Birçok ilde dinleme yapılmış...

Türkiye, internete düşen ses kayıtları ve dinleme listelerinin şokunu yaşarken, Ankara'da kayıtların ve dinlenen vatandaş listelerinin çok daha fazla olduğu endişesi hâkim.

Türkiye, internete düşen ses kayıtları ve dinleme listelerinin şokunu yaşarken, Ankara’da kayıtların ve dinlenen vatandaş listelerinin çok daha fazla olduğu endişesi hâkim. Her ilden, o ilin valisi, askeri ve sivil yöneticileri ile ileri gelenleri hakkında dinleme yapıldığı bilgisinin ortaya çıkmasını bekleyen yetkililer, tape sızıntısının da devam etmesini bekliyor. Hâkimler Savcılar Yüksek Kurulu’nun yeni atadığı savcılar ise dosyaları devralmaya başladı. Bu çerçevede, süren soruşturmalarla ilgili dinleme kararları gözden geçiriliyor. Ankara kulislerinde, bu incelemelerin sonunda dinlemelerin münferit değil sistematik olduğu, bazı isimlerin yaşamadıkları illerde dinlendiğine dair bulgular elde edildiğine dikkat çekiliyor.

Tapelerin dijital havuzlarda toplanması, söz konusu verilerin uluslararası iletişim hatları kullanılarak transfer edilmesi nedeniyle, başta Başbakan olmak üzere birçok kritik ismin konuşmalarının da yabancı istihbarat kuruluşlarının eline geçtiği değerlendirmesi de
yapılıyor.

Başbakan’ın kriptolu telefonu ile yaptığı görüşmelerin bir kısmı da dinlemelere takılmış. Erdoğan’ın Aydınlıkevler’deki ofisindeki dinleme cihazı da odadaki kriptolu telefonun çok yakınında bulunmuş. Kesintisiz yayın yapma kapasitesine sahip bir cihaz olan böcek, elektrik hattına doğrudan bağlı olduğu için de güç kaynağı sorunu yaşamamış. Cihazın 200-300 metre mesafeye yayın yapma kapasitesi olmasından dolayı, 300 metre çapında bir alanda yansıtıcı kullanıldığı tahmin ediliyor. Bu da dinleme operasyonunu yapanlarının sayısının 30-40 kişilik organize bir ekip olduğu yönünde bir görüşün benimsenmesine neden olmuş.

Devlet sırrı sızmamış

Ankara kulislerinde konuşulanlara göre Başbakan’ın Aydınlıkevler’deki konutundaki böcek 28 Aralık 2011 günü bulundu. Bunun üzerine Çankaya’daki resmi konutta da arama yapıldı ve 30 Aralık günü, konutta da benzer bir sistemin kullanıldığı tespit edildi. Böceklerin ne zaman konulduğunu TÜBİTAK araştırdı ve Erdoğan’ın ameliyat nedeniyle İstanbul’da kaldığı 2 ay içinde yerleştirildiği yönünde bir rapor hazırladı. Bu dönemde Erdoğan o odaları çok fazla kullanmadığından devlet sırrı sızmasının söz konusu olmadığı sonucuna varıldı.