Yabancı özel okullar da puanlarını açıkladı

Adayların en çok merak ettiği konu, liselerin puanlarının ne kadar düşeceği. Her yıl olduğu gibi bu yıl da, yabancı özel okulları tercih eden öğrenciler bu tercihlerini Fen ve Anadolu liseleri olarak değiştirecektir. Ve bu sebeple tüm okullarda puan düşüşleri yaşanacaktır.

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında Özel Okullar Yerleştirme Puanı dediğimiz ÖYP ile öğrenci alacak yabancı özel okullar taban puanlarını açıkladı. Okulların açıkladığı puanları değerlendirmeden önce; bundan sonraki yıllarda bu maratona katılacak öğrenci ve veliler adına; bu yıl ilk kez uygulanan TEOG sürecine bir göz atalım.

TEOG sınavları nasıl uygulandı?

İlk dönem sınavları 28 ve 29 Kasım 2013’te,  2. Dönem sınavları ise 28 ve 29 Nisan 2014’te gerçekleşti. TEOG soruları, sınava kadar o derslerden işlenmiş olan tüm konulardan oluştu ve MEB tarafından hazırlandı. Sınavda her derse 20 soru ve 40 dakika süre verildi. Her sınav arasında 30 dakikalık aralar verilmek suretiyle bir günde 3 sınav uygulandı. Öğrenciler sınavlara kendi okullarında girdi. Gözetmen öğretmenler ise kendi okullarının dışındaki okullarda görevlendirildi. Sınava özürlü katılamayan adaylar için telafi sınavları yapıldı.

TEOG sonrası neler yaşandı?

TEOG 1.dönem sınavında 4 soru iptal edilirken Milli Eğitim Bakanı; iptal olan soruları bizzat incelediğine ve yanlışlık olmadığına dair beyanlarda bulundu. Yazık ki bu hatanın faturası yetkililere değil, iptal edilen soruları doğru yapan çocuklara kesildi ve o çocukların puanı ve sıralamadaki yerleri düştü. Telafi sınavında soru iptali olmadığından o sınava giren çocuklar avantajlı duruma düştü ve adaylar arası ikinci bir adaletsizlik oldu. Yüzlerce öğrencinin sınavı ikili kopya denen bir sistemle kopya statüsüne alınarak haksız gerekçelerle iptal edildi. Birbirinden kopya çektiği iddia edilen öğrencilerin en ön ve en arka sırada oturuyor olması beraberinde pek çok trajik soruyu ve kuşkuyu getirdi. Tüm bu şaibelerin neticesinde yüzlerce veli, çocuğunun TEOG puanına itiraz başvurusu yaptı. TEOG’un ilk provasi skandallarla sürerken öyle ya da böyle TEOG puanları ve ardından okulların taban puanları açıklandı.

Yabancı özel okullar da 2 gün önce taban puanlarını açıkladı.

Özel Okullar Yerleştirme Puanı dediğimiz ÖYP ile öğrenci alacak yabancı özel okullar da taban puanlarını 2 gün önce açıkladı. Türkiye’nin en yüksek puanlı okulu olan 151 yıllık Amerikan Robert Lisesi birinciliği yine kimseye kaptırmadı ve geçen sene 102 kız, 102 erkek öğrenci alırken, bu sene kontenjanını toplamda 20 kişi arttırarak 112 erkek, 112 kız öğrenci olmak üzere 224 öğrenci alacağını açıkladı ve 795 taban puan ile ilk sırada yerini aldı. Lise seviyesinde Türkiye genelinde en pahalı okul olarak da öne çıkan Robert Kolej bir yıllık eğitiminin bedelini burssuz olarak 47 bin 200 lira olarak açıklamıştı.

Robert 790 taban puanla Üsküdar Amerikan Lisesi izledi. Üsküdar Amerikan Lisesi kontenjanını geçen seneyle aynı tuttu ve 84 kız, 84 erkek öğrenci olmak üzere 168 olarak açıkladı, Alman Lisesi 775 taban puanla üçüncü sırada yer aldı.

SEV Amerikan Okulları puanları bu yıl çok ciddi yükseliş gösterdi. Öyle ki; geçen sene 48 kız, 48 erkek olmak üzere 96 öğrenci kabul ederken, bu yıl 24 kız, 24 erkek olmak üzere toplam 48 öğrenci alacağını duyuran Tarsus Amerikan Koleji Avusturya Lisesi’nin bile üzerinde puan açıkladı.

Fransız ve İtalyan okulları puan anlamında her zamanki istikrarını sürdürdü ancak kontenjanlarında daralmaya gitti. Galileo Galilei İtalyan Lisesi geçen sene 72 öğrenci alırken, bu yıl kontenjanını 50’ye düşürürken Saint George Avusturya Lisesi geçen sene 100 öğrenci alırken bu sene 80 öğrenci kabul edeceğini açıkladı.

Puanlar düşer mi?

Adayların en çok merak ettiği konu, liselerin puanlarının ne kadar düşeceği. Her ne kadar MEB; hangi puan dilimine ne kadar öğrenci yığıldığını sebepsiz yere açıklamıyor olsa da; önceki yılın verilerine bakarak bir tahminde bulunmak hiç de zor değil. Her yıl olduğu gibi bu yıl da, yabancı özel okulları tercih eden öğrenciler bu tercihlerini Fen ve Anadolu liseleri olarak değiştirecektir. Ve bu sebeple her yıl olduğu gibi bu yıl da tüm okullarda sürekli puan düşüşleri yaşanacaktır. Bu sebeple; bu okulları istiyor olmasına rağmen puanları şu anda bu okulları tutmayan öğrenciler asla karamsarlığa kapılmamalı ve gelişmeler doğrultusunda sık sık bu okulların puan düşüşünü kontrol etmeli. Bu aşamada velilerin ciddi desteği gerek.

Yabancı özel okullara kayıtlar nasıl gerçekleşecek?

Bu okullara ön kayıtlar 4-5 Ağustos, kesin kayıtlar ise 6-7 Ağustos’ta gerçekleşecek. Puanınızın tuttuğu birden fazla okula ön kayıt yaptırabilirsiniz. Bunun için; kayıt olmak istediğiniz okullara bizzat gidebilir, ya da elektronik ortam ve fax ile ön kaydınızı yaptırabilirsiniz. Teknoloji kazalarına maruz kalmamanız adına ve oradaki yoğunlukta faksınızın kaybolma riskine tedbiren bizzat okullara gitmenizi öneririm.