Kemalettin Özdemir'in gizemli hayatı

Daha önce Fethullah Gülen'in en yakın çevresindeki birkaç kişiden biri olarak gündeme gelen Kemalettin Özdemir'in adı şimdilerde de Cemaat-Ak Parti kavgasında anılmaya başlandı.
Kemalettin Özdemir'in gizemli hayatı

Bu günlerin ileride bir filmi yapılsa benim senaryosunu yazacağım insan Kemalettin Özdemir olur. Kendisi ile hiç karşılaşmadım. Telefonda bile konuşmadım. Ancak bugün öğreniyoruz ki bir dönem kendisi cemaatin önde gelen isimlerinden biri olmuş. Fethullah Gülen’in en yakın çevresindeki birkaç kişiden biriymiş. Kemalettin Özdemir’in adını Türkiye ilk olarak Sabah gazetesinden Sevilay Yükselir’in köşesinde okudu. Sevilay bundan neredeyse 3 yıl önce yazdığı yazısında Hanefi Avcı’nın tutuklandığı dönem Kemalettin Özdemir’in adını anarak cemaat içindeki bir çekişmeden bahsetti. Cemaat dışındaki çevreler böyle bir ismin varlığını işte böyle öğrendi. Sevilay, Hanefi Avcı’nın Kemalettin Özdemir ile ilişkisi olduğunu iddia etmişti. Hatırlayacaksınız geçen günlerde Hanefi Avcı cezaevinden bana bir mektup gönderip ‘kendisinin Kemalettin Özdemir ile hiçbir ilişkisi olmadığını zaten olsaydı bunun çoktan ortaya çıkacağını’ söylüyordu. Ardından Nazlı Ilıcak Fethullah Gülen’in hani şu esrarengiz bir telefon ile gece yarısı bir aşufteye giderken kurtardığı ismin Kemalettin Özdemir olduğunu iddia etti. Bu arada farklı köşelerde de cemaat- Ak Parti kavgasında Kemalettin Özdemir’in adı anılmaya başlandı. MİT’te bir odası olduğu, cemaatin pek çok sırrını hükümete Kemalettin Özdemir’in verdiği hatta cemaatin emniyetteki bir önceki imamının Kemalettin Özdemir olduğu bile iddia edildi. Bu arada cemaatin içinde de bir Kemalettin Özdemir fırtınası yaşanıyordu. Kırgınlık ve kızgınlık saklanamıyordu. Cemaati temsil eden kişilere “Yahu kimdir bu Kemalettin Özdemir” diye sorduğunuzda önce yüzlerinde bir gülümseme beliriyor sonra kelimelerini son derece dikkatli seçerek bir sır verirmişçesine kısık sesle kim olduğunu anlatıyorlardı. İşin ilginci orada da Kemalettin Özdemir hakkında pek çok farklı senaryo vardı.

Bu senaryoların ortak noktası Kemalettin Özdemir’in cemaatin içinde Gülen’e rakip olduğu iddialarının açıkça dile getirilmesiydi. Hatta 70 kişilik bir işadamı grubu ile cemaatten ayrıldığı sonrasında ise tamamen cemaate karşı bir pozisyon aldığı iddiaları havada uçuşuyordu.

Şimdi gelin de böyle gizemli bir ismin senaryosunu yazmayın!

Önceki gün Kemalettin Özdemir’in avukatı Fatih Dinçer kamuoyuna bir açıklama yaptı. Baktım dün hemen hiçbir gazetede yok. Avukatı Kemalettin Özdemir hakkındaki bütün iddialar için suç duyurusunda bulunduklarını belirtiyor. Dezenformasyon yapıldığını iddia ediyorlar. Hanefi Avcı’nın benim köşemde yayımlanan mektubunu örnek gösterip Emin Arslan ve Sabri Uzun ile de hiçbir irtibatlarının olmadığını bir kez bile telefonla görüşmediklerini söylüyorlar. Bu vesile ile Kemalettin Özdemir’in gizemli hayatı ile ilgili yeni detaylar da öğreniyoruz. Mesela Özdemir’in 1975’ten itibaren kamu görevlisi olarak Diyanet İşleri Başkanlığı’nın değişik kademelerinde, Milli Eğitim Bakanlığı emrinde öğretmen olarak, “eğitim ve öğretim ile irşat ve dini tebliğ hizmetlerinde bulunduğu” ya da 1995’ten bugüne kadar da üniversitelerde akademik çalışmalar yaptığı gibi…

Üstelik yine açıklamadan anladığımız kadarıyla bu tür iddialar Kemalettin Bey hakkında ilk kez de ortaya atılmıyor! Açıklamada “Hayatı boyunca, iftira edildiği şekilde hiçbir zaman bir devlet kurumunda, kanunlara aykırı bir yapılanma gerçekleştirmesi söz konusu olmamıştır. Daha önce de kendisine yöneltilen benzer iftira sebebiyle konu Ankara DGM’ce ihbar telakki edilip ele alınmış, mahkemenin verdiği talimat gereği ilgili birimlerce yapılan araştırma, takip ve soruşturmalar sonunda iddianın varit olmaması sebebiyle kovuşturmaya mahal olmadığına karar verilmiştir” deniliyor.

Kemalettin Özdemir yaptığı açıklamada MİT ve Başbakan’a danışmanlık meselesine de değiniyor. “Kendisine isnat edilen Başbakanlık veya MİT ile ilgili görev yakıştırmaları iftiralardan öte bir anlam ifade etmemektedir. Bilhassa ifade edildiği üzere, müvekkilin Sayın Başbakan ve Sayın MİT Müsteşarı’na doğrudan veya dolaylı bir danışmanlık yapması da söz konusu değildir. Esasen gerek Başbakanlık gerekse MİT başta olmak üzere hiçbir şahıs ve kurum da kendilerinden bahse konu hususlarla alakalı danışmanlık hizmeti, bilgi ve belge talebinde de bulunmamışlardır.”

Bu vesile ile bir başka iddianın da olduğunu öğreniyoruz. Kemalettin Özdemir’in dershanelerin kapatılması ile ilgili rapor yazdığı iddia edilmiş. O da yalanlanıyor. Müvekkilime izafe edilen dershanelerin kapatılması ile ilgili rapor verildiği iddiası da tamamen hayal mahsulüdür. Bu iftira da diğerleri gibi müvekkilimi itibarsızlaştırma çabalarının bir örneği olarak öne çıkmaktadır.”

Kemalettin Özdemir açıklamasının devamında cemaati bölüp parçalamak gibi bir düşünce gayretinin de olmadığını belirtiyor. “Eğitim, öğretim ve irşat hizmetlerinde isimsiz bir fert olmak dışında hiçbir gaye ve hedef içinde olmamıştır” diyerek açıklamasını bitiriyor.

Sanırım bu açıklamadan sonra yazacağımız film senaryosunun sonuna “Anlatılanların tamamı hayal ürünüdür” diye yazmak gerekiyor.

Ama yine de iyi hikâye!