Protesto demokratik bir haktır

Ne hakla o otobüsleri durduruyorsunuz? Protesto mu yasak, öğrencilerin İstanbul'a girmeleri mi?

Üzerinden daha bir gün geçmedi. Yazdığımız yazının mürekkebi kurumadı. Dün yine İstanbul’da polis, öğrencileri feci şekilde dövdü. Hem de dün beni arayıp, “Biz açık havada yapılan eylemlere müdahale etmiyoruz” diyen İstanbul Emniyet Müdürü’nün ve yardımcısının inadına, çevik kuvvet öğrencilere biber gazıyla girişti. Kabataş’taki olaylar bir yana, benzinlik dayağını kabul etmek mümkün değil. Yani ortada güvenliği bozacak bir durum da görünmüyor. Ankara’dan yola çıkıp Başbakan’ın rektörlerle buluşmasını protesto etmeye gelen öğrencilerin otobüsleri İstanbul girişinde durdurulup şehre sokulmuyor. Pardon ama ne hakla bu üç otobüsü durduruyorsunuz? Protesto mu yasak, öğrencilerin İstanbul’a girmeleri mi? Polis öğrencileri geri yolluyor, üstelik dönüşte mola vermelerine de izin yok. Zaten arbede bir benzincide çıkıyor. Olayın ham görüntülerini izledim. Polislerin öğrencilere vurduğu anların görüntüsü kayıtta görünüyor ama doğruya doğru, polis müdürleri de megafonlarla kendi ekiplerine sürekli, ‘yapmayın’, ‘durun’, ‘vurmayın’ diye bağırıyorlar. Sonuç tam bir aptallık resmi geçidi. Dün burada, “Teori tamam, darısı pratiğin başına” demiştim. Görünen o ki İstanbul polisindeki bu demokratik yaklaşım henüz tepeden en aşağıya inmemiş.
İstanbul polisine ilk olarak şunu hatırlatmakta fayda var. Bir grup üniversitelinin Başbakan’ı protesto etmesi demokratik bir haktır. Üniversite öğrencilerine slogan bile atmalarına izin vermeden girişmek hiçbir yasada yazmaz.

Dayak yemek eylem değildir!

 


Dün İstanbul’un ortasında, neredeyse göğüs göğüse çatışma görüntülerini izlerken, öğrencilerin çaresizliği karşısında üzüldüm. Öğrenciler yeni bir protesto dili geliştiremezler mi? Günlerdir bakıyorum, ben ve birkaç köşe yazarı dışında hemen hiç kimse bu eylemlere kulak asmıyor. Oysa öğrencilerin itiraz ettikleri önemli noktalar var. Seslerini yükseltmelerinin arkasında ciddi bir siyasi duruşları olduğu da kesin. Peki ama hâlâ 1970’lerden kalma bu eylem biçimi çok demode değil mi? Üç slogan atıp flama sopasıyla polise girişip cevap olarak biber gazı yenilince bu eylemler hedefine ulaşmış mı oluyor? Hiç zannetmiyorum. Polisin ne yapacağı, yaptıklarına baktığınızda ortada. Bu yüzden üniversiteli gençlerin eylemlerde ezber bozacak yeni fikirler bulmasının zamanı geldi. Şiddetin dili egemen olduğunda ortada kazanan ya da kaybeden kalmıyor, emin olun.

Derin Mermerci’nin yüzüğü
Türkiye’nin en zengin kadınlarından biri olabilir. Köklü bir ailesi, göz kamaştırıcı bir şaşası da olabilir. Hatta sınırları aşıp jet-set sosyeteye girmiş bile olabilir. Hallice bir güzelliği olması da mümkündür. Velakin bütün bunlara rağmen Cem Uzan ile ilişkisini soran gazetecilere cevap olarak parmağında kendisine hediye edilen bir yüzüğü gösteriyorsa... Aslında o kadardır işte! O yüzüğün ifade ettiği ‘şeyler’ kadardır.

Al sana İstanbul’a çılgın proje!
Dün Suada’dan bir yönetici ile görüştüm. Kendisi beni ‘bilgilendirmek’ için geldi! Sanırım biraz da Hıncal Uluç ile tutuştuğumuz polemikten güç alarak bana ‘Hıncal Uluç’un aslında diğer bir gece kulübüne gittiğini, bu yüzden sürekli Suada’yı gündeme getirdiğini, oysa o kulübün de kaçak yapıları olduğunu’ anlatmaya başladı. Kendisine hiç düşünmeden, “Bu anlattığınıza kargalar bile güler” dedim. “Siz sanırım önce bu bakış açınızı değiştirmelisiniz” diye devam ettim. Hıncal Uluç ile bazı konularda anlaşamayabiliriz hatta tartışabiliriz de ama böyle ucuz bir dedikoduya prim vereceğim anlamına gelmez.
Asıl mesele Galatasaray Spor Kulübü ile sözleşmesi bitmekte olan Suada’nın nasıl kurtulacağı. İstanbul’un ortasında bir şehircilik cinayeti duruyor. Benim Galatasaray Adası’nın özel bir şirket tarafından işletilmesine hiçbir itirazım yok. İtirazım geçen yıllarda adaya ek yapılan, o çirkin siyah camlarla kapatılan bölüm. Böyle bir bölümün bütün şehrin gözleri önünde yapılabiliyor ve hâlâ orada hiç kimse dokunmadan duruyor olması, Türkiye’de kılıfına uydurursanız her şeyi yapabileceğinizin kanıtı. Hıncal Uluç’un da benim de derdim işte bu. Galatasaray Adası bu haliyle bir çirkinlik abidesi. Haydi diyelim bu estetik bir konu, belki tahammül edebiliriz. Ancak 14 milyonluk bir şehrin ortasına göz göre göre dikilebilmesi, adayı bir kanunsuzluk anıtına dönüştürüyor. İşte buna tahammül edemeyiz. Etmemeliyiz.
Öğrendiğim kadarıyla 1872 yılında Sarkis Balyan’ın ardından Ayvazovski’nin ev olarak kullandığı, sonrasında kömür işletmelerine verilen ve 1957 yılında Galatasaray’ın aldığı bu ada için Bilgi Üniversitesi öğrencileri bir tasarım yarışması yapıyorlarmış. Ziyaretçime, “Bakın işte Galatasaray Adası için asıl yapılması gereken bu” dedim. Bir çirkinlik ve kanunsuzluk abidesinden şehrin simgesine dönüşecek bir tasarım harikası çıkarmak konuya yapıcı bir yaklaşım olur.
Polis tarafından aranan Mehmet Koçarslan gücünü nereden alıyor, bu ada bu haliyle hâlâ nasıl durabiliyor bilmiyorum. İstanbul Belediye Başkanı seyrediyor, Galatasaray Spor Kulübü umursamıyor ama Gökkafesi bile kanunsuz bulduğu için protesto eden İstanbul âşığı Recep Tayyip Erdoğan’ı da hiç rahatsız etmiyor mu?
Proje ise, al işte sana ‘çılgın proje!’

 

Polis dün yine protestocu öğrencilere karşı cop ve gaz kullanmaktan çekinmedi.