Çakıldaklı taze fasulye

Barbunyayı pilakiden başka bir şey yapmayıp senelerce taze fasulyeyi yalnız pişirdim. Birlikte bu kadar iyi sonuç verebilecekleri hiç aklıma gelmezdi. Tekdüzelikten çıkmış bir Antalya yemeği karşınızda...

‘Kızınız Defneyi, Oğlumuz İskorpite...’yi yazarken dolaştığım pazarların birkaçına sevgili arkadaşım Tangör’le gittik. Sayesinde Ödemiş pazarındaki tohumluk patatesleri keşfettim, Urla pazarında yassı domates şeftalilerini mideye indirdim. Fakat iki gün süren pazar gezimizin en keyifli ve anlamlı kısmı, sayesinde tanıştığım Gökçen Adar ile yaptığımız sohbetlerdi.
Anlattıkça gülümseyerek dinlenilen ve dinledikçe daha çok anlatsın istenilen bir kişi Gökçen abi. Eşsiz muhabbeti dışında bizimle Alaçatı pazarını gezip muhteşem bir de sofra hazırladı. Kaya koruğu, sarmısaklı deniz fasulyesi, hoplatma ve sinkonti eşliğinde rakılarımızı yudumlayıp eski İzmir’den anlattığı hikayeleri dinledik. O akşamki tüm yemekleri keyifle yedik yemesine fakat aralarından bir tanesini o gün bugün döne döne pişirir oldum. Çakıldaklı taze fasulye!

Pişirirken özgür ol

Zeytinyağlılarda klasikçiyiz ya, anneler ne pişirirse hep aynısını yaparız. Annemizin dolmasını sever, annemiz kadar şeker atarız. Seneler önce ortaokulda arkadaşımın annesinin hazırladığı bezelyeyi görünce hayrete düşmüştüm. Bezelyede domates olur muydu hiç, benim bildiğim bezelye, bol dereotu ve taze soğanla yemyeşil pişirilirdi. Sonraları fark ettim; farklı bölgelerin alışkanlıklarından farklı lezzetler ortaya çıkıyor.
Bunu keşfetmenin de ayrı bir keyfi var. Zeytinyağlı kabağı bazen pirinçli pişiririm, canım ister bol otlu. Son zamanlarda bir avuç pilavlık bulgur atar oldum. Benim için en önemlisi, yemek pişirirken özgür hissedebilmek. Sanırım bu sayede de yemekleri monotonluktan çıkarabiliyorum. İşte çakıldaklı taze fasulye, bence bunun en iyi örneklerinden.

Adana’da böyle bir yemek de var

Barbunyayı pilakiden başka bir şey yapmayıp senelerce taze fasulyeyi yalnız pişirmiştim. Birlikte bu kadar iyi sonuç verebilecekleri hiç aklıma gelmezdi. Taze barbunyanın tam mevsimi olan bu günlerde bir kilo fasulye alıyorsam, bir kilo da kabuklu barbunya alıyorum. Barbunyaları ayıkladıktan sonra taze fasulyeyi bol domates, soğan ve sarmısakla pişiriyor, ocaktan almadan 15 dakika önce, içine barbunyayı ekliyorum.
Çakıldaklı fasulye, Antalya bölgesinin yemeklerinden. Adana’da çakıldak denilen bir yemek daha var; o da türlünün içine haşlanmış nohut eklenerek yapılıyor. Baklagili sebzelerle birleştirmek çok iyi fikir bence. Hem yemeğin ağızdaki dokusunu daha renkli kılıyor hem de yemeği tekdüzelikten çıkarmış oluyor. Değişik tariflere ulaşmanın en iyi yollarından biri ise köy pazarlarındaki teyzelerle sohbet etmek, edinilen bilgiler bazen müthiş ilham kaynağı oluyorlar. İyi pazarlar!

.