PKK'nın yeni taktiği

Cumhuriyet tarihinin en uzun ve en kapsamlı hava harekâtına maruz kalan örgütün, mevcudu korumayı hedeflediği ve sürdürülebilir bir eylem çizgisi izleyeceği hissediliyor.

KUZEY IRAK GÜNCESİ 

Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?

22 AĞUSTOS 2011 SAAT: 19.00
ANKARA


CHP Grup Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, sınır ötesi operasyon tezkeresinin 17 Ekim’den sonra uzatılması için destek vereceklerini söyledi. ANKA’nın dünkü haberine göre Hamzaçebi, hükümetin samimi olması halinde CHP’nin PKK ile mücadele ve Kürt sorununun çözümü konusunda atılacak adımlara her türlü desteği vereceklerini ifade etti.
BDP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş, İmralı’da Öcalan ile görüşmek için Siirt Milletvekili Gültan Kışanak, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) eşbaşkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk ile Adalet Bakanlığı’na başvurdu. DHA’nın dünkü haberine göre Demirtaş, Öcalan ile 25 gündür görüşme gerçekleştirilmediğini ve bir tecritin söz konusu olduğunu ileri sürerek şöyle dedi: “Genel itibariyle tıkanan bir süreç var. Tıkanan bu süreci tıkandığı yerde açmak için görüşmek istiyoruz. Bu tıkanıklığı aşmak istiyoruz. Eğer görüşme gerçekleşirse, biz de görüşmeden sonra aramızda değerlendirme yapıp sayın Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı ve aydınlarla görüşebiliriz. Akil adamlar konusunda çalışma başlatılabilir.”
BDP Eşbaşkanı Hamit Geylani, TSK’nın hava harekâtı sırasında önceki gün Kotek Köyü’nde bir araç içinde öldürülen 7 sivil için hükümetin özür dileyerek tazminat ödemesi gerektiğini söyledi. Fırat Haber Ajansı’nın dünkü haberine göre Geylani, “Medya eğer tarihe ‘savaş medyası’ olarak geçmek istemiyorsa hiç değilse Kandil’deki sivil ölümleri görmezden gelmesin” dedi.
Kürt siyasetçi ve yazar Kemal Burkay, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’i ziyaret etti. DHA’nın dünkü haberine göre Burkay, “Kürt sorununun çözümü için yol açan bir anayasa olması gerekir. Diyaloğa başlanması gerekir. Hükümet son günlerde çok sert bir dil kullanıyor. İnşallah bu uzun sürmez. Hükümetin bu dili bırakıp barış dilini kullanması gerekir” dedi.
Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı boşaltılmış olan Zevyan Köyü’nün Deri Davetiya ve Deri Berkur tepeleri arasındaki bölgede, sınır ötesi hava harekatı ve operasyonları protesto etmek için başlatılan canlı kalkan eylemi dün de devam etti. DHA’nın haberine göre çoğu kadın yüzlerce kişi, sabahın erken saatlerinde asker mevzilerine yakın bölgelerdeki yüksek tepelere çıkarak, “Çocuklarımız ölmesin, silahlar sussun, taraflar konuşsun” pankartı açtı.

AVRUPA BİRLİĞİ

Danimarka’da devam eden ve ROJ TV’nin kapatılması istemiyle açılan davada mahkeme heyeti, Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir, milletvekili Leyla Zana, iki köy korucusu ve itirafçıların da aralarında bulunduğu 17 kişinin tanık olarak dinlenmesine karar verdi. AA’nın dünkü haberine göre duruşmada, soruşturmayı yürüten ve davayı açan iki savcının dava ile ilgili topladığı deliller dinlendi. Duruşma 24 Ağustos’a ertelendi. Mahkeme kararını 9 Kasım 2011 tarihinde açıklayacak.

KUZEY IRAK

Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, hava harekâtında 7 sivilin öldürülmesiyle ilgili yaptığı açıklamada Türkiye’yi kınayarak, operasyonların durdurulmasını istedi. Peyamner Ajansı’nın dünkü haberine göre Barzani’nin yazılı açıklamasında “Birkaç gündür Türk savaş uçakları Kürdistan Bölgesi sınır bölgelerini bombalamakta. Yapılan bombardımanda 7 sivil vatandaşımız şehit oldu. Şehit olan vatandaşlarımızın haberi yüreğimi dağladı. Yapılmış olan bu saldırıyı şiddetle kınıyorum. Sivil vatandaşlarımızın şehit edilmesi ve onlara zarar verilmesinin hiçbir gerekçesi ve bahanesi olamaz. Türk devletinden talebimiz operasyonların durdurulmasıdır” denildi.
Denge Azad’ın önceki günkü haberinde bombardımanlar nedeniyle Amediye bölgesinde 117, Sidekan’da da 7 köyün göç ettiği bildirildi.
Fırat Haber Ajansı’nın haberinde Türk savaş uçaklarının dün Kandil, Zap, Haftanin, Metina ve Hinere bölgelerini bombaladığı belirtildi.

PKK

KCK, hükümetin yürürlüğe koyduğu şiddet yöntemlerinin sonuç alamayacağını ileri sürdü. Fırat Haber Ajansı tarafından dün verilen habere göre örgüt tarafından yayımlanan bildiride “Gelinen aşamada AKP devleti Kürt sorununun şiddet yöntemiyle asla çözemeyecektir. Böyle bir şey mümkün değildir. Tamil katliam örneği Kürdistan’da asla mümkün olmayacaktır” denildi.
PKK’nın askeri kanadı HPG, dün yaptığı açıklamada 17 Ağustos’tan beri süren bombardımanlarda 3 mensubunun öldüğünü bildirdi. Fırat Haber Ajansı’nın haberine göre açıklamada “Halen saldırılar devam ettiğinden kimlik bilgilerini netleştiremedik. Kimlik bilgilerini en kısa sürede kamuoyuna açıklayacağız” denildi. .

GELİŞMELER NEYE İŞARET EDİYOR

22 Ağustos itibariyle TSK’nın Kuzey Irak’taki PKK bölgelerine yönelik hava harekâtı 6. gününü tamamlarken Ankara’nın karadan müdahalenin koşullarını olgunlaştırmaya çalıştığı, PKK’nın ise ‘mevcudu koruma’ moduna girdiği görülüyor.
HPG bildirisinden hava harekâtının örgütün Kuzey Irak’taki faaliyetini aksattığı ancak engellemediği anlaşılıyor.
KCK bildirisinden, örgütün Ankara’nın arttırdığı askeri baskıya uzun süre dayanabilecek sürdürülebilir bir eylem çizgisine geçtiği hissediliyor.
Hem PKK’nın hem de BDP/DTK’nın Ankara’nın yükselttiği şiddet dalgasına paralel yanıt vermeyerek düşük profile geçtikleri, diğer bir ifadeyle ‘esnedikleri’ görülüyor.YAZARIN NOTU:

Ekim 2007’de Referans gazetesinde başlayan Ekim 2010’dan itibaren de radikal.com.tr sitesinde devam eden Kuzey Irak Güncesi yazılarında, esas itibariyle, “Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?” temel felsefesi gereği verili anın ‘fotoğrafı’ çekilerek geleceğe dönük kestirimler yapılır. Yazar, Türkiye’de Kürt sorunu ve PKK konusunda herkese açık olan kaynakların taranmasından çıkan anlamlı verileri kullanır. Bu nedenle herhangi bir kaynaktan nispeten fazla alıntı yapılması somut durumun sonucudur. Konunun çok dinamik olması nedeniyle yeni bir gelişmenin ortaya çıkması halinde farklı bir kestirimin yapılabileceğinin bilincinde olan yazar, analize dahil edilen verilerin tarih ve saat ile sınırlandırılmasını zorunlu görür. Yazarın objektifliği temel kriter olarak alması, sorunun nasıl çözüleceğine dair bir fikrinin olmadığı anlamına gelmez. Bununla birlikte yazar ‘sürüden ayrı düşmeyi’ göze alır ve konuyla ilgilenenlere derli toplu bir kaynak da sunan farklı formatını korumaya özen gösterir.