Bir iki üçler yaşasın Türkler

Bir iki üçler yaşasın Türkler adlı bir tekerleme vardı hatırlar mısınız? Herkes bir şey ama 'Yaşasın Türkler.' İşte o tekerleme bu sefer dışişleri politikası olarak gündemimizde.
Bir iki üçler yaşasın Türkler

* Bir iki üçler yaşasın Türkler adlı bir tekerleme vardı hatırlar mısınız? Çocukken ezberleyip bağıra bağıra sokaklarda birbirimize söylerdik. Tekerlemenin devamında Almanlar domuz, Polonya battı, İtalya tilki, Ruslar kalleş diye bütün ülkeleri yerden yere vururduk. Herkes düşman herkes ile aramız kötü, herkes bir şey ama ‘Yaşasın Türkler.’ İşte o tekerleme bu sefer dışişleri politikası olarak gündemimizde. Neredeyse bütün dünya ülkeleri ile kavgaya tutuşacak noktaya geldik. Ermenistan ile zaten sınırımız kapalı, Irak yönetimi Başbakan’a fırça atan açıklamalar yapıyor, Suriye deseniz ‘ulan Esad!’ düzeyine geldik, İran ile nane mollayız, İsrail zaten terör devleti ilan edildi, Avrupa Birliği’nin başında Güney Kıbrıs var diye dönüp bakmıyoruz, neyse ki Yunanistan’da kriz var, kendi derdine derman arıyor da şu aralar bir it dalaşı yaşanmıyor. Dışişleri bugüne kadar eşi benzeri görülmemiş bir çözümsüzlüğe boğazına kadar batmış durumda. İşin tuhafı kimse bunu umarsamıyor. Bizim söylediğimiz tek nakarat “Yaşasın Türkler...” Peki yaşasın Türkler bakalım.

* Bu hafta sonu Ankara’da bir konferansa katıldım, bu vesileyle Oran Yolu olarak bilinen yolun son durumunu görünce şunu fark ettim ki Ankara’da mimari adına hiç de fena olmayan gelişmeler yaşanıyor. İstanbul’un Maslak semtindeki gelişimin bir benzeri bu alanda gerçekleşiyor. Eğer altyapı da iyi kurulursa geleceğin Ankarası burada doğuyor diyebiliriz. Melihland adına güzel bir gelişme...

* ‘Bir ünlü olmanın dramı’... Evet böyle bir şey var. Sürekli cep telefonu ile fotoğraf çektirmek isteyenler, olduk olmadık yerlerde karşınıza dikilip sohbete tutuşanlar, bir yere gittiğinizde gözlerin size dönüp yandakinin kulağına fısıldamalar, bir de buna sosyal medyada teşhir edilmeyi eklerseniz kolay iş değil. Geçen gün Newsroom dizisinin ünlü bir oyuncusu ile bir kafede karşılaştığımda bunları düşündüm. Zaten bunları düşündüğüm için de yanına gidip konuşamadım ya.

* Evet ben Babet giyen kadınlara kafayı takmış durumdayım. Biliyorum kadınlar için büyük kolaylık ama inanın erkeklerin gözüyle baktığınızda hiç de cazip bir görüntü değil. Babet yetmezmiş gibi bir de bu yıl ayı kulaklı şapkalar moda oldu. Koca koca kadınlar kafalarına kulaklı şapkaları takıp gezmiyorlar mı? ‘Moda kurbanı’ diye bir şey varsa hem babet giyip hem de kafaya ayı kulaklı bere giyenler, emin olun.

* Ümit Kıvanç’ın çektiği belgeseli izledikten sonra artık anladık ki Uludere olayının üzeri kapatıldı. Hepimize geçmiş olsun.

 * Teoman müziğe dönmüş, iyi ki de dönmüş. Bakıyorum millet inceden dalgasını geçiyor. Sanırsınız ki herkes verdiği sözü tutuyor da bir Teoman tutmadı. Sanırsınız ki hiç kimse bir karar alıp vazgeçmiyor da bir Teoman vazgeçmiş. Özdemir Asaf’tan ödünç alacağımız birkaç satırla özetlersek: Kendi bahçesinde dal olamayan biri girmiş bahçeme ağaçlık taslıyor!

* Bir gün herkes BirGün’de yazacaktır!

* Geçen gün herhalde dünyanın en tuhaf sansür tartışmasına tanık olduk. Taraf gazetesi Barbaros Altuğ’un bir yazısında Nazlı Ilıcak bölümünü beğenmeyip çıkartmasını istemiş. Olabilir. Barbaros Altuğ da istifa etmiş. Bu da olabilir. İlginç olan Nazlı Ilıcak ile Barbaros Altuğ’un Twitter’da yazışmalarıydı. Nazlı Ilıcak her zamanki kendine güveniyle “Bence yayımlanmasında bir sakınca yoktu” diyordu. İşte bu, sadece Türkiye’de olur!

* Emin olun dünyanın en tuhaf terör örgütü de Türkiye’de... Redhack adındaki internet oluşumu bildiğiniz gibi sırayla devlet sitelerini çökertiyor. Birkaç kişi bu oluşuma üye olduğu iddiasıyla terör örgütü mensubu olarak yargılanıyor. İşin ilginci Redhack, eylemlerine devam ediyor. Etmekle kalmıyor sosyal medyadan duyuruyor, radyoya söyleşiler veriyor, meydan okuyor. Eğer tutuklananlar Redhack üyesi ise bütün bunları yapanlar kim, bütün bunları yapanlar Redhack üyesi ise o zaman bu çocuklar neden tutuklu?

* Patriot’lara bir yıl önce karşı çıkıp, aradan bir süre geçtikten sonra memlekete getirilmesi için ricacı olan bir ırkın ahvadıyız.

* Başbakan Erdoğan’ın imzasını sırtına döğme yaptıran Samet, Başbakan ile görüşmeyi başarmış. Başbakan’ın bizim programa çıkması için sizce bizim ne yapmamız gerekiyor. Var mı önerisi olan.

* Türkiye’de yayın yapan internet haber portallarında çok garip işler oluyor. Düne kadar tıklanmak için pek çok site kadın fotoğrafları galerileri yayımlıyordu ancak son zamanlarda çıta biraz daha düştü. Artık taciz tecavüz ne ararsanız var. Arkadaşlar gerçekten ayıp oluyor yahu.

* Dallas’ın kötü adamı J.R. ölmüş diyeler. İşte bu kötü haber!

* Sevdiklerinizle mutlu ve iyi pazarlar dilerim.