Venüs Akrep Burcunda & Yanık Venüs

23 Ekim 2014 ile 16 Kasım 2014 aralığında Venüs Akrep burcunda ilerlemeye devam ediyor olacak. 23 Ekim ile 4 Kasım arasında Güneş ile kavuşum açısının etkilerini sürdüren Venüs, asıl olarak 16 Kasım'a kadar Güneş ile olan yakınlığı sebebi ile, Güneş tarafından yakılıyor, yani "yanık" pozisyonda olacak.

Astrolojide bir gezegen Güneş’e 8,5 derece kadar yaklaşımda veya uzaklaşımda ise, o halde o gezegen yanık, yani Güneş tarafından yakılıyor demektir. Yanık gezegenler, normalde sunacakları etkileri, yanmakta oldukları zaman ortaya koyamazlar. Buna bir nevi güç kaybı diyebiliriz. Örneğin, 23 Ekim 2014’ten tarihinden bu yana Venüs zarar gördüğü Akrep burcunda ilerlemeye devam ederken, bir taraftan da Güneş’e yakınlığı sebebi ile yanıyor, yani çift etki ile güç kaybına uğramaya devam ediyor. Bu koşullar altında Venüs’ün temsil ettiği, seçim yapma, uyum, ilişkiler, cinsellik ve para kazanma konuları da sekteye uğramış oluyor. Burada ikili ilişkiler ve Venüs konusunda bir detaylandırmaya ihtiyacımız olacaktır. 

Ülkemizde Venüs gezegeni hakkında yaygın kanı aşk gezegeni olduğu yönünde olsa da, ilişkiler alanında Venüs esasen, aşk etkisinden çok, cinsellik, hoşlanma ve bir kişiyi tercih etme konularını içermektedir. Venüs’ün içerdiği uyum tensel uyumdur ve aşk duygusu ile bağdaştırılması olanaksızdır. Nitekim, bir kişinin uzun süreli ve sağlıklı ilişki kurabilmesi için, seçim yapma, duygusal güvenlik ihtiyaçlarının karşılanabilmesi ve teslimiyet duygusuna ihtiyaç vardır. Burada seçim yapma, ilişki geliştirme, sosyal ortamlarda bulunma, görüşmelerden hoşlanıp hoşlanmama konuları ve tensel uyum Venüs’ün konusu iken, duygusal ihtiyaçlar ve güven duygusunun oluştuğu yer Ay’ın bulunduğu pozisyon ve aldığı açılarda saklıdır. Aşk duygusunda yer alan “kimliği bırakma” yani teslimiyet ise tamamen Neptün gezegenine ait bir konudur. Dolayısıyla Venüs’ü ikili ilişkilere başlangıcın ilk ayağı olarak ele alırken, onun para kazanma, cinsellik, uyum ve soysal ilişkiler yönlerini de ele almalıyız. 

Venüs’ün asıl içeriğini öğrendikten sonra, 23 Ekim ile 16 Kasım 2014 tarihleri arasında Venüs’ün hem zararlı yerleşimde hem de yanık olmasının getirebileceği etkileri aşağıda maddeler halinde bulabilirsiniz: 

-İlişkilerde derinlik ve bağlanma ihtiyacının artması, tutkulu, saplantılı duygular geliştirebilme etkisi yaratacağı için, partnerinizi kontrol etme dürtüsü yani kıskançlık duygularınızı iyi yönetebilmeniz önemlidir.
-Verilen tarihler arasında kesinlikle estetik ameliyat olmayı tercih etmeyin.
-Devam eden ilişkilerinizde ilke ve değerlerinize bağlı kalarak, üçüncü kişilerin hayatınıza girmesine izin vermeyin ve siz de ilişkiniz varken hayatınıza giren olası yeni kişilere karşı sınırlarınızı iyi belirlemeyi tercih edin.
-Verilen tarihler arasında finansal durumunuzu dengeli ve idareli yönetmeye, mümkün olduğunca büyük yatırımlardan kaçınmaya özen gösterin.
-Yeni bir iş yeri açmayı planlıyorsanız, bunu Aralık ayı itibariyle yapmanız şirketinizin mali durumunu ve müşteri ilişkilerini olumlu etkileyecektir.
-Bu süreçte cinsellik konusunda aşırı uçlara giden duygular zarar verici ve yıkıcı olabilir.
-Sosyal ilişkileriniz bu zaman diliminde çeşitli testlerden geçeceği için, özel yaşamınızı arkadaş çevrenizle paylaşmamanız veya en aza indirmeniz sizin yararınıza olacaktır.
-Verilen zaman aralığında gizli düşmanlarınız ve size zarar vermek isteyen kişilere karşı daha dikkatli olmayı tercih etmeli, bu anlamda varlığını bildiğiniz, size maddi manevi zarar verebilecek insanları yaşamınızdan uzak tutmayı tercih etmelisiniz.
-Bu zaman diliminde araştırmalar yapmak ve sanatsal faaliyetlerde gizemli temalara yönelmek sizi rahatlatabilir.
-Ülke anlamında Venüs barışı, çocukları, sanat ve sanatçıları temsil ettiği için, ilgili alanlarda 23 Ekim-16 Kasım aralığı problemli geçecektir.
-Venüs’ün bu geçişi katiller, cinayetler, tecavüzler, doktorlar, mafya ve gizli işler yapanlarla ilgili haberleri arttıracaktır.
-Böbrek rahatsızlığı olanların daha özenli davranması gereken bu süreç, soğuk algınlıkları ve cinsel bölgelerle ilgili rahatsızlıkları da tetikleyebilecektir. 

Venüs’ün yanık pozisyonunun burcunuza olan etkisini 27 Ekim-2 Kasım haftalık yorumlarda okuyabilirsiniz.