ABD baskının dozunu arttırdı

ABD Elçisi Ricciardone, yargıyla ilgili sözlerinden geri adım atmadı. ABD yönetimi de Filistin, Kuzey Irak gibi konularda ters düştüğü Türkiye'ye baskının dozunu arttırıyor.
ABD baskının dozunu arttırdı

Türkiye’nin İsrail-Filistin, Kuzey Irak, Suriye gibi hayati konularda ABD çıkarlarına karşı adımlar atması, yeni Obama yönetimini kızdırmış görünüyor. Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone’nin Türkiye’deki insan hakları ihlallerine ilişkin sözlerinin, ABD Dışişleri’nin de Ricciardone’nin arkasında durması gerilimin boyutlarını gösterirken, bir ABD’li yetkili, “Türk yetkililer, ABD’yi ve bölgedeki gücünü fazla hafife alıyor” yorumunu yaptı. Ankara’ya göre, Türkiye-ABD ilişkileri en parlak dönemlerinden birini yaşıyor. Türkiye’ye gelen Patriot’lar, iki ülkenin Arap Baharı yaşanan ülkelerdeki işbirliği, iki ülke arasındaki yoğun trafik bunun en önemli göstergesi. Buna karşın, ABD tarafının ortaya koyduğu tablo Türkiye’nin kalbinde bulunduğu bölgedeki hemen her kritik konuda iki tarafın ayrı düştüğünü gösteriyor. Üstelik, Türkiye, bölgede “ABD’ye rağmen adım atma” işini bir gurur ve iç politika meselesine dönüştürmüş durumda. Bir ABD’li yetkili, Büyükelçi Ricciardone’nin konuşmalarına yansıyan sorunların, buzdağının görünen ucu olduğunu savunurken, “Türk yetkililer, ABD’yi ve bölgedeki gücünü fazla hafife alıyor” görüşünü dile getirdi.

Ricciardone’nin tartışma yaratan açıklamalarından sonra Dışişleri Bakanlığı’na gitmesi, Türk tarafınca, “Çağrıldı” olarak yansıtıldı. Oysa işin aslı öyle değildi. Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu geçen hafta Washington’dan dönmüştü ve orada ele alınan konuların üzerinden geçilmesi gerekiyordu. Büyükelçi Ricciardone ayrıca Büyükelçilik saldırısı nedeniyle verilen desteğe ve gösterilen ilgiye de teşekkür etmek niyetindeydi. Randevu da bu nedenle alındı. Toplantıda Sinirlioğlu, AK Parti’den gelen tepkiler ve istek doğrultusunda Büyükelçi Ricciardone’ye sözlerinden duyulan rahatsızlığı iletti. Ancak Ricciardone’nin aynı görüşleri Dışişleri görüşmesinde de tekrarladığı öğrenildi. x

Irak gerilimi sürüyor

Ricciardone’nin müsteşar Sinirlioğlu ile yaptığı görüşmenin 2.5 saat sürdüğünü ve açıklama krizinin bu görüşmede kısa bir süre kapladığını bir yere not düşmek lazım. O halde iki büyükelçi bu kadar uzun süre ne görüştü. Türk tarafı sessiz. Ancak ABD kaynakları, görüşmenin en önemli gündem maddesinin Kuzey Irak nedeniyle yaşanan gerilim olduğu bilgisini veriyor. Büyükelçi Ricciardone, gazeteciler ile sohbetinde Türkiye’nin Irak’ın yüzde 20’sine değil yüzde 100’üne göre strateji belirlemesi gerektiğini vurgulamış, Kuzey Irak’ta güçlü bir Kürt oluşumunun Bağdat’ı Hürmüz Boğazı’na (Dolayısıyla Basra Körfezi’ne) sıkıştıracağını söylemişti. Kürt bölgesinin bağımsız bir devlet gibi cesaretlendirilmesinin sakıncalarına işaret eden Ricciardone, Dışişleri ile yaptığı görüşmede Washington’ın bu konudaki görüşlerini daha detaylı bir şekilde ortaya koymuş. Maliki ile Ankara arasındaki gerilimin bir an önce sonlandırılması için yapabileceklerini anlatmış.