AK Parti mitinginden 'çapulcu'ya itiraz var

Sonuçta konuşa konuşa anlaşacağız. Anlata anlata birbirimizi tanıyacağız. Kızmak yok. Küfür yok. Linç yok.
AK Parti mitinginden 'çapulcu'ya itiraz var

Geçen gün bu köşeye Şarap ve Peynir blog'undan alıntıladığım ‘AKP MİTİNGİNDE BİR ÇAPULCU’ yazım tahmin ettiğim gibi çok tepki aldı. Özellikle yazıdaki bazı bölümlerden o gün Ak Parti mitinginde olan ya da olmayan pek çok AK Partilinin alındığını gördüm. Bu yazıyı köşeme taşırken amacım kimseyi rencide etmek değildi. Tam tersi kendisini ‘çapulcu’ olarak tanımlayan bir blog yazarının ötekini anlama çalışmasına dikkat çekmeyi amaçlamıştım. Gördüm ki amaçlanılan yer ile varılan yer aynı olmayabiliyor. Bu yazıyı yazan blog yazarını linç etmek isteyenlere, bu vesile ile beni de arada harcayıp ulusalcı faşist yaratıklandırmaya çabalayanlara inat bugün de gelen tepkilere yer vermek istiyorum.

Bence en güzel tepkiyi bir Twitter fenomeni olan Beyinsiz adam kendi blog'undan vermiş. Tekin Öztop’un yazdıklarını AK Parti Mitinginde Bir Monşer yazısında satırı satırına müthiş bir ironi ve hiciv ile yerden yere vurmuş.

Yazıya en somut ve net tepki aslında gazetemiz yazarlarından sevgili Koray Çalışkan’dan geldi. Koray lafı dolandırmadan yazıyı ‘ilginç ve çirkin’ bulduğunu söyleyen bir tweet attı. Ben de ‘keşke sen gidip CHP mitingleri ile kıyaslayan bir yazı yazsaydın’ dedim. Koray da son katıldığı Ak Parti mitinginde Başbakan’ın 5 metre ötesinde otururken nasıl köşe yazarlarının tasmalarını çıkarttığını söylediğini hatırlatıp neden gitmediğini net bir şekilde cevapladı.

AK Partili olduğunu saklamayıp ana avrat küfür edenleri, tetikçi siteleri ve iktidarın maaşlı goygoycusu ibişlerin tepkilerini geçip isterseniz diyaloğa açık ve derdini anlatmaya çalışanların ruh halini özetleyen birkaç mail'den alıntı ile devam edelim…
Celal, kısa bir mail atmış "Boyum 1.80, fizik bolumunu bitirdim. Arabam yok, Cok temiz koktugum soylenemez. Beni kategorize etmek icin bu kadar ugrasmayin. Ben Ak partiliyim" demiş.

Slacivert3 sitem etmiş, yazıyı okuyunca içi daralmış "Cüneyt abi Bugünkü yazınızı okuyunca içime sıkıntı bastı. Sizin kadar olmasa da günde 20-30 köşe yazarı okurum. Yıllardır da hiçbir yazara yazısından dolayı bir mesaj atmadım ama bugünkü yazıda bir zavallının kendisi gibi olmayanları ve düşünmeyenleri nasıl aşağıladığını okuyunca üzüldüm.

İtfaiyeciymiş, işçiymiş, şoförmüş iki kelime konuşmaya sıkılırmış. Hepsi açmış, muhtaçmış. O şımarık zavallıyla iki kelime konuşmak istemeyen milyonlar vardır. İnsan olmaktan utandım onun yazdıklarını görünce.

Söylenecek o kadar çok söz var ki…" demiş.
Ve son olarak Okan Günay pek çok tepkinin ruh halini de uzun mail'inde özetlemiş. Sakin ve saygılı bir üslup ile başlamış…

"Çevre Mühendisiyim. YTÜ’den İşletme Yönetimi yüksek lisans derecem de var. Hatta bölüm üçüncüsü olarak mezun oldum. Eşim de YTÜ’yü fakülte birinciliği ile bitirdi. Bunları neden söylüyorum biliyor musunuz? Aşağılık komplekslerimi ancak böyle aşabiliyorum sizin gibi donanımlı, süper insanlar karşısında. Pazar günü Yenikapı’da olan milyonların içinde eşimle beraberdik. Benim eğitim-kültür seviyemde de (düşük seviye) çok insan vardı orada. Benden daha aşağısı da yukarısı da oradaydı. 8 aylık kızım var. Bakıcısı Hayriye abla ile kapışırız hep. O CHP’lidir. Biz Ak Partili. Bizim sitenin güvenlik görevlisi Volkan koyu MHP’lidir. Ben Ak Partili. Ben CV’si olan bir işte, özel bir şirkette Ticaret ve Lojistik Yöneticisiyim. İş Güvenliği Uzmanıyım aynı zamanda ama Ak Partiliyim. Uzaktan gelmedim.
Anadolu yakasında oturuyorum. Denizi her gün görüyorum. İstediğim zaman kayınvalidenin yazlığına, istersem Ege turuna, istersem 5 yıldızlı otele gidebiliyorum ama Ak Partiliyim..(..) Akıllı telefonuma da gazete ve köşe yazarı uygulamaları kurdum. Oradan da okurum ama Ak Partiliyim.. Cebimde 2 tane smart phone var. Her ikisinden her gün internete girerim, Twitter hesabımda 2500’ü aşkın tweetim var ama Ak Partiliyim. Boyum beslenebildiğim için midir bilemem ama 1,90 m! Ama Ak Partiliyim. Orta seviye bir arabam var ama oraya giderken Metro ve Marmaray’ı tercih ettim. Yoğun trafiğe arabayla girmeyecek kadar kendimi düşünüyorum ama dedim ya Ak Partiliyim. Bu arada arabam benzinli. Şu benzin zamlarından ben de şikâyetçiyim ama şükürler olsun benzinimi rahat rahat alabiliyorum ama Ak Partiliyim. Ak Parti  ilçe teşkilatlarından daha bugüne kadar 1 kuruş yardım almadım. Çünkü ihtiyacım yok ama
Ak Partiliyim. Kızımın doyması için makarnaya, bulgura ihtiyacım yok. Kızımı doyurabilecek şeyleri şükürler olsun kendim alabiliyorum ama Ak Partiliyim. Çaya ve simite yutkunarak baktığım zamanlar oldu. O günleri asla unutmam ama bugün çok şükür alabilecek gücüm var ama Ak Partiliyim" demiş sonra başlamış yazıyı yazana ve alıntılayan bana saydırmaya… Canı sağ olsun! Bu köşede, programlarımda Twitter'da yazıp çizdiklerim elbette eleştirilecek, elbette kızanlar, katılmayanlar olacak. Bakın onların düşüncelerine de yer vermek benim görevim. Kapım her türlü seviyeli eleştiriye açık.

Sonuçta konuşa konuşa anlaşacağız. Anlata anlata birbirimizi tanıyacağız. Kızmak yok. Küfür yok. Linç yok.
Demokrasi böyle bir şey işte…
Sakin.