Sınır hattı ısınıyor

TSK'nın Kuzey Irak sınırına yönelik askeri baskısı yoğunlaşmaya başladı. PKK'nın misilleme eylemlerinde ise artış görülüyor.

KUZEY IRAK GÜNCESİ


Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?


4 NİSAN 2011 SAAT:18.00

ANKARA


DHA’nın dünkü haberine göre saat 12.30 sıralarında Çukurca’ya 20 kilometre uzaklıkta bulunan Üzümlü’den Karataş Jandarma Karakolu’na giden konvoyun geçişi sırasında yola döşenen mayın patladı ve bir asker yaralandı.
Şırnak’ın İdil ilçesi Mağara Jandarma Karakolu yakınlarında mayının patlaması sonucu 2 subay ve 4 jandarma uzman çavuş yaralandı. Genelkurmay’ın internet sitesinden dün yapılan açıklamada, 2 Nisan’da güvenlik güçlerince icra edilen faaliyet sırasında patlayan mayının basma düzeneği ile tuzaklanmış el yapımı bir mayın olduğu belirtildi.
Fırat Haber Ajansı dün verdiği haberde Çukurca’daki Bilican karakoluna son iki günde 50 araçlık asker ve mühimmat sevkiyatının yapıldığını ileri sürdü.

İRAN

İran topçusu Kuzey Irak’ın Kandil bölgesini uzun bir aradan sonra dün ateş altına aldı. Denge Azad’ın dünkü haberine göre Balekayeti mıntıkası yoğun şekilde bombalandı.

PKK

Binlerce kişi dün Öcalan’ın Halfeti ilçesinde doğduğu köye giderek doğum gününü kutladı. Fırat Haber Ajansı’na göre yürüyüş kolu 50 bin kişiyi buldu.
PKK’nın askeri kanadı HPG dün yaptığı açıklamada, Çukurca sınırındaki Bilican karakolundan 2 Nisan’da, Sere Seve taburundan da 3 Nisan’da çıkarak Kuzey Irak’ın Medya Savunma Alanları diye tabir ettiği kesimine giren TSK birlikleriyle çatışma çıktığını ve kayıp verdirildiğini ileri sürdü.

GELİŞMELER NEYE İŞARET EDİYOR

İran topçusu, Kandil’i uzun bir aradan sonra üstelik yoğun şekilde bombalaması geçtiğimiz günlerde PJAK tarafından sınır karakoluna yapılan saldırının misillemesi olarak görünüyor.
PKK’nın saldırıları şimdilik düşük çaplı misillemelerle sınırlı kalıyor ve örgütün İmralı’nın da yönlendirmesine uygun şekilde karakol baskını gibi kamuoyunda yankı uyandıracak geniş çaplı eylemlerden uzak durduğu fark ediliyor.
TSK’nın özellikle Çukurca’da sınırötesini ‘yoklama’ şeklinde yürüttüğü faaliyet ve askeri yığınak, sınır hattının önümüzdeki günlerde daha da ‘ısınacağına’ işaret ediyor.
PKK’nın tasfiyesiyle çakışan Kürt sorununun çözüm sürecinde 4 Nisan itibariyle:

A. Ankara’nın

1- İmralı’da Öcalan ile teması sürdürdüğü ve bu şekilde PKK’nın 12 Haziran seçimlerine kadar geniş çaplı saldırılara geçmesini engellediği
2- Örgütün askeri varlığının etkisizleştirilmesi yönünde operasyonlara baharla birlikte hız verdiği
3- Siyasi planda demokratik açılım sürecini askıya aldığı

B. PKK’nın

1- BDP/DTK’nın öncülüğünde sivil itaatsizlik kampanyasını sürdürdüğü ancak başlangıçta deklare edildiği gibi sürekli meydanlarda olma planını uygulamadığı
2- Gençlik kesiminin güvenlik güçleriyle militan çatışmalara yöneldiği
3- Askeri kanadı HPG’nin TSK operasyonlarında verdiği kayıplara -özellikle Hassa’da komutan düzeyinde bir üyesini kaybetmesinin ardından- misillemeleri arttırdığı görülüyor.

.