Müzakereye 'derin' kurşunlar

Kürt sorununda çözüm ümitleri yeşermişken, PKK'nın 3 önemli ismi örgütün Paris'teki 'diplomasi merkezi'nde gizemli şekilde infaz edildi.
Müzakereye 'derin' kurşunlar

PKK kurucularından Sakine Cansız ile örgütün Avrupa’daki önemli isimlerinden Fidan Doğan ve Leyla Söylemez, Fransa’nın başkenti Paris’te öldürüldü. Paris’teki Gare du Nord’da bulunan ‘Kürdistan Enformasyon Merkezi’ne giren saldırganlar, susturucu takılı silahla üç kadını infaz etti. Şimdi bu cinayetlerin ‘gizemi’ üzerinde yoğunlaşılıyor.

Türkiye, Kürt sorununun çözümü için müzakere zemini hazırlamaya çalışırken, PKK kurucularından Sakine Cansız’ın, örgüt içinde sevilen iki kadınla birlikte öldürülmesi, Ankara’da, müzakerelere karşı çıkan ‘derin PKK’nın iç infazı’ olarak değerlendirildi. PKK ve BDP kanadı ise ‘Türk derin devleti’nden kuşkulanıyor. Kapının zorlanmaması, cinayetin iz bırakmadan yapılmasının imkânsız olması gibi nedenleri ön planda tutan Fransa da ‘örgüt içi infaz’dan kuşkulu.

Cansız ve iki kadının öldürüldükleri akşam, İmralı’da başlayan sürecin değerlendirileceği bir toplantı için Brüksel’e gitmeye hazırlandığı da gelen bilgiler arasında.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Paris’teki suikastın ‘iç infaz’ olma ihtimalini açıkça dile getirdi. Güvenlik kuruluşları ve Dışişleri Bakanlığı da Fransa’dan gelen ilk bilgiler doğrultusunda aynı görüşte. Güvenlik yetkilileri gizli servislerin ya da Gladyo tipi örgütlenmelerin bu tür kontrollü girişi olan yerlerde suikastlara başvurmayacağını, zira etrafta onlarca kamera varken iz bırakmamanın imkânsız olduğunu söylüyor. Olay yerine hiç zorlamadan girilmesi de Fransız polisinin ‘katilleri tanıyor olabilirler’ yorumuna neden olmuş.

Cansız ve diğer iki kadının müzakere sürecine açık destek vermesi, hatta öldürülmeden önce yeni İmralı sürecinin tartışılacağı bir toplantı için Brüksel’e gitmeye hazırlandığı bilgisi de PKK içinde müzakere sürecine karşı çıkan bir ekibin işi olacağını düşündürüyor. BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak’ın ‘özgürlükten korkan köstebeklerin işi’ sözleri de Ankara’da bu açıdan manidar bulunmuş.

İran, İsrail, derin devlet...

BDP’nin ve Avrupa’daki PKK yapılanmalarının ölenlere sahip çıkması ise örgütün Murat Karayılan, Zübeyir Aydar gibi isimleri tarafından kontrol edilen genelinin bu tür bir infaza girişmeyeceğini gösteriyor. BDP ve PKK, cinayetler konusunda Türkiye’deki bazı kurumlarda Öcalan’ın öne çıkarılmasından rahatsız olan derin yapılanmaları da adres gösteriyor. Ankara’da, ‘çok düşük ihtimal’ olmakla birlikte, İran veya İsrail gizli servisleri de ihtimal olarak değerlendiriliyor.

PKK’nın diplomatik yüzü

Cansız, Doğan ve Söylemez, PKK’nın Avrupa yapılanmasının önemli isimleriydi. Çalıştıkları merkez, PKK’nın bir tür ‘diplomatik temsilciliği’ydi ve kültür merkezleri gibi halkın uğrak yeri değildi. Fidan Doğan, Zübeyir Aydar’ın desteğini almış, örgütte sevilen bir aktivistti. PKK kurucusu olan Sakine Cansız ise sivil toplum kuruluşlarını organize ediyor, PKK’yı destekleyen kuruluşların diplomatik ilişkilerini yönetiyordu. Kürt kadın hareketinin en önemli isimlerindendi.

Avrupa’da daha çok ‘Kadın siyasetçi ve aktivist’ kimliğiyle anılıyordu. Alman polisi tarafından gözaltına alındığında Avrupa’daki Kürtler büyük gösteriler yapmıştı. En son 25-26 Aralık’ta Almanya’da Ezidilerin düzenlediği konferansa katılmıştı.