Sardı korkular, 'gelecek onlar'

"Bizim mahallede moraller kötü beyler... Kimi elinde kâğıt-kalem hâkim yargıç hesabında, kimi Adalet Bakanlığı'na yükleniyor."

Bizim mahallede moraller kötü beyler... Referandum sonuçlarından sonra HSYK’daki sonuçlar tam bir hezimet havası yarattı. “Gitti bizim tarafsız adalet” diye herkes veryansın ediyor. Kimi elinde kâğıt-kalem hâkim yargıç hesabında, kimi Adalet Bakanlığı’na yükleniyor, hatta dün Radikal bile cemaat göndermeli ‘A.B.İ’ler tamam’ manşeti ile çıktı.  

Mahallede yas var!
Bu konuya döneceğim ama madem sokak yazarı olduk, size sokaktan bir anekdot anlatmak istiyorum. Avrasya koşusunda köprüden yürürken bir gençle tanıştım. Kendisi Binnaz Hoca’nın mahalle baskısından endişe duyduğu bir taşra şehrinde doğmuş büyümüş. Okul yıllarında parasızlıktan dershaneye gidememiş. Cemaate ait bir evde Murat Yetkin’in dünkü manşette gönderme yaptığı ABİ’lerden ders almış. Üniversiteyi kazanıp İstanbul’a gelmiş, kalacak yer yok! Atatürkçü Düşünce Derneği’nin kapısını çalmış. “Yurt göstermek görevleri değildi belki ama elime bir broşür tutuşturup gönderdiler beni” diyor.  

Cemaat işbaşında
Çaresiz bir cemaat yurdunda yer bulmuş kendine. “Bir baskı yoktu yurtta ancak oluşan havadan sabah namaza kalkıyor, öğleden sonraları çay-bisküvi eşliğinde Fethullah Gülen kasetlerini dinliyorduk” diye anlatıyor. ‘Abi’ler her şeyle ilgileniyormuş. Herhangi bir ders mi kötü hemen o dersi iyi bilen bir ‘abi’ bulunuyor ve başarıyla geçiyorlarmış. Akşamları ise yurdu destekleriyle ayakta tutan esnaf, Beyoğlu’nun ünlü restoranlarında kalan tatlıları yurda yolluyormuş. Bu dayanışma ruhu elbette üniversiteden mezun olunca iş bulma aşamasında da devam ediyor...
Var mı buraya kadar yeni duyduğunuz, bilmediğiniz bir şey? Yok. Bu düzen yıllardır yüzlerce okulda binlerce öğrenciyle devam etti, ediyor…
O zaman HSYK sonuçları sandıktan çıkınca mahallenin moralleri neden tarumar?
“Bugün A.B.İ’lere kızıyorsunuz da yıllardır aklınız neredeydi” diye sormayacak mıyız? Türk eğitim sisteminde büyük boşluklar var. Birileri yıllardır o boşlukları legal yöntemlerle doldurdu, dolduruyor. Bunu görmezden gelip sanki bu insanlar düşman bir ülkeden gelmiş gibi tavır almak ya da uzaydan inmişler gibi şaşırmak da ne demek?
Mahalledeki moral bozukluğunun özeti “Bizimkiler gitti, onlarınkiler geldi” endişesidir. Durumu AKP hükümetine yıkmak ise işin artistliği.

Alışacaksınız…
“Hayır, ben alışmam, bünyem kaldırmaz” diyorsanız o zaman bir çözüm üreteceksiniz. Bütün bunlara kafa yorması gereken CHP bildiğiniz gibi hâlâ Hayrünnisa Gül’ün türbanını aşamamış durumda. O zaman başka alternatif yaratacaksınız. Yoksa arada bir anket için uğradığınız taşra şehirlerinde değişimden Binnaz Hoca gibi endişelenir, farklı siyasi düşüncede olanları Murat Yetkin gibi A.B.İ’leştirirsiniz ki, o zaman da Akif Beki karşınıza geçip haklı olarak güler, dalgasını geçer hepinizle.

Saadet Partisi Gençlik Kolları Başkanı kim olsun?
Madem ki Necmettin Erbakan 84 yaşında Saadet Partisi’ne yeni bir soluk olarak genel başkan seçildi, o zaman Gençlik Kolları Başkanı kim olsun? www.radikal.com.tr de oyluyoruz. Oylarınızı gün boyu bekliyorum.
* Oğuzhan Asiltürk
*  Şevket Kazan
*  Recai Kutan 
*  Fatih Erbakan (bence en deneyimlisi!)

Bir futbol cahilinin Telegol izlenimleri
Futbolla ilgilenmemek gibi kötü bir alışkanlığım var! Arda Turan gözyaşlarına boğulunca geçen pazar Erman Toroğlu ne diyecek diye Telegol’ü seyretmeye giriştim.
Karşımda gergin 5 adam vardı. Ya Türk Yunan savaşı çıkmış ya da  İstanbul depremi olmuş olmalıydı! Neyse ki Galatasaray Ankaragücüne yenilmiş, o kadar.
Erman Toroğlu daha önce söylediği sözleri seyrettirdi .Arda’ya seks ile ilgili o sözleri söylemedim dedi. Oysa sözlerinde bal gibi seks iması vardı. Sonrasında esti, gürledi, rest çekti, dava edeceğim dedi. Beni asıl şaşırtan Ahmet Çakar’ın Erman Toroğlu’nun çocukluğunda tacize uğramış olabileceğinden, andropoz’a girmiş olmasına kadar  kavgada söylenmeyecek sözleri sıralamasıydı. Tamam şimdi birbirlerine dalacaklar kesin derken baktım herkes aynı tonda konuşmaya devam ediyor.
Anladım ki programın formatı bu.. Sinirlenmeler, kavgalar , o afra tafraların yenilip yutulması hep formattan. Ratingli olabilir itirazım yok ama üzücü bir format bu!