yaptı. Fırat Haber Ajansı’nın dünkü haberine göre mitingin Öcalan’ın özgürlüğünü sağlaması ve siyasal çözüm zemini yaratması açısından önemli bir adım olacağı kaydedildi.
PKK’lı bir grup önceki gece Tunceli-Erzincan karayolunu 20.00’de keserek gasp ettikleri iki otomobile bomba düzeneği kurdu. DHA’nın haberine göre yol 15 saat sonra düzeneklerin fünye ile patlatılmasının ardından ulaşıma açıldı.

GELİŞMELER NEYE İŞARET EDİYOR

BDP milletvekillerinin tahliye taleplerinin kabul görmemesi, çatışmalı sürecin KCK davalarının seyrine bağlı yumuşama ihtimalini ortadan kaldırdığını gösteriyor.
PKK’nın 14 Temmuz çağrısı, örgütün mitinge yüklediği anlam göz önüne alındığında Nevruz’dan beri ilk büyük kitle gösterisi için tüm imkânların kullanılacağına işaret ediyor.
Ensarioğlu’nun sağduyulu çağrısının, Ankara’nın sert tutumu ve BDP/DTK/PKK’nın mitingden beklentisi nedeniyle karşılık bulma şansı fazla görünmüyor.
PKK’nın özellikle temmuz ayıyla birlikte çok sıklaşan Tunceli merkezli eylemleri, örgütün sınır hattından uzak olan bir bölgede kapasitesini sergileme hedefine karşılık geliyor.
Kimi zaman gün içinde aynı yolu iki kez kesebilen PKK, Ankara’ya karşı Tunceli üzerinden adeta bir ‘sinir harbi’ yürütüyor.


YAZARIN NOTU:

Ekim 2007’de Referans gazetesinde başlayan Ekim 2010’dan itibaren de radikal.com.tr sitesinde devam eden Kuzey Irak Güncesi yazılarında, esas itibariyle, “Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?” temel felsefesi gereği verili anın ‘fotoğrafı’ çekilerek geleceğe dönük kestirimler yapılır. Yazar, Türkiye’de Kürt sorunu ve PKK konusunda herkese açık olan kaynakların taranmasından çıkan anlamlı verileri kullanır. Bu nedenle herhangi bir kaynaktan nispeten fazla alıntı yapılması somut durumun sonucudur. Konunun çok dinamik olması nedeniyle yeni bir gelişmenin ortaya çıkması halinde farklı bir kestirimin yapılabileceğinin bilincinde olan yazar, analize dahil edilen verilerin tarih ve saat ile sınırlandırılmasını zorunlu görür. Yazarın objektifliği temel kriter olarak alması, sorunun nasıl çözüleceğine dair bir fikrinin olmadığı anlamına gelmez. Bununla birlikte yazar ‘sürüden ayrı düşmeyi’ göze alır ve konuyla ilgilenenlere derli toplu bir kaynak da sunan farklı formatını korumaya özen gösterir.