Müttefikle üç talep üç farklı tez

Erdoğan, Obama'dan Esad'ın işini bitirecek adımlar isteyecek. Obama ise siyasi çözümü öne sürecek. Irak'la ilişkiler ve Gazze ziyareti diğer kritik konular.
Müttefikle üç talep üç farklı tez

Başbakan Tayyip Erdoğan ve heyetini taşıyan 2 uçak dün ABD saati ile gece yarısından sonra Washington Joint Base Andrews Naval askeri havaalanına indi. Hayli geç olmasına karşın Erdoğan’ı karşılayan heyet kalabalıktı. Protokol Şefi Capricia Marshall, hava üssü komutanı Albay Micheal Hess ve eşi, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone ve diğer yetkililer Erdoğan’ı uçağın kapısında karşıladı.
Erdoğan ardından resmi ve itibarlı ziyaretçiler için tahsis edilen Blair House’a geçti. Türkiye’den en son 1999’da dönemin başbakanı merhum Bülent Ecevit ve eşi misafir edilmişti.
Erdoğan’a Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, AB Bakanı Egemen Bağış, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız eşlik ediyor. Türkiye’nin en büyük sanayici ve işadamları da Erdoğan’ın ziyareti kapsamında Washington’a geldi.

İlk gün dinlendi
Erdoğan’ın dünkü gündemi boştu. Sadece Maryland’de inşa edilen ve Türk Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi diye adlandırılan cami inşaatını programına almıştı. Eşi Emine Erdoğan ise TIKAD’ın organize ettiği toplantıda konuşmacıydı. Erdoğan’ın boş gününde Fethullah Gülen ile görüşeceği iddiaları vardı ancak böyle bir görüşmenin olmadığı bildirildi.
Erdoğan, bugün güne Beyaz Saray’da başlayacak. Erdoğan’ın Obama ile yaklaşık 2 saat görüşmesi bekleniyor. İki lider görüşmenin ardından basının karşısına çıkacak. Erdoğan daha sonra Dışişleri Bakanlığı’nı ziyaret edecek. Burada Başkan Yardımcısı Jo Biden ile John Kerry’nin ev sahipliğinde işadamlarının da katıldığı devasa bir yemek organizasyonu olacak.

Suriye, Gazze, Irak’ta ayrılık
Gündemdeki konular ve tarafların görüşleri şöyle:
1- SURİYE’DE ÇÖZÜM ARAYIŞI:
Erdoğan: Reyhanlı saldırısı bir kez daha gösterdi ki konu Suriye’nin komşularını tehdit eder hale geldi. Esad’ın etkisiz hale gelmesi için somut adımlar atılmalı.
Obama: Ortak konferans somutlaşıyor. Esad’sız (ama Baas’lı) bir geçiş süreci için atılan adımları destekleyin.
2- ORTADOĞU BARIŞ SÜRECİ
Erdoğan: İsrail sözlerini yerine getirmekte yavaş kalıyor. Sözlerini tutmalı. Filistin’de Fetih ve Hamas liderleri uzlaşırsa, Mahmut Abbas ile Gazze’yi ziyaret etmeyi planlıyorum.
Obama: Ortadoğu barış süreci bizim için önemli. Tarafları bir araya getirmek için çalışıyoruz. İsrail ile normalleşme sürecini hızlandırın. Filistin’in birliği için çabalarınızı destekliyoruz ancak süreç olgunlaşmadan Gazze ziyaretiniz zarar verebilir.
3- ERBİL-BAĞDAT İLİŞKİLERİ:
Erdoğan: Türkiye’nin Irak’ın toprak bütünlüğüne inançlı tavrı değişmedi. Kuzey Irak ile işbirliğimiz Bağdat’ın çıkarları ile ters düşmemektedir. Amerikan şirketlerinin Kuzey’deki faaliyetleri de bunu doğruluyor. Ancak Bağdat’ın tavrı ülkedeki etnik ve mezhepsel bölünmeyi hızlandırıyor.
Obama: Kuzey’deki yönetim ile Bağdat arasındaki krizin derinleşmesine neden olacak adımlardan kaçının. Irak anayasasının ülkedeki bütün doğal kaynakların bütün halklara ait olduğunu öngördüğünü unutmayın.
Erdoğan ile Obama’nın gündeminde Türkiye’deki çözüm süreci de var. Obama, ülkesinin sürece desteğini bir kez daha yineleyecek. Obama’nın gündeminde her zaman olduğu gibi Türkiye’deki azınlıkların sorunları da var. Obama’nın Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılması arzusunu dile getirmesi bekleniyor. Obama, basın özgürlüğü ve demokratikleşme sorunlarını da gündeme getirecek. Ancak bu konuların Suriye, İsrail-Filistin barış süreci ve Irak konusu kadar ön planda olması beklenmiyor.
Cuma günü de Brookings Enstitüsü ve SETA’nın panellerinde konuşacak olan Erdoğan, ardından Silikon Vadisi’nde görüşmeler yapmak için San Francisco’ya gidecek.