TSK'da bahar hareketliliği, PKK'da Mao'ya dönüş işareti

Baharla birlikte TSK birliklerinin güneydoğu sınırına intikalleri hızlanırken PKK yöneticilerinden Mustafa Karasu, siyasi yolun tıkanması halinde 'devrimci halk savaşı' başlatacaklarını ileri sürdü.

KUZEY IRAK GÜNCESİ 

Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?


30 MART 2011 SAAT: 18.00

ANKARA


Çukurca ilçesinin sınır bölgelerine asker sevkıyatı yapıldı. DHA’nın dünkü haberine göre 20. Sınır Jandarma Tugayı’ndan çıkan içinde askerlerin bulunduğu otobüsler ve mühimmat yüklü sivil kamyonlar sınıra doğru gitti. Haberde jammerler eşliğinde hareket eden konvoyun sınırdaki Hakantepe üs bölgesi ile Işıklı, Çayırlı karakollarına doğru gittiği belirtildi.
Fırat Haber Ajansı’nın dünkü haberinde ise 4 savaş uçağının önceki gün Şırnak’ın Besta bölgesini öğlen saatlerinde yoğun şekilde bombaladığı ileri sürüldü.

PKK

PKK yöneticilerinden Mustafa Karasu, İmralı ile yürütülen diyalog sürecinin tıkanması ve geniş çaplı askeri operasyonlarla üstlerine gelinmesi halinde ‘devrimci halk savaşı’ başlatacaklarını söyledi.
Fırat Haber Ajansı’nın dünkü haberine göre Karasu “Askeri gücümüz var, ama siyasal gücümüz de var. Ancak Kürtlerin siyasal demokratik mücadelesine devlet siyasal yollarla cevap vermek yerine askeri çözümde ısrarlı görünüyor. Bu durumda devreye girecek olan devrimci halk savaşı olacaktır” dedi. Karasu bu savaşı şöyle tarif etti: “Devrimci halk savaşı hem askeri gücümüzün hem de halkın gücünün devrede olduğu bir savaş tarzıdır. Demokratik Özerklik programı temelinde hem halk serhıldanlarının hem gerilla eylemlerinin eskisinden çok daha güçlü tarzda gelişeceği bir savaş sürecidir.”
Karasu “Serhıldanlar bu güne kadar devletin uygulamalarına tepki duyan, talep eden bir konumdaydı. Yeni süreçte kurucu, demokratik sistemini kuran ve onu koruyan bir karaktere bürünecektir. Devletin otoritesini kasaba, köy ve şehirlerde gerileten bir rol oynayacaktır. Serhıldanlar bu rolünü gerilla gücü ile birlikte oynayacaktır. Devletin otoritesi yerine halkın demokratik özerklik otoritesini inşa eden bir halk savaşı biçiminde pratikleşecektir” diye konuştu.
Öcalan’ın avukatları dün müvekkilleriyle görüşmek üzere İmralı’ya gittiler.

GELİŞMELER NEYE İŞARET EDİYOR

TSK’nın sınıra sevkıyatları ve ileri sürülen hava harekâtı, esas olarak bahar aylarında PKK’ya karşı rutin sürecin işletildiğini gösteriyor. Diğer bir ifadeyle devlet yetkililerinin İmralı’yla teması sürerken, TSK’nın örgütü askeri olarak etkisizleştirme çabası devam ediyor.
Karasu’nun açıklamaları, bugün BDP/DTK’nın yürüttüğü sivil itaatsizlik kampanyasının Ankara tarafından ‘kırılması’ diğer bir ifadeyle kendilerince siyasi çözüm yolunun kapanması halinde örgüt tarafından başvurulacak yol olarak daha önce telaffuz edilen ‘devrimci halk savaşı’ tabirini detaylandırıyor.
Açıklamalardan PKK’nın, Çin Devrimi’nin lideri Mao Zedung’un geçen yüzyılın ilk yarısında teorize ettiği ve hayata geçirdiği kızıl siyasi üsler/kurtarılmış bölgeler kurulması yoluyla iktidarın ‘parça parça’ inşası stratejisine ‘anakronik’ bir dönüş yaptığı anlaşılıyor.
21. yüzyılda ve Türkiye’nin verili koşullarında, ileri sürüldüğü gibi gerilla savaşını kitle ayaklanmalarıyla birleştirme ve demokratik özerkliği mevcut devlet otoritesini gerileterek kurma planı -eğer Ankara’nın üzerinde bir basınç oluşturma söylemi değilse- tıkanıklıkların aşılması konusunda Kandil’in de ‘tıkandığını’ gösteriyor.
Çünkü bu plan, hem çağa ters düşmesi nedeniyle öz yıkım potansiyeli taşıyor hem de bugünkü uluslararası konjonktüre ters düşüyor.

.