PKK'dan zehir zemberek açıklama

PKK'nın askeri kanadı HPG, Eruh ve Şemdinli baskınlarıyla sesini duyurdukları 15 Ağustos tarihine vurgu yapan açıklamasında dünyayı zehir etmekten söz etti.

KUZEY IRAK GÜNCESİ

Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?

12 AĞUSTOS 2011 SAAT: 20.00

ANKARA


Hakkari’nin Çukurca ilçesinde PKK’ya yönelik operasyonda gözaltına alınan 20 kişiden 14’ü dün tutuklandı. AA’nın dünkü haberinde tutuklananlar arasında BDP İlçe Başkanı Sıddık Güzel ve partinin ilçe yöneticileri de bulunuyor.
Fırat Haber Ajansı’nın dünkü haberine göre 12 Haziran seçimlerinde milletvekili seçilen ancak milletvekilliği YSK tarafından düşürülen Hatip Dicle’nin avukatı Levent Kanat, AİHM’e başvurdu. Kanat, başvurusunda milletvekili seçim tutanağının iptalinin sorumluluğunun Ankara’da olduğunu ileri sürerek müvekkilinin güvence altına alınan haklarına yönelik bu ihlalin tespitini istedi. Kanat, uğranılan maddi ve manevi zararlara karşılık tazminat talebinde de bulundu.
Ağrı’da, İran’dan gelen doğalgaz boru hattında önceki gece patlama meydana geldi. DHA’nın haberine göre boru hattının Ağrı’ya 5 kilometre uzaklıktaki Bolluk ve Çamurlu köyleri arasındaki kesiminde 23.10’da meydana gelen patlama sonrasında yangın çıktı. Yangın, vanaların kapatılmasıyla 2 saat sonra söndürüldü.

IRAK


Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi, El Hayat gazetesine yaptığı açıklamada İran’ın Irak topraklarına saldırılarını kınadı. Fırat Haber Ajansı tarafından aktarılan haberde Haşimi, “Anladığım kadarıyla İran da Irak topraklarından kendisine yönelik saldırılardan usanmış” dedi.

KUZEY IRAK 

 KDP Başkan Yardımcısı Neçirvan Barzani Şark El Ewsat gazetesine verdiği demeçte ABD’nin sessiz kalması nedeniyle İran’ın saldırılarının arttığını ileri sürdü. Fırat Haber Ajansı tarafından dün verilen haberde iki yıl önce ABD’nin Irak’taki varlığının daha güçlü ve sorumluluğunun daha fazla olduğuna dikkat çeken Barzani, şöyle konuştu: “İran, Amerika’nın reaksiyonunun ne olduğunu ölçmek için top atışları yapıyordu, ancak Amerika’nın bu top atışları karşısında hiçbir reaksiyonu yoktu. Bu sessizlikten dolayı İran’ın saldırıları arttı. Açık bir şekilde söylüyorum, Kürdistan Bölgesi, İran içerisindeki tüm saldırıları reddediyor. PJAK’ın silahlı eylemlerinin İran’daki Kürt sorununa hizmet etmediğine inanıyoruz” dedi. Barzani, PJAK’ın silahlı eylemlere son vererek, barışçıl siyasi eylemlere yönelmesini istedi.

PKK 

PKK’nın askeri kanadı HPG’nin dün yaptığı açıklamada “Değil toplu bir yönelim ve saldırı dünyanın dört bir yanında tek bir Kürde yönelik herhangi bir saldırı dahi bundan sonra kesinlikle cevapsız kalmayacaktır” denildi. Fırat Haber Ajansı tarafından verilen habere göre 15 Ağustos 1984 Eruh ve Şemdinli baskınlarına atıf yapılan bildiride Öcalan’ın çabalarını dikkate almadığı ileri sürülen Ankara’nın “dayatmalarına Devrimci Halk Savaşı ile karşılık verilecek” ifadesine yer verildi. Örgüt açıklamasında “Apo’yla özgür bir yaşamın önü açılmadığı müddetçe” Devrimci Halk Savaşı’yla dünyanın “sömürgecilere ve işbirlikçilerine” zehir edileceği belirtildi.
Tunceli’nin Nazımiye ilçesinde önceki akşam yol kesen PKK’lıların otomobilden indirdikleri geçici köy korucusu 56 yaşındaki Mustafa Akçiçek’i öldürdükleri bildirildi. DHA’nın dünkü haberinde olayın ardından geniş çaplı operasyon başlatıldığı belirtildi.

GELİŞMELER NEYE İŞARET EDİYOR


Barzani’nin sözleri İran’ın 16 Temmuz’da PJAK’a yönelik olarak başlattığı Kandil harekâtının ABD’den ‘yeşil ışık’ aldığını gösteriyor. Haşimi ve Barzani’nin açıklamalarındaki yumuşak ton, hem Irak merkezi yönetiminin hem de Bölgesel Kürt Yönetimi’nin bu harekâta ‘sessiz’ kalacağını teyit ediyor.
Çukurca’daki tutuklamalar, PKK’nın yaptığı her eylemin ardından kentlerde BDP/DTK’ya yönelik gözaltı ve tutuklamaların rutinleşeceğini gösteriyor.
HPG’nin açıklaması, “Artık sessiz kalmayacağız” ifadesiyle örgütün ateşkes dönemine son verdiğini hissettiren 2 Ağustos’taki bildirisindeki söylemin ilerisine geçildiğini gösteriyor.
15 Ağustos öncesinde Devrimci Halk Savaşı moduna geçtiğini de ima eden örgüt, çok şiddetli bir çatışma döneminin işaretini veriyor.
Örgütün yeni dönemde askeri hedeflerin yanı sıra boru hattına saldırıyla işaretini verdiği gibi ekonomik hedefleri de içine alan geniş bir çerçevede hareket edeceği hissediliyor.
Avukatları Öcalan’la pazartesi günü görüşme yapsa bile, büyük bir güç gösterisine niyetlenen ve tempoyu bu denli yükselten örgütün ‘hız kesmesi’ artık zor görünüyor.
Ankara’nın bu yönelime karşı benzer şekilde şiddetle karşılık vermesinin kaçınılmaz olduğu gözönüne alındığında Türkiye’nin her açıdan ciddi biçimde sıkıntılı bir dönem yaşacağı anlaşılıyor.

 

YAZARIN NOTU:
Ekim 2007’de Referans gazetesinde başlayan Ekim 2010’dan itibaren de radikal.com.tr sitesinde devam eden Kuzey Irak Güncesi yazılarında, esas itibariyle, “Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?” temel felsefesi gereği verili anın ‘fotoğrafı’ çekilerek geleceğe dönük kestirimler yapılır. Yazar, Türkiye’de Kürt sorunu ve PKK konusunda herkese açık olan kaynakların taranmasından çıkan anlamlı verileri kullanır. Bu nedenle herhangi bir kaynaktan nispeten fazla alıntı yapılması somut durumun sonucudur. Konunun çok dinamik olması nedeniyle yeni bir gelişmenin ortaya çıkması halinde farklı bir kestirimin yapılabileceğinin bilincinde olan yazar, analize dahil edilen verilerin tarih ve saat ile sınırlandırılmasını zorunlu görür. Yazarın objektifliği temel kriter olarak alması, sorunun nasıl çözüleceğine dair bir fikrinin olmadığı anlamına gelmez. Bununla birlikte yazar ‘sürüden ayrı düşmeyi’ göze alır ve konuyla ilgilenenlere derli toplu bir kaynak da sunan farklı formatını korumaya özen gösterir.