Bahar üçlüsü: Kuşkonmaz, Çağla, Bezelye

Bezelyeyi makarnayla, çağlayı süzme yoğurtla, kuşkonmazı zeytinyağlı limonlu hazırlamayı seviyorum. Bu üç lezzetli yeşille farklı denemeler yapmak çok keyifli

Çocukken çağla yol kenarında ufak kese kağıtlarında satılmaya başladığında sevinirdim. Çağla sevdiğimden değil, can erik ve çileğin habercisi olduğu için. Dişlerim kamaşıp, midem ağrıyıp ağzım tuzdan yapışana kadar yerdim erikleri.


Zamanla çağlanın ekşi tadını sever oldum. Onun kıtır halini şarküteri tabaklarına yakıştırdım, cacığa salatalık yerine çağla rendeledim, bol dereotlu zeytinyağlısını yaptım. Bazen elime geçen malzemelerle suyunu çıkarana kadar oynamayı seviyorum.
Yemek konusunda genelde konservatif olsam da, zaman zaman malzemelerle denemeler yapmak ve yeni tatlar keşfetmek hoşuma gidiyor. Zeytinyağlısını aynı bakla gibi pişiriyorum çağlanın. Bol taze soğan, bol dereotuyla şeker, soğan kıvamını dengeledim mi çağlanın derinden gelen ekşiliği çok iyi sonuç veriyor. Her gün yemek istenmeyecek kadar iddialı, senenin bir dönemi tatmak için ise süper keyifli. Ben yoğurtçu bir insan olarak zeytinyağlı çağlayı süzme yoğurtla yemeyi tercih ediyorum, ekşi mayalı kızarmış ekmeği de suyuna banarak bu tanıdık olmayan lezzetin tadını çıkarıyorum.
Bu dönemde yemeyi sevdiğim bir diğer şey ise taze bezelye. Zeytinyağlısı, etlisi bir yana, bu ara ezmesini yapıyorum. Yine taze soğan, sarmısak ve dereotuyla pişirdiğim bezelyeyi el blendırıyla çekip püre kıvamına getiriyorum. Ezine peynirinin yanında kıtır ekmeklerle servis ediyorum. Bezelyenin tatlılığı, peynirin keskinliğini dengeleyince ortaya yemesi hoş bir başlangıç çıkıyor.
Aynı mantıkta beyaz peynirli, taze naneli, dereotlu fırında bezelye pişiriyorum, bazen yemyeşil bezelyeli, yoğun peynirli bir makarna hazırlıyorum. 

Pazar sabahı kuşkonmaz
Bu dönem evire çevire yediğim ve hazırladığım bir diğer sebze ise kuşkonmaz. Silivri’deki tarlaları gezdiğimden beri başka bir hissi var bende kuşkonmazın. Yabancılaştığım bir malzemenin bu kadar yakında yetiştiğini görmek sanırım onu daha sahiplenmemi sağladı. Kuşkonmazı ızgara yapıp zeytinyağı-limonla yemek sanırım ilk tercihim ama pazar sabahları biraz soteleyip üstüne köy yumurtası kırarak ekmek banmayı da seviyorum.
Lokantada bu dönemde bir de limon kabuklu, taze bezelyeli ve kuşkonmazlı makarna hazırlıyoruz. Servis sonunda, gecenin 11’inde, sağlıklı olmadığını bile bile, ayakta doluyorum çatalımı makarnaya. Yarı suçluluk duygusuyla dolsa da içim, yine de verdiği keyif çok daha ağır basıyor. Mutlu pazarlar!

.