Bu yaz ona en güzel hediye "siz"siniz

Çalışan, hatta oldukça yoğun çalışan bir anne baba bile olsak; sadece akşamları ve hafta sonlarını kullanarak bile, çocuklarımıza ileride özlemle anımsayacağı bir yaz tatilini yaşatmak elimizde.

Yaz tatiline girdiğimiz bugünlerde hangimiz; anne babalarımızla bolca vakit geçirebildiğimiz, kendi kendimize oyalanacak oyunlar ürettiğimiz, içinde basit ama dev güzellikler saklı o nostaljik, o tatlı yaz tatillerinin güzelliğini özlemiyoruz ve çocuklarımızın da buna sahip olmasını istemiyoruz ki?
Hangimiz yaz tatillerini bilgisayar ve televizyon başında geçiren, hareket etmeyerek bedensel, sosyal ve ruhsal olarak sağlıksız gelişim gösteren, adı sosyal paylaşım olmakla birlikte kendini sosyallikten bir o kadar uzaklaştıran çocuklarımız için eski yaz tatillerini geri getirmek istemeyiz?
Çalışan, hatta oldukça yoğun çalışan bir anne baba bile olsak; sadece akşamları ve hafta sonlarını kullanarak bile, çocuklarımıza ileride özlemle anımsayacağı bir yaz tatilini yaşatmak elimizde.
İşte size; çocuklarınızla arkadaş olabileceğiniz, Onu sandığınızdan da iyi tanıyabilmenize fırsat sunan, hem ekonomik, hem keyifli yaz tatilinin 8 formülü.

1- Akraba ve dost ziyaretleri yapın: Bir gruba ait olma hissi bir bireyin temel ruhi ihtiyaçlarındandır. Akraba ziyaretlerine önem verip onları çocuklarınıza iyi anlatmanız, çocukların da bu ilişkilerden zevk almaya başlamasına sebep olur. Akrabalık ilişkilerinin içinde olmak çocuğunuzun sorumluluk duygusunu geliştireceği gibi sosyal kaygılarını da yok eder. Anne babalarının doğup büyüdüğü yerleri görüp kan bağı olan kişileri tanıyan çocukların sosyal ilişkileri daha iyi olur, sosyal kaygılarını yener, bu da okul ve iş hayatını olumlu yönde etkiler. Bunun yanısıra akraba ve dostlarınızın çocuğunuzu takdir etmesiyle çocuklarınızın motivasyonu artar ve böylece akrabaları tanımak çocuklarınızın sosyalleşmesine ve başarısına da olumlu katkılar sağlar. Bu yüzdendir ki; sadece okula gidip gelen, ancak akrabalarıyla ilişkileri zayıf olan çocuklar, eğitim hayatında başarılı olsa bile sosyalleşme süreçlerini tamamlayamadığı için insanlarla iyi ilişkiler kuramaz. Bu şekilde büyüyen çocuklar; çalışma hayatında ilişki kurmakta zorlandığı için başarısız olur. 

2- Uzun ve sohbetli yürüyüşlere çıkın. Kedi köpeklere kuşlara mama dağıtın. Uçurtma uçurun.

3- İz bırakın: Fidanlıklara gidip çocuğunuzun adına ağaç dikin.

4- Kitabevlerine gidin: Bir kitabı çocuğunuzla birlikte seçmeniz, bir sonraki hafta sonu o kitap hakkında konuşmanız çocuğunuzla aynı duyguları birlikte yaşayarak deneyimlemenizi sağlar. O kitaptaki hikayenin içine çocuğunuzla birlikte girer, o pencereden çocuğunuzun ve kendinizin hayatına birlikte bakar, birlikte öğrenir, birlikte kitabı yaşamınıza katarsınız

5- Müze, sinema veya tiyatroya gidin: Gittiğiniz film hakkında konuşmak, kendinizi filmin kahramanlarının yerine koymak çocuğunuzla birebir kaliteli iletişim kurmanızı sağlayacağı gibi çocuğunuzun empati yapmayı öğrenmesine de ortam yaratır. Empati bir çocuğun; yaşam boyu sahip olması gereken en önemli duygusal zeka becerisidir. Empati insanların birbirini anlamasını, dile getirmediği duyguları sezmesini , bakış açısını kavrayabilmesini sağlar, insanları birbirine yakınlaştırarak iletişimlerini güçlendirir ve güven inşa eder. Empati yeteneğini geliştiren bireyler kendiyle ve hayatla barışık olduğu huzurlu bir yaşama sahip olur

6- Hayır kurumlarını ziyaret edin, bağış yapın: Çocuğunuzla çocuk esirgeme kurumlarına gidip şeker, çikolata dağıtın. Yaşlılar yurdunu ziyaret edin. Hayvan barınaklarına gidin. Çocuğunuzun eski oyuncaklarını ve giysilerini, ihtiyacı olanlara vermesini sağlayın.

7- Basit çocuk oyunları oynayın: Sessiz sinema, saklambaç, körebe, beş taş, bezirgan başı, evcilik, istop, saklambaç, su tabancası gibi babalarımızdan kalma oyunlar çocuklarınızın güzel şeyler yaratma, kazanma, yitirme, ahenkli hareket etme, gülme, güldürme, alay etme gibi duyguları tatmasını sağlar. Bu oyunları oynarken yüklendiği rolün üstesinden gelebilmeye çalışan çocuğunuzun sorumluluk duygusu artar.

8- Aslında hepsinden önemlisi; gündelik minik detaylara onu da katmayı unutmayın!
Mutlu olan her insan da başarılı bir yol tutturur. Fakat başarılı olan her insan mutlu değildir. Çocuklarımızın mutluluğu şüphesiz ki bizim için her şeyden daha önemlidir. Her daim çocuğu için en iyiyi isteyen anne babalar; unutmayalım ki Onlarla yaşayacağınız en büyük mutluluklar, para olmadan yapabileceğiniz en basit paylaşımlarda ve en küçük detaylarda gizlidir.

İşte çocuklarınızla yapabileceğiniz; içinde dev mutluluklar barındıran küçük paylaşım önerileri;
* Çocuğunuzla araba yıkayın.
* Onunla semt pazarına çıkın.
* Değişik türde yaprak toplayıp defter arasında kurutun.
* Birlikte çiçek sulayın.
* Sabah erkenden kalkıp beraberce güzel bir kahvaltı hazırlayın.
* Ortak günlük tutun.
* Fotoğraflar çekerek bir albüm yapın..