Dışişleri'nde böcek avı

İnternete düşen kaydın, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Gürel ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın 13 Mart günü Davutoğlu'nun odasında yapılan ön değerlendirme konuşmalarının kayıtları olduğu ortaya çıktı.

İnternete düşen kaydın, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Gürel ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın 13 Mart günü Davutoğlu’nun odasında yapılan ön değerlendirme konuşmalarının kayıtları olduğu ortaya çıktı. Bakan odasındaki 4’lü toplantının ardından toplantı salonuna geçilerek, MİT, Genelkurmay ve Dışişleri’nden yetkililerin katıldığı ikinci bir toplantı yapılmış.

13 Mart’ta Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) adlı terör örgütü Süleyman Şah Türbesi’nin etrafındaki bütün yerleşim yerlerini ele geçirince Ankara harekete geçmişti. İstihbarat, IŞİD’in Türkiye’ye “Üç gün içinde bayrağı kaldırın, yoksa saldıracağız” tehdidini içeren videoyu kaydettiği bilgisini de edinmişti. Bunun üzerine MGK’nın ‘Dış Güvenlik’ ile ilgili bölümündeki yetkililer toplantı kararı aldı ve Dışişleri’nde toplanıldı. Kayıttaki dört ismin yanısıra Genelkurmay Harekat Başkanı, Dışişleri ve MİT’ten Müsteşar Yardımcıları da toplantıda yeralmıştı. Toplantının hedefi, olası saldırı halinde krizin nasıl yönetileceğini ve önlemleri belirlemekti.

Böcek taraması yapılmıştı

Kaynakların verdiği bilgiye göre, geniş katılımlı toplantı öncesinde dört isim Bakan Davutoğlu’nun odasında biraraya gelerek ön değerlendirme yaptı. Bu bölüm resmi olmadığı için herhangi bir resmi kayıt tutulmuyor. İnternete düşen ses kayıtları bu bölümün 15 dakikasını kapsıyor. Davutoğlu’nun odası, benzer toplantılara sıkça ev sahipliği yaptığından belli periyotlarla böcek araması yapılan bir oda. Sözkonusu toplantıdan bir süre önce de arama yapılmıştı. Sızdırılan toplantının kayıtları 26 Mart Çarşamba gecesi Youtube’a yüklendi ancak, sosyal medyada yayılmadı. MİT kayıtları farkedince de 27 Mart sabahı (dün) Davutoğlu’nun odasında böcek araması yaptı. Dinleme işleminin yakındaki bir ortam dinleme aracı tarafından yapıldığı ihtimali ö planda

Gül çok öfkelendi

Cumhurbaşkanı Gül’ün kurmaylarıyla yaptığı değerlendirmede “Böylesine kritik toplantı nasıl olur da kaydedilir ve sızdırılır? Bir askeri birliğimizi koruma çabasına yönelik bu eylem, düpedüz casusluk” yorumunu yaptığı öğrenildi.