Dünya Bankası hakem oldu

AB ile ABD arasında yapılması planlanan STA öncesinde Türkiye'nin kayba uğramaması konusunda hayati öneme sahip olan Gümrük Birliği için Dünya Bankası devrede.

Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında 1996’dan beri yürürlükte olan ve Türkiye’nin AB’nin ‘çifte standartlı uygulamaları’ karşısında sıkça ‘çekiliriz’ resti çektiği Gümrük Birliği anlaşması 17 yıl sonra ilk kez somut bir şekilde masaya yatırıldı. AB ile ABD arasında imzalanması planlanan Serbest Ticaret Anlaşması nedeniyle çok daha kritik bir noktaya gelen Gümrük Birliği konusunda AB’nin Ankara Temsilcisi Büyükelçi Jean-Maurice Ripert, 2012 sonunda Ankara ile Brüksel arasında varılan mutabakat gereği Dünya Bankası’nın uygulamaları araştırmaya başladığını açıkladı. Ocak ayında Washington’da konuyla ilgili bir heyet oluşturulurken, söz konusu heyetin bir iki hafta içinde Ankara’ya geleceği belirtildi.
Büyükelçi Jean-Maurice Ripert dün Ankara’da bir grup gazeteci ile sohbet etti. Gazeteciler, Avrupa’daki ekonomik krizin Türkiye ile AB ülkeleri arasındaki dış ticarete olumsuz yansıdığını hatırlatınca Ripert, Avrupa ülkelerindeki durgunluğun ticarete olumsuz yansıdığını doğruladı ve buna rağmen Türkiye’ye gelen doğrudan yabancı yatırımların yüzde 80’inin Avrupa kaynaklı olduğuna dikkat çekti. Büyükelçi Ripert, bu durumun Avrupa’daki özel sektörün Türkiye’nin ekonomisine güvendiğini ortaya koyduğunu anlattı.

Washington’dan heyet gelecek
Ripert’in verdiği bilgilere göre, Türkiye’nin bir süredir yakındığı Gümrük Birliği konusunda AB’nin de yakınmaları var ve taraflar anlaşarak Dünya Bankası’nın bağımsız bir heyet olarak Gümrük Birliği’nin aksayan yönlerini araştırmasını istemiş. Çalışmanın ABD ile AB arasında serbest ticaret anlaşması görüşmeleriyle ilgili olmadığını ve daha önce başladığını anımsatan Ripert, şu bilgileri verdi: “İki tarafta da ‘Gümrük Birliği iyi işlemiyor’ şikâyeti vardı. Geçen yılın sonunda birlikte oturup karar aldık. Gümrük Birliği’nin yararlarını, zararlarını tespit etmek için tarafsız ve bağımsız bir kuruluş olan Dünya Bankası’na başvurduk. Onlar da ocakta çalışma başlattı. Çalışmanın sonuçları sonbaharda belli olacak. O zaman neler yapılabileceğine bakılacak.”


Kalkınma finansmanı Avrupa Birliği’nden

Başbakan Tayyip Erdoğan, birçok kez Avrupa Birliği’nin PKK ile mücadelede Türkiye’yi yalnız bıraktığından yakınmış, zaman zaman da Avrupalıları çifte standartlı davranmakla suçlamıştı. PKK’nın AB nezdinde hâlâ bir terör örgütü olduğuna dikkat çeken AB’nin Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Jean-Maurice Ripert, sürmekte olan barış sürecini yakından desteklediklerini ve Türkiye’nin istemesi halinde her türlü desteği verebileceklerini söyledi. Büyükelçi Ripert, verebilecekleri destekler arasında bölgenin ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasıyla ilgili projelere AB’nin katılım öncesi destek fonlarından finansman sağlanması da olduğunu ifade etti.

‘Evlilik umudu canlı’
Büyükelçi Ripert, isim vermeden eski bakanlardan Kürşad Tüzmen’in Türkiye-AB ilişkilerine dair ‘evlilik’ benzetmesine gönderme yaparak, “Damat hâlâ evlilikten yana. Bizim açımızdan evliliğin gerçekleşeceği umudu hâlâ canlı” dedi. Gazetecilerin o ismin Tüzmen olduğunu ve kendisinin de o sırada aynı mekânda bulunduğunu anımsatması üzerine Ripert, “Demek ki damatla gelin hâlâ aynı yemeklerden hoşlanıyor. Zevkleri değişmemiş” esprisini yaptı. Ankara ile Brüksel arasındaki yoğun üst düzey trafiğe dikkat çeken ve bunun ilişkilerdeki momentumu yansıttığını savunan AB Büyükelçisi, haziran sonunda yeni başlık açılacağını belirtti ve gelecekte yeni başlıkların açılacağı umudunu taşıdıklarını da sözlerine ekledi.