Ekmek arası yaz

Yazın sandviç yemeyi seviyorum. Misafirlerim de benimle hemfikir. Kışın mönüde yüzüne bakılmayan sandviçler şimdilerde bayağı rağbet görüyor
Ekmek arası yaz

Ev yapımı pita arası muhammara, ızgara hellim, kuzukulağı

Yazın iştahım açılıyor. Herkes yazın sıcaktan tıkanır, ben nisan-ağustos arasını devamlı içimden ne yesem diyerek geçiriyorum. Aşçı olmak demek düzenli yemek yemek anlamına hiçbir şekilde gelmiyor. İnsanları beslemek ayrı, kendini ayrı. Bazen haftalarca hiçbir şey yiyemezken, bazen ise yemekten başka bir şey düşünemez oluyorum.
Her gün düzenli kahvaltı etmem ben. Ancak hafta sonu vakitler dar değilken Kerem’le biraz sohbet, biraz yumurta, daldır ekmeği zeytinyağına, fonda o haftaki ruhumuza göre değişen müzikle kahvaltı etmeyi seviyorum. Kırk yılda bir, hafta içi bir gün, sanki kaçamakmış gibi ettiğimiz kahvaltılar olsa da hiçbiri pazar sabahkilerin yerini tutmuyor. Fakat lokantada mutfak ekibi, sabahki yoğun hazırlık temposunun ardından kahvaltı girişiminde bulunup, saat 11 gibi, rende kaşar, küp domates, ne ot bulurlarsa karıştırıp, ekşi mayalı ekmeğin üstüne koyarak fırına verip de etrafı mis gibi sıcak ekmek kokusu sardığında bu aralar dayanamayıp bir dilim de ben yiyorum. Fırınlanan ekmek biraz geçkin olursa daha da iyi sonuç veriyor. 

Izgaranın tadı
Yazın açık veya kapalı fark etmez sandviç yemeyi seviyorum. Sanırım misafirler de benimle hem fikir, kışın göbeğinde mönüye koyduğum sandviçlerin yüzüne kimse bakmazken, şimdilerde ev yapımı pita arası muhammara, ızgara hellim, kuzukulağı sandviç bayağı rağbet görüyor.
Izgara köfteyi, biraz köz patlıcan, biraz kırmızı soğan, domatesle lavaşa doldurup sarıyorum. Yaptığımız dürümü ızgaraya gösterip ikiye bölerek servis ediyorum. Izgara levrek filetoyu ızgara ekmek üstü yapıp biraz deniz börülcesiyle mideye indiriyorum. Yazın herkes salataya yönelirken ben sandviç yemeyi destekliyorum. Ne de olsa insan iç sesini dinlemeli. İyi pazarlar!

Ev yapımı pita
450 gram un
3,5 gram kuru maya
2 gram şeker
10 gram tuz
15 ml zeytinyağı
300 ml su
Su dışındaki bütün malzemeyi çukur bir kapta karıştırıp suyu yavaş yavaş ekleyerek hamur oluşturuyor ve yoğuruyorum.
Üstüne mutfak havlusu kapatıp ılık bir yerde kabarmaya bırakıyorum. 20 dakika beklettikten sonra, 125 gramlık toplara ayırıyorum (yaklaşık 6 adet çıkıyor). Topları yoğurup 10-15 dakika daha bekletiyorum. Yuvarlak bir şekilde açıp 250 derecelik fırında 4 dakika pişiriyorum.

.