MİT'ten 'ihbar' mektupları

MİT'in, Darbe Komisyonu'nun talebi üzerine gönderdiği 'ihbar mektupları' kontrgerilla hakkında önemli bilgiler içeriyor.
MİT'ten 'ihbar' mektupları

Günlerdir, TBMM Darbe ve Muhtırıları Araştırma Komisyonu’na MİT tarafından gönderilen ihbar mektupları konuşuluyor. Basına bölük pörçük yansıyan mektupların bulunduğu klasördeki 8 ekte Özel Harp Dairesi (ÖHD), Seferberlik Tetkik Kurulu (STK), Özel Kuvvetler Komutanlığı (ÖKK) ve kontrgerilla yapılanmalarına ilişkin detaylı bilgi ve listeler yer alıyor. MİT’in ‘ihbar mektubu’ olarak sınıflandırdığı bu bilgiler, ihbarcı vatandaşlarca yazılmış mektuplardan çok, konuyla ilgili bilgi ve belgelere ulaşmış profesyonellerce hazırlanmış görünüyor. MİT’in 1 Temmuz 2012 günü gelen talep doğrultusunda hazırlayıp 24 Aralık 2012’de TBMM’ye gönderdiği klasörün girişinde MİT’in üst yazısı var. Ardından ÖKK, ÖKK’ya bağlı Muharebe Arama Kurtarma (MAK) Birliği ve STK konusunda MİT’e ulaşan bilgileri içeren iki sayfalık bir bilgi notu yer alıyor. MİT’in klasöründe üst yazı ve bilgi notundan sonra da 2007-2008 arasında MİT’e geldiği iddia edilen toplam 287 sayfayılık 6 adet ‘ihbar mektubu’na yer veriliyor. İşte mektuplarda ÖKK, STK, MAK gibi örgütlenmeler hakkında verilen bilgilerden bazıları:


‘Fail MAK’

1- MAK: Özel Kuvvetlere bağlı. Habur’da konuşlu. 39 kişiden oluşmuş. PKK ile işbirliği yapanları pasifize etmek amacıyla görev yapıyor. Genelkurmay’dan bağımsız çalışıyor. 1995’te MİT’in bölge müdürlüğü ile işbirliği yapmayı talep ettiler ve ‘1. ve 2. derece hedefler’ başlıklı bir liste paylaştılar. 2010 yılında da İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde çalışan yargıç ve savcılar MİT’e şu kritik bilgiyi aktardılar: “TSK ile ilişiği kesilen Yüzbaşı Ö.T. ‘15 Ocak 1996’da Şırnak Güçlükonak’ta 11 geçici köy korucusunun öldürülmesi dahil bölgede gerçekleştirilen birçok faili meçhul olayı MAK gerçekleştirdi. MAK birliğinin önemli bir bölümü Kardak krizinden sonra Genelkurmaya çekildi’ dedi.


26 maddelik eylem planı

2- ÖKK ve GNH: Hükümete karşı 26 maddelik bir eylem planı hazırlamışlar. Gizli mühimmat depoları var ve bunların bazılarından silah çalınmış. ÖKK’nın geleneksel tanımında işgal durumunda yapılacak Gayri Nizami Harp’ın (GNH) unsurları da anlatılıyor. Eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt bu tanımı değiştirtmiş ve yeni tanımda ülkenin diğer resmi kurumları da hedef haline gelmiş. Yeni örgütlenme tanımıyla 12 olan Bölge Başkanlığı sayısı 25’e çıkarıldı ve MİT ile Emniyet’e alternatif bir yapılanmaya gidildi. Yurtdışı operasyonlarda Dışişleri ile yaşanacak sürtüşmeleri ve bütçe sorunlarını aşmak için de finans kaynağı olarak örtülü ödenek seçildi. (Mektubun yazıldığı tarih itibariyle) Yurtiçindeki 4 yeni bölge başkanlığının binaları hazırlandı ve görev yapacak personel belirlendi.


Dört ayaklı yapılanma

3- STK: Trabzon, Hatay ve Malatya’da üç merkezi var. 4 ayaklı bir kuvvet yapılanması var. ‘Beyazlar’ (şehir-gerilla), ‘Siyahlar’ (gerilla), ‘Turuncular’ (yardımcı sınıf ve çıkarıldıkları halde irtibatı sürenler) ve ‘Yeşiller’ (işlerden haberdar olan ama teşkilata alınmamış kişiler...) Mersedes Operasyonu (Öcalan’ın Şam’da öldürülmesi için düzenlenen başarısız operasyon) kapsamında Türkiye-Suriye sınırında yapılması planlanan keşife Genelkurmay Seferberlik Bölge Başkanlığı’ndan bir personel bizzat katılmış. Edirne STK, Balkan ülkelerinde soydaş dernekleriyle çalışma yapıyordu. İstanbul STK’da çalışmış bir personelin, Genelkurmay Başkanı imzalı bir ‘teşkilata alınma süreci kartı’ ile birlikte gönderdiği mektupta, irtibatlı kişilerin isimleri var. Mektupta ayrıca tehlikeli durumlariçin ‘Kurtarılacak kişiler’, ‘Yararlı Kişiler’ ve ‘Zararlı kişiler’ açık açık sıralanıyor. Listede ‘Psikolojik Harp Dairesi’nin başkanı olarak kısa süre önce yaşamını yitirmiş ünlü bir siyasetçinin ismi yer alıyor. Hali hazırda milletvekili olan bir ismin ‘kurtarılacak kişiler’ listesinde yer aldığı dikkat çekerken, kamuoyunun yakından tanıdığı bazı sivillerin ismi (bağlı oldukları komutanlar’ ile birlikte) sıralanıyor. Dink cinayeti, Danıştay saldırısı, papaz cinayetleri, Zirve yayınevi baskını gibi birçok olay da STK imzasını taşıyor.


Operasyon gelebilir

Klasörde yer alan 6. mektupta ÖKK Seferberlik Tetkik Daire Başkanlığı tarafından sevk ve idare edilen kişilerin listesi yer alıyor. Klasörde yapılan incelemede, belgeleri okuyan milletvekillerinde ihbar mektuplarının, sıradan vatandaşlarca değil MİT kadrolarınca ele geçirilen STK belgeleri arasından derlenen bilgiler ışığında hazırlanmış olabileceği izlenimi hâkim.