Suriye için 'sihirli' formül çıkmadı

Suriye'de askeri müdahaleye ikna olmayan Obama, Esad'ı bitirmenin sihirli formülü olmadığını söyledi. Erdoğan da Esad'ın gitmesi ve muhalefete desteğin önemini vurguladı.
Suriye için 'sihirli' formül çıkmadı

Başbakan Tayyip Erdoğan, ‘A protokolü’ ile ağırlandığı Beyaz Saray’da ABD Başkanı Barack Obama ile başta Suriye krizi, Kuzey Irak yönetimiyle petrol anlaşması ve Ortadoğu barış süreci kapsamında Gazze’ye ziyaret olmak üzere çok sayıda kritik meselenin yer aldığı dosyayı masaya yatırdı. Önce Oval Ofis’te gazetecilere görüntü veren iki lider, daha sonra Bakanlar Kurulu Odası’nda heyetler arası görüşmeye başkanlık etti.

Yaklaşık 3 saat süren görüşmesinin ardından iki lider Rose Garden’da kameraların karşısına geçti.
Obama Rusya ile mutabakata varılan siyasi çözüm sürecine vurgu yaparak “Esad rejimi üzerindeki baskıya ve muhalefetle çalışmaya devam edeceğiz. Esad’ın içinde olmadığı demokratik bir geçiş süreci için çaba göstermeye devam edeceğiz. Esad’ın gitmesi konusunda kararlıyız. Esad’ın ortaya koymuş olduğu, çözüme olanak vermeyen şiddet bitmeli. Suriye konusunda Türkiye ile yakın çalışmaya devam edeceğiz” dedi. Obama, Esad’ın gitmesinin ne kadar kısa sürede olursa o kadar iyi olacağını belirterek şunu söyledi: “Asıl soru bunun ne şekilde olacağı. Zaten bunları konuştuk. Suriye’deki şiddet ve sıra dışı durum için sihirli bir formül yok. Olsaydı, Sayın Başbakan ve ben bununla ilgili harekete geçerdik ve çoktan bitirmiş olurduk. Bunun yerine yaptığımız şey uluslararası baskıyı artırmak, muhalefeti güçlendirmek. Cenevre’deki görüşmelerin, Rusya’nın ve Suriye’de her kesimi içerecek siyasi geçişin temsilcilerinin de katılımıyla, sonuç verebileceğini düşünüyorum. Ancak bu sırada, muhalefete yardım ve insani durumla ilgilenmeye devam edeceğiz.” Obama, Türkiye’nin önümüzdeki günlerdeki Cenevre görüşmelerinde Suriye’de tarafların bir araya getirilmesinde önemli rol oynayacağını söyledi. Obama, PKK şiddetini sona erdirmek için Türkiye’ye desteğin süreceğini belirtti. Erdoğan da “Suriye’de kanlı sürecin sonlandırılması, halkın meşru taleplerini karşılayan yeni bir yönetimin inşası konusunda ABD ile tam bir matabatak içindeyiz. Muhalefetin desteklemesi ve Esed’in gitmesi, Suriye’nin terör örgütlerinin faaliyet sahası olmasının engellenmesi, kimyasal silahların kullanılmasının engellenmesi, bütün azınlıkların güvenliklerinin temin edilmesi öncelikli olarak önem arz etmektedir” diye konuştu. Erdoğan, Suriye sorununun çözümü konusunda, Rusya’nın ve Çin’in işin içinde bulunmasının süreci hızlandıracağını, uluslararası camianın baskısının da önem arz ettiğini söyledi. Erdoğan, “Şu anda bizler uluslararası camianın Suriye konusundaki hassasiyetini görmek istiyoruz” dedi.

Gazze’ye gidecek
Suriyelilere insani yardımın 1,5 milyar dolara ulaştığını ve ‘açık kapı politikasıyla’ yardımların devam edeceğini belirten Erdoğan, haziran içinde Gazze’ye ziyaretinin söz konusu olduğunu, Batı Şeria’ya da gideceğini açıkladı.
Erdoğan basın toplantının ardından 6 blok ötedeki Dışişleri Bakanlığı’nda Başkan Yardımcısı Joe Biden ve Dışişleri Bakanı John Kerry ile resmi öğle yemeği resepsiyonuna katıldı. Akşam saatlerinde ise Obama ile Erdoğan bir çalışma yemeğinde bir araya geldi. Diplomatik Kabul Salonu’nda verilen yemeğe 220 davetli katıldı. Yemekten sonra Erdoğan Kongre’de Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner ile bir araya geldi. Kongre’den sonra yeniden Beyaz Saray’ın olduğu bölgeye dönen Erdoğan, parkın karşısındaki Ticaret Odası’nda işadamlarıyla yuvarlak masa toplantısına katıldı. Toplantıdan sonra yeniden yürüyerek parkı geçip Beyaz Saray’a giren Erdoğan, Obama ile basına kapalı akşam yemeği yedi.