Elim Sende için mutfaktaydık

Üç yıl önce, ağırlıkla Doğu'dan İstanbul'a göç etmiş çocukların yaratıcılıklarını ve özgüvenlerini geliştirmek için yola çıkan Elim Sende organizasyonunun bağış yemeğine ev sahipliği yaptık

 

Geçen ay bir bağış yemeğine ev sahipliği yaptık. Geceyi planlamaya haftalar öncesinden başladık, bizim için de bir ilk olduğu için hiçbir şeyi atlamamak adına birçok listeyle işe başladık. Böylesine özel bir gece için yemek düşünmek keyifliydi.

Önce mevsim malzemelerini gözden geçirdim, arkasından her zaman servis ettiğimizin aksine ufak tabaklarda ortaya değil de, herkesin önüne giden tabaklar hayal etmeye başladım. Enginar olmalıydı kesin mönüde, Silivri’den gelen körpe kuşkonmazları da atlamamalıydım, yeni yeni olgunlaşmaya başlayan domatesleri de kullanabilirdim. Sonunda taze domatesten bloodymary içinde karides shot, avokadolu cevizli dereotlu enginar, kıtırlı deniz börülceli ızgara ahtapot, bademli kuşkonmaz salatası ve ızgara deniz levreği çıktı.

Tabaklardaki malzemeleri yazıp neye benzeyeceklerini kurşun kalemle karaladım. Sipariş listelerini oluşturdum. Bir heyecan, dondurmalarımızı yapan Ersin Abi’yle konuştum. Bu gece için normalde denemediği bir lezzet deneyebilir miyiz diye. Seve seve kabul etti. Ve benim fikrim, kendisinin de müthiş becerisi sayesinde ortaya kişniş tohumlu sütlü dondurma çıktı. Tatlı olarak beze üstü kişniş tohumlu dondurma ve yaz meyveleri sosla servis etmeye karar verdim.

Çocukların eserleri de satıldı

Servis elemanlarımız ve mutfak personelimiz bu gecede gönüllü çalışmayı teklif ettiler, gecenin şaraplarına Umurbey destek oldu. Hepimiz anlamlı bir gecenin parçası olmaktan süper mutlu bir şekilde lokantayı hazırlamaya başladık. Elim Sende ekibi de, geçen sene çocukların yaptığı cam altı boyamalar ve resimlerle lokantayı süsledi.

Yemek ikramımızın sonunda çocukların kendi hissiyatlarını anlattıkları mini film izlenip arkasından Mevlut Akyıldız’ın derneğe bağışladığı resim açık artırmayla satıldı. Misafirler çocukların eserlerine ilgi gösterip onları da satın alarak, çocukların önümüzdeki seneki atölyelerine katkıda bulunmuş oldu.
Gece, bol sohbet, kahkaha ve duygusallıkla geçti. Benim için böyle anlamlı olayın bir parçası ve destekçisi olmanın tatmini büyük. Bu davet ve dolayısıyla çocuklar için elinden geleni yapan herkese teşekkürler!

Üç yılda 600 öğrenci dahil oldu Elim Sende (www.elimsende.org) bundan üç yıl önce ilk ve ortaöğretim çağı çocuklarına destek veren bir sosyal sorumluluk projesi olarak başladı. Öğrenci profili ağırlıkla Doğu’dan göç ederek Tarlabaşı’na yerleşen aile çocuklarından oluşan Taksim İlköğretim Okulu ile çalışıldı. Projenin amacı dans ve sanat atölyeleri ile çocukların yaratıcılıklarını ve özgüvenlerini geliştirmek. Dar bir ev-okul sarmalı ötesinde, kendilerini bir birey olarak ifade edebilecekleri alan yaratmak. Üç yıl içinde yaklaşık 600 öğrenciyi kapsayan bu çalışmayı bir avuç gönüllü eğitmen ve destekçi yürüttü. Artık kabına sığmayan proje 2011 yılı içinde dernekleşerek hedeflerini büyüttü. Beyoğlu ilçesinde benzer profil ilköğretim okullarını kapsayacak şekilde etkinlikleri artırmayı ve bu etkinlikleri özerk bir alanda yürütmeyi hedefliyor.

.