PKK'nın 'büyük kumarı'

PKK'nın Şemdinli ile başlattığı, Çukurca ile devam ettirdiği sürecin hedefi bölgeden TSK'yı çıkarmak ve özerk yönetimler kurmak.

KUZEY IRAK GÜNCESİ
Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?


8 AĞUSTOS 2012 SAAT:20.00

ANKARA
AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal “PKK’nın son destekçisi Suriye’de karışıklığın sona ermesi ve bölgeye düzenin gelmesiyle birlikte terör ve terör örgütünün yeri olmayacaktır. Esed ile birlikte PKK terör örgütü de tarihin tozlu raflarına kalkacaktır” dedi. AA’nın dünkü haberine göre Ünal, PKK’nın Türkiye’de bir özerk bölge oluşturmak istediğini, bunu Şemdinli’de yapmak için bir karşı saldırıya geçtiğini ancak daha önceden önlemler alındığını ve gerekenin yapıldığını da söyledi.
Şemdinli Belediye Başkanı Sedat Töre, halkın bugüne kadar çok çatışmaya tanık olduğunu ancak ilk kez mevzi çatışması gördüklerini söyledi. Amerikan’nın Sesi radyosuna konuşan Töre, çatışmaların 500 kilometrekarelik bir alanda cereyan ettiğini, bu alanda 11-12 köy olduğunu, köylülerin bir kısmının ilçe merkezine bir kısmının da çatışmadan uzak yerlerdeki köylere gittiğini ifade etti. Doğan Haber Ajansı (DHA) tarafından aktarılan habere göre Töre şunları söyledi: “Genel itibariyle ilçe merkezine giriş-çıkışta bir problem yok. Fakat ilçe merkezinin 1 km güneyindeki çatışma alanına giriş-çıkış yasak. BDP ve CHP heyetleri geldi, çatışmalar sürdüğünden güvenlik güçlerince engellendiler.” Töre, çatışmaların ne kadar süreceğine dair resmi bir açıklama yapılamadığını ancak Şemdinli Kaymakamlığı tarafından muhtarlıklara yapılan açıklamaya göre en az 5 gün daha köylere gidişe izin verilmeyeceğinin bilindiğini ifade etti.

SURİYE

Suriye’de Kürtlerin çatı örgütü Yüksek Kürt Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren Kamışlı Halk Meclisi’nin başkanı Remziye Hemed, kentte yönetimi almamalarının nedenini “Kimi güçlerin durumu başka türlü gösterme çalışmalarına zemin olmamaya çalışıyoruz” biçiminde açıkladı. Fırat Haber Ajansı’nın dünkü haberine göre Hemed “Evet, Kamışlı’da devlet kurumları var ama devlet yok. Yönetim halkın denetiminde. Arap, Asuri kardeşlerimizle kentimizi yönetiyoruz, yöneteceğiz, her duruma hazırız” dedi.

PKK

PKK yöneticilerinden Duran Kalkan, Şemdinli’nin bir başlangıç olduğunu söyledi. Fırat Haber Ajansı tarafından dün verilen habere göre Kalkan, “Önderliğimizin çağrısı üzerine hareketimizin son bir şans tanıdığı siyasal demokratik çözüm fırsatını heba eden, kendini imparator sanan kişiliklere gerçeğin öyle olmadığını kanıtlamaya çalışıyoruz. Mevcut direnişin esası budur” dedi.
DHA’nın dünkü haberine göre PKK, Şemdinli’deki Derecik Hudut Taburu’na havan saldırısı düzenledi. Bazı havan mermileri taburun yanında bulunan Gülmeşe Köyü’ne düştü. Bir otomobil hasar görürken şans eseri ölen ya da yaralanan olmadı. Yaklaşık bir saat süren saldırıda havan mermilerinin birçoğu taburun ön tarafına isabet etti. Saldırıya obüs toplarıyla karşılık verildi.
Çukurca ilçesine bağlı Karataş Jandarma Karakolu’na uzun namlulu silahlarla ateş açıldı. DHA’nın dünkü haberine göre 4 gün önce yine PKK’nın saldırısına uğrayan karakoldan ve çevre birliklerden ateşin geldi yöne yoğun top atışı yapıldı.
Şırnak’ın Beytüşşebab ilçesindeki Kato Dağı’nın Sinekli Meydan Mevkii’nde mayına dayanıklı ‘kirpi’ adı verilen araca PKK’lı bir grup roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırı düzenledi.
Şırnak’ta dün özel bir şirkete ait kum ocağını basan PKK’lılar 1 iş makinesi ve 1 kamyonu yakarak kaçtılar.
Fırat Haber Ajansı’nın dünkü haberine göre PKK akşam saatlerinde Derecik’teki Umurlu Karakolu’na saldırı düzenledi.

GELİŞMELER NEYE İŞARET EDİYOR

Ünal’ın sözleri hükümetin Esad rejimi ile PKK’yı ilintilendiren çizgisini yansıtıyor. Bununla birlikte Esad rejiminin tamamen yıkılması halinde, Suriye’nin kuzeyinde kurulmakta olan Kürt bölgesi de göz önüne alındığında PKK’nın tarihe karışmak bir yana, daha da güçleneceğini ıskalıyor.
Hemed’in sözleri, Yüksek Kürt Konseyi’nin Ankara’nın Kürt oluşumuna yönelik tepkisini dikkate alarak Kamışlı’da yönetimi resmen almadığını, uygun zamanı beklediklerini hissettiriyor.
Ajansların geçtiği haberler Şemdinli ve çevresinde durumun kritik boyutta olduğuna işaret ediyor.
PKK’nın daha önce saldırdığı askeri hedeflere ısrarla saldırı düzenlemesi, Kalkan’ın burada küçük bir bölümü aktarılan açıklamalarında söylediklerine uygun düşüyor. Örgüt askeri baskıyı arttırarak bölgedeki karakolların boşaltılmasını sağlamayı, paralel olarak da özerk yönetimlerin kurulmasını hedefliyor.
Olayları bütünlüklü değerlendirme kapasitesi ve asıl olarak da benimsenen siyasal pozisyona bağlı olarak bu hayli iddialı hedefle ilgili farklı yorumlar yapılabilir.
Ancak burada dikkat çekilmesi gereken nokta şudur: PKK tarzında bir örgütlenme, çıtayı bu kadar yükseğe koyduktan sonra vites düşürmesi ya da düşürmek zorunda kalması halinde tekrar aynı ivmeyi yakalayamayacağını ve giderek zemin kaybedeceğini bilir. Diğer bir ifadeyle girmiş olduğu yolda ‘manevra’ yapma imkânı yoktur. O nedenle de sürece bütün gücüyle yüklenecektir. Keza Ankara da. Peki ne olacak? İzleyip göreceğiz. Ama şimdiden belli olan, Şemdinli’nin Kürt sorununun çözüm sürecinde istikameti belirleyecek bir dönüm noktası olduğudur.YAZARIN NOTU:

Ekim 2007’de Referans gazetesinde başlayan Ekim 2010’dan itibaren de radikal.com.tr sitesinde devam eden Kuzey Irak Güncesi yazılarında, esas itibariyle, “Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?” temel felsefesi gereği verili anın ‘fotoğrafı’ çekilerek geleceğe dönük kestirimler yapılır. Yazar, Türkiye’de Kürt sorunu ve PKK konusunda herkese açık olan kaynakların taranmasından çıkan anlamlı verileri kullanır. Bu nedenle herhangi bir kaynaktan nispeten fazla alıntı yapılması somut durumun sonucudur. Konunun çok dinamik olması nedeniyle yeni bir gelişmenin ortaya çıkması halinde farklı bir kestirimin yapılabileceğinin bilincinde olan yazar, analize dahil edilen verilerin tarih ve saat ile sınırlandırılmasını zorunlu görür. Yazarın objektifliği temel kriter olarak alması, sorunun nasıl çözüleceğine dair bir fikrinin olmadığı anlamına gelmez. Bununla birlikte yazar ‘sürüden ayrı düşmeyi’ göze alır ve konuyla ilgilenenlere derli toplu bir kaynak da sunan farklı formatını korumaya özen gösterir.