'Game of İstanbul'

Yerel seçimlere yaklaşık 11 ay kaldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığı için hem AK Parti hem de CHP'de kulisler hızlandı.

Bir sonraki yerel seçimlere, bugün itibariyle 10 ay 25 gün kaldı. Yani yaklaşık 11 ay sonra yeni belediye başkanları ve belediye meclis üyeleriyle tanışacağız. Göz açıp kapayıncaya dek geçer. Siyasi partiler ve aday adayları da bunun farkında. Bu yüzden bütün partilerde adaylık kulisleri başlamış durumda. Özellikle de üç büyük şehirde. Bugün, Ankara ve İzmir’i sonraki haftalara bırakıp İstanbul’u, İstanbul’la ilgili oyunları yazacağım. Bir başka deyişle ‘Game of İstanbul’u... 

Yeni anayasa ve çözüm sürecinin etkisi
Öncelikle şunun altını çizmekte yarar var: İki önemli konu, 2014 yılında yapılacak yerel seçimlerin ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçlarını doğrudan etkileyecek. Birincisi yeni anayasa meselesi. Eğer Türkiye yeni anayasa yapamazsa hem iktidar partisinin siyasi yolu hem sürmekte olan çözüm süreci olumsuz etkilenecek. Eğer AK Parti iki konuda da başarılı olursa, ortaya çıkacak sonuçlar, bırakın yerel seçimleri ya da Cumhurbaşkanlığı seçiminin sonuçlarını, Türkiye’nin, hatta bölgenin kaderini değiştirecek. O nedenle, 2014’te yapılacak iki seçimi de yeni anayasanın kabul edilip edilmeyeceği, başkanlık/yarı başkanlık/partili cumhurbaşkanlığı sistemlerinden birinin hayata geçirilip geçirilmeyeceği ve PKK’nın silah bırakıp bırakmayacağı gerçeğinden bağımsız ele alamayız.
Eğer AK Parti, Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in deyişiyle ‘330’u bulup’ referanduma gider, kendi anayasa taslağını halka kabul ettirirse, üstüne de PKK silah bırakırsa, en az bir 10 yıl daha AK Parti iktidarından söz etmekten başka çare kalmayabilir. Bu durumda da Çankaya Köşkü için Başbakan Tayyip Erdoğan’dan başka isim telaffuz edilmez, yerel seçimlerde adaylara kimse bakmaz ve büyük kentleri AK Parti silip süpürür. 

Yüzde yüz başarı zor
Diğer taraftan TBMM’deki siyasi aritmetik, BDP’nin AK Parti için çantada keklik olmaması, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün AK Parti’nin geleceğindeki rolünün netleşmemesi gibi nedenlerle planların tamamının AK Parti lehine gerçekleşmesi zor görünüyor. Bu da ister istemez 2014’teki yerel seçim senaryolarını biraz da adaylar üzerinden değerlendirmeye fırsat yaratıyor. 

Kim aday, kim değil, kim olamaz
Bugün 15 milyonu bulan nüfusu, devasa bütçesiyle dünyanın birçok ülkesinden büyük olan İstanbul, 1994’ten beri Milli Görüş ruhu ile yönetiliyor. Dolayısıyla, tarihi yarımada siluetinin değişmesi, çarpık kentleşme, yeşil alanların yok olması, trafik kaosu gibi son 20 yıldır İstanbul’da yaşanan her olumsuzluktan biraz da bu iktidar sorumlu. O yüzden AK Parti adayı kim olursa olsun, yarışa ‘metal yorgunluğu’ içinde girecek. AK Parti’nin bu farkı bizzat Başbakan’ın İstanbul seçimlerine yüklenmesiyle kapatmaya çalışacağı da ortada. Seçimin AK Parti ile CHP arasında geçeceğini dikkate alarak, şimdi biraz “Kim aday olur, kimler yarışır” sorusuna Ankara kulislerinde konuşulanlardan yola çıkarak yanıt arayalım... 

AK Parti


Kadir Topbaş: 2009’da Başbakan Tayyip Erdoğan’ın son haftalarda bizzat verdiği destekle seçimi almayı başardı. Ancak Gürsel Tekin-Kemal Kılıçdaroğlu ikilisinin aldığı oy, Topbaş’ın İstanbul’daki tahtının sarsılmaz olduğunu gösterdi. AK Parti aday belirlerken 2009 seçimlerinin sonucunu baştan Topbaş’ın ‘eksi hanesi’ne yazacaktır. Ayrıca Başbakan Tayyip Erdoğan’ın risksiz bir seçim istemesi, daha iddialı bir aday arayışına sevk edecektir. Bu yüzden Topbaş’ın adaylığı bıçak sırtında. Hatta negatif tarafa daha yakın. 

Egemen Bağış:
AK Parti’nin üç dönem kuralı nedeniyle boşa çıkan isimlerden biri. İstanbul adayı olmak istediği aşikâr. Ancak belediye başkanlığı yarışı biraz da bireysel siyaset gücü gerektiriyor. AK Parti kulislerinde Topbaş’ın Bağış’tan daha başarılı bir sonuç alacağı görüşü hâkim. CHP’nin ve diğer muhalefet partilerinin de çok yükleneceği bir seçimde, Bağış’ın aday yapılma ihtimali çok yüksek görülmüyor. 

Binali Yıldırım: İsmi İzmir’e de geçiyor ama eğer aday olursa İstanbul’dan olma ve kazanma ihtimali daha yüksek. Ulaştırma Bakanlığı döneminde imza attığı projelerle ‘seçmen memnuniyeti’ zirvede olan üç bakandan bir isimdi. Ancak Yıldırım’ın durumu, Başbakan Erdoğan’ın Çankaya Köşkü’ne çıkıp çıkmayacağına göre değişecek. Erdoğan Köşk’e çıkarsa doğal lider Mehmet Ali Şahin olacak ve en azından ilk AK Parti Kongresi’ne kadar başbakan olacak. Erdoğan 2015 Haziran ayına dek Şahin’i başbakan tutmaya karar verirse Yıldırım İstanbul adayı olabilir. Ancak AK Parti kulislerinde 2014 Eylül ayından 2015 Haziran’ına dek Yıldırım’ın başbakan olması ihtimali daha çok konuşuluyor. 

Sürpriz isim: AK Parti, İstanbul’a sürpriz isimler de çıkarabilir. Bunların en güçlüsü HAS Parti’den transfer edilen Numan Kurtulmuş. Kurtulmuş, AK Parti’nin Erdoğan’dan sonraki lideri olmazsa eğer, İstanbul’da bir dönem başkanlık yaptıktan sonra merkez sağın yeni lideri olabilir. 

CHP


Gürsel Tekin: İstanbul İl Başkanlığı’nda ve 2009 yerel seçimlerinde gücünü kanıtladı. Ankara’ya geldikten sonra merkez siyasetine ayak uyduramaması, İstanbul söz konusu olduğunda daha dinamik, daha aktif, daha güçlü görünmesi CHP’nin kaçınılmaz adayı olarak Tekin’i öne çıkarabilir. Halkla temas gücü CHP içinde başka bir isimde yok. ‘Başbakan Erdoğan’ın sol versiyonu’ olarak görülmesi, İstanbul’a ilişkin iddialı çıkışları Kürtlerde ve varoşlarda karşılık bulabilir. AK Parti’nin adaylarından da çekinmiyor ve “Nasıl olsa Başbakan’la yarışacağım” diyerek bütün isimlere meydan okuyabiliyor. Ancak çevresinde en çok Numan Kurtulmuş’un aday olmasından çekindiği konuşuluyor. 

Mustafa Sarıgül: Şişli’nin sevilen belediye başkanı. CHP ile yıldızı bir türlü barışmadı ama CHP tabanında yadsınamayacak bir destek görüyor. Sadece CHP tabanı değil, merkez sağdan da oy alabilir. “Kazanacağını bilmediği seçimde aday olmaz” gibi iddialı cümlelerle anılıyor ama her seferinde söz dönüp dolanıp “Başbakan Tayyip Erdoğan, Sarıgül’ün aday olmasına müsaade etmez” gibi tuhaf bir iddiaya geliyor. Nedenini anlamak zor ama Sarıgül bu cümle ile ima edilen ‘dosyaları var’ yaklaşımına da meydan okuyan bir isim. Kılıçdaroğlu’nun yakın çevresinde, Gürsel Tekin’le yıldızı barışmayan ulusalcı isimler, Sarıgül’ün en büyük destekçisi. 

Sürpriz isim: Kılıçdaroğlu’nun aklında ‘İstanbul’a kadın aday’ fikri olduğu artık herkes tarafından biliniyor. TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu gibi isimler telaffuz ediliyor. Ancak İstanbul’un seçmen profili, CHP’nin çıkaracağı ‘Beyaz Türk’ imajlı bir kadın adayın ipi göğüslemesini zorlaştırıyor.