Domatesin tam zamanı

Domates iyi olunca gerisi boş, iyi domatesi anlamak için önce koklarım. Yeni dalından kopmuş domatesin taze ve yeşil kokusunu ararım domates alırken, sonra ağırlığına bakarım. İyi domates ağır olur
Domatesin tam zamanı

Kıtır kıtır kırmızı soğan ve rokayla salata da olur, kekik ve sarmısakla fırınlandıktan sonra tavuğa eşlikçi bir lezzet de...

Bu aralar domatesin suyunu çıkarıyorum. Tüm kış kendimi mahrum bıraktığım domatesi her yemeğin yanında tüketiyorum. Bazen tüm öğünüm mis gibi Çanakkale domatesi, biraz deniz tuzu ve ekmekten ibaret oluyor. Domates heyecanım sonucu, maydanozlu, taze naneli, çörek otlu domates salatası koydum önce mönüye. Domatesi ufak kesmeye kıyamayıp büyük parçalar halinde bıraktım. Bol miktarda erken hasat zeytinyağı, limon, az biraz nar ekşisi ile bu domates salatası öğle yemeklerimin vazgeçilmezi oldu. Bazen biraz baklagil katıyorum içine bazen biraz beyaz peynir. Lokantanın mönüsünde ise ızgara hellimle servis ediyorum.
Domates iyi olunca gerisi boş aslında, iyi domatesi anlamak için önce koklarım. Yeni dalından kopmuş domatesin taze ve yeşil kokusunu ararım domates alırken, sonra ağırlığına bakarım. İyi domates ağır olur. Ne çok sert olmalı ne çok yumuşak. Hiçbir zaman buzdolabına koymam domatesi, buzdolabı bütün aromasını alıp götürür. Birkaç gün içinde tüketeceğim kadar alır dışarıda tutmaya özen gösteririm.
Kıtır kıtır kırmızı soğanla biraz roka eklenildi mi içine ondan iyi salata yok sanırım. Çiğ halinden vazgeçebildiğimde fırınlıyorum. Biraz deniz tuzu, sarımsak, taze kekik, ve zeytinyağı ile fırınladığım domatesleri tavuğun yanında servis ediyorum. Fırın domatesler soğuduktan sonra Erzincan tulumlu bir sandviçin parçası da olabilir.
Çiğ balık hazırladığım zaman domatesin asidinden yararlanıyorum. İnce dilimler kestiğim balığın üstüne biraz deniz tuzu, biraz rendelenmiş taze domates, biraz erken hasat zeytinyağı gezdiriyorum. Mevsiminde yemenin keyfini çıkartıyor, sabahları pazara domatesi koklamak için gidiyorum. Marmaris’in pembe domateslerini özlesem de, Çanakkale’nin yarma domateslerinin tadını çıkartıyorum.

Domates ile ilgili
*Osmanlı’ya ilk domates 19. yüzyıl ortalarında, Padişah Abdülmecit döneminde gelmiş.
*İlk zamanlar kırmızı oldukça bozulduğu inancıyla yeşil tüketilmiş.
*Günümüzde Yunanistan ve Mısır’dan sonra Türkiye dünya domates tüketiminde üçüncü sırada yer alıyor.