Bizim büyük azınlığımız

Ak Parti'nin %44.18 ile kazandığı yerel seçim sonrasında, Türkiye'nin %55.82'i azınlığa düştü!

Pazar günü ailece seçim sandığına oy kullanmak için gittiğimde çok mutlu oldum. Oy vermek için sıramızı beklerken 2 yaşındaki oğlumun peşinde diğer sıralarını bekleyen insanların arasında koştururken bir ara gözlerim doldu. "Ne kadar güzel" diye içimden geçirdim. "İnsanlar kendi geleceklerini belirlemek için sevdikleri partiye özgürce oy veriyorlar. İradelerini kullanıyorlar. Ortadoğu coğrafyasında ne kadar büyük bir lüks" diye düşündüm.

Oylar verildi. Sandıklar açıldı ve pazar akşamı yerel seçimlerde kazananlar ile kaybedenler ortaya çıktı.
Dün sabah oturup uzun bir yerel seçim değerlendirmesi yazısı yazdım. Sonra sildim. Baktım yazdığım yazıda yeni bir şey yok. Herkesin (ben dahil) onca canlı yayında söylediği sözleri, yazdığım yazıda üç aşağı beş yukarı geveleyip durmuşum.

Türkiye bir yerel seçim sonrasında tanıdık bir zafer sarhoşluğu ve bildik bir kaybetme hüsranı daha paylaşıyor. Kazananların ya da kaybedenlerin cephesinde önceki seçimlerle kıyaslandığında pek bir fark yok. Tek fark yeni oluşan siyasi psikolojide ve yeni Türkiye atmosferinde oldu sanırım. Bu ruh hali sonuçlardan bile önemli hale geldiği için bundan bahsetmek gerektiğini düşünüyorum. Daha önceki birkaç seçim gecesinde en azından sembolik de olsa bir ‘balkon’ konuşması yapılır, birlik beraberlik mesajı verilirdi. Haftalardır seçim nedeniyle meydanlarda yükselen tansiyon biraz olsun indirilip, normalleşme sinyalleri verilir ve "Önümüze bakalım" denilirdi.
Oysa bu balkon konuşmasında gördük ki 2014 yerel seçimleri, ağustostaki Cumhurbaşkanlığı seçimi için sadece bir ara durak olmuş.
Günlerdir sızdırılan tapeler, fezlekeler sonrasında Başbakan’a ve ailesine moral vermiş, siyasi kararlılığı perçinlemiş, hırslandırmış.
Yoksa kızgınlık aynı. Öfke aynı. Kendine güven bin misli artmış.

Bu seçim sonrasında benim diğer seçimlerle kıyasladığımda gördüğüm tek fark ufak da olsa kitleleri birleştirme ihtimali olan o simge ‘balkonun’ yıkılması oldu. Bu yeni ruh halinin en somut yansımalarını iktidarı destekleyen gazetecilerin köşelerindeki zafer sarhoşluğu satırlarından görebiliyorsunuz. Daha geceden listeler yapılmaya başlanmış;
muhalif gazeteciler işlerinden attırılmış, gönderilecekleri cezaevi beğeniliyor!

Seçim yarışını kaybetmiş partilere yeni genel başkan isimleri öneriliyor!
İktidarı desteklemediği için ‘bitirilecek’ işadamlarının listeleri yayımlanıyor. Seçim dönemi objektif duran yayın gruplarının devlet düşmanı ilan edileceği haykırılıyor.

Onca yolsuzluk iddiası, ses kayıtları, fezlekeler sıfırlanmış gibi bir hava yaratılıyor.
'Cemaat'in bu tehditler sonrasında zaten artık yatacak yeri kalmamış gözüküyor!
Bunlar ve onlar ayrımı pekiştirilip, netleştiriliyor.

Bu manzaraya bakınca pazar günü yerel seçimlerde muhtarı, belediye başkanını değil de sanki yeni bir rejimi oylamışız da onun sonucu açıklanmışa benziyor.

Belki biz farkında değiliz. Belki gerçekten öyle oldu. Biz sandık başına belediye seçimleri için gittiğimizi sanarken meğerse rejim değişikliği oylaması için gittik haberimiz olmadı.

Ak Parti'nin %44.18 ile kazandığı yerel seçim sonrasında, Türkiye’nin %55.82’si azınlığa düştü!

Hay Allah!

FABRİKA AYARLARINA DÖNÜŞ

- Madem Türkiye’de belediyeleri yine Ak Parti yönetecek, madem halkımızın teveccühü bu yönde o zaman artık Başbakan ve ailesi ile ilgili her türlü rüşvet ve yolsuzluk iddiasını unutabiliriz! Belediye başkanlık seçimlerini Ak Parti kazandığına göre mahkemeye gerek kalmadı onlar da ‘ak’lanmış demektir.

- Bakanların yolsuzluk fezlekelerini Meclis’te şöyle yüksek bir rafa kaldıralım. Öyle ya Antalya Belediye Başkanı Ak Partili Menderes Türel oldu.

- Ankara’da büyükşehir belediye başkanlığını Melih Gökçek kazandığına göre Suriye’de muhaliflere gönderildiğini öğrendiğimiz 2000 TIR’lık askeri yardımı hemen hafızalarımızdan silebiliriz. Evet nerde kalmıştık; Süleyman Şah Türbesi ile ilgili planları konuşuyorduk…

- Şanlıurfa’da BDP belediye başkan adayı Osman Baydemir kaybedip, Ak Parti’den Celal Güvenç kazandığına göre hepimizin desteklediği Kürt barışını sağlam kazığa bağlamaya da gerek kalmadı. Barışı sağlama almak için Meclis’ten yasa çıkartmaya gerek yok!

- Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin olduğuna göre Alevilerin bin yıldır verilmeyen haklarını dile getirmenin artık bir önemi kalmadı!

- Dünya yerel seçimlerde Ak Parti’nin bu büyük zaferini tescil ettiğine göre Twitter ve YouTube’dan sonra Facebook’un da özgürlüğüne bir Fatiha okuyabiliriz.

- Bursa’da yerel seçimleri Ak Parti silip süpürdü… O zaman “Ey AB ruhu gelince üç kez kapıyı çal!”

- Hopa’yı bile Ak Parti almış ya… E, o zaman hadi bize eyvallah!

http://www.radikal.com.tr/1184232118423247

YORUMLAR
(47 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Hala anlamadiniz dimi?? - user399353

Bunca yildir gazetecilik yapiyorsunuz %44.18e karsilik %55.82 azinlik ne demek ya bole bir secim sonucu mu var?? Biz iki partili secime gittik de haberimiz mi yok? %45e karsi CHP ye oy verdiysen %28 sin, MHPye oy verdiysen %15sin, BDPye oy verdiysen %5sin vs. Eger iki partili bir secim olsa idi MHP, BDP vs. oy veren secmende CHP ye vericekdi %45 e %55 olucakdi diyorsaniz bu cok yanlis bir tespit olur sizde benim kadar bilincindesinizdir herhalde.. Sonra aylardan beri bu secimi yerel secim mantigindan cikarip bir referandum havasina sokan takdir edersinizki sadece AKP yonetimi degil basta sizler, sosyal medyada insanlara gaz verenler, malum kasetler, haberler vs. BU secimi bu havaya hep beraber soktunuz, yurtdisinda en buyuk gazeteler dahi secimin basbakan icin ayrica bir referandum havasi tasidigini ilan ederken bu haberleri sizin yandaslariniz heryerde paylasdi.. Simdi tersine hic bir cabaniz olmamis gibi kenara cekilip sanki muhtar, belediye baskani secmedik de rejimi oyladik deyince kendinizle celisiyorsunuz malesef.. Mesela secimi bukadar basite indirgediginize dore bende size diyorumki %55 neden azinlik olsun secilen muhtar, belediye baskani %45 e hizmet ediyor %55e etmiyor mu?? Sizin coplerinizi almiyor mu mesela? Ikamet kagidina ihtiyaciniz olsa siz bana oy vermediniz diye geri mi ceviriliyorsunuz?? Siz bu secimden cikan sonucu hic anlamadiniz anlasilan!!

Ya siz kazansaydınız. - ölçer

chp kazansaydı sana ( Emin,bekir,uğur,müjdat,A.Arman gibi....) güç yetermiydi. hoplamak zıplamak tamam bizler bu ülkeden kovulurdu.

Sayın Özdemir, sağduyu lütfen... - nitemtran

Bu bir yerel seçimdi. Yerel yönetimlerin başkanları seçilip, ortalığı velveleye vermeden önümüze bakacaktık. Öyle bir fırtına kopardınız ki, olayı yerelden koparıp, genel seçim hatta güven oylamasına siz evirdiniz. Sayın Özdemir, sizin de yazılarınız ortada. Hatta insanlara yaptığınız hakaretler de cabası. Şimdi çıkmış, kendi yarattığınız durumun kendinizi çarpmasına, ahu vay edip, arabesk şeyler yazıyorsunuz. İzan, sizde olmayan, oysa Fizan'da olsanız da gerek...

kaybedenin avuntusu oldu - nese2010

kalan oyların büyüklüğü.

Özgürlükler Diyarı Canım Türkiyem (!) - user399109

Bu yerel seçimin sonucu bize aslında çok şey gösteriyor cüneyt abi. Senin gibi başbakan yalakası olmayan ve kendi çizgisinde ilerleyen gazeteciler üzerindeki baskı artarak sürecektir. Sizi, yazılarınızı ve programlarınızı beğenerek takip etmekteyim ve diyorum ki: Umarım sizi ve sizin gibi gerçek birkaç gazeteciyi sindiremezler. Zira bu ülkede iyi olan sadece birkaç şey kaldı. Ülkenin rejimi demokratik bir eksenden, totaliter bir rejime doğru gidiyor. Bu olayın biz dahil, Avrupa ve ABD de farkında. Umarım bu ülke daha fazla kamplaştırılmaz ve ötekileştirilmez. Yoksa sonumuz hiç iç açıcı gözükmüyor. Allahım bize ülkemizin bu zor günlerinde hepimizi düzlüğe çıkarmayı nasip etsin diyip noktayı koyayım abi..

Millete güvenenler nerede aşağılayanlar nerede - user399096

Millete güvenenler in nerde olduguna bakında utanın. Sizin aşagıladığınız milletin sağduyusu var. Bakında istanbula utanın sizden değil diye karalayın. Ancak unutmayın ki yazık o kimseydik yenilirse rakibini alkışlamayı bile beceremez....

oy vermeyenlerle dahil %65 azınlık - user390684

oy vermeyenleri de sayarsan (%10 civarı) akp sadece %35 oluyor, belirtmek istedim