Gerçek malzeme peşinde

Geçen hafta Hatay'daydım ve lokal malzemenin değerini bir kez daha anladım
Gerçek malzeme peşinde

Salça ve zahterli labne hem meze hem de kahvaltılık olarak leziz. FOTOĞRAF: ORHAN CEM ÇETİN

Yemek yapmayı keyifli hale getiren seçilen malzemeler aslında. İçi bembeyaz kokusuz domatesle veya fazla tuzdan lezzetini alamadığınız bir peynirle iyi yemek yapma şansı yok.
Her şeye rağmen birçoğumuz hayatın hızlı akışında, dar zamanlarda bir markete girip, ne bulursak alıp yorgun argın kendimizi eve atmayı tercih ediyoruz. Seri üretim birçok gıdayı, keyifle yemekten çok karın doyurmak niyetiyle sofraya koyuyoruz.
Birçok lokanta da aynı şekilde işliyor aslında. Sağlayıcıların getirdiği veya büyük toptan marketlerden alınan malzemelerle hazırlanıyor yemekler. Böylesi çok daha kolay, o kesin. Geçen hafta Hatay’a gittim. Daha önce de gitmiş ve pek sevmiştim fakat bu seferki bambaşka bir deneyim oldu.
Aşkın abi ve eşi Şiraz’ın müthiş misafirperverlikleri ve bol sohbetleri sayesinde bir gün değil, bir hafta geçirmiş hissederek döndüm İstanbul’a. Böyle hoş gezilerde bir kez daha anlıyor insan gerçek malzemenin nasıl bir fark yarattığını.
Yeni yaptıkları taze domates salçasına evde yaptıkları ekmeği banarak ettiğimiz sabah kahvaltısına, minik Halhalı zeytinler ve Şiraz’ın yaptığı muhteşem kayısı ve gül reçeli eşlik etti.
Sonra çıktığımız gezide minik minik köylerden geçerek Aşkın abilerin köyü Tokaçlı’ya gittik. Yolda tütün büken tanıdıklara uğrayıp köye yakın tarlalardan acur, kelek, salatalık topladık. Akşam Asi Nehri’ne bakarak yediğimiz yemeğin keyfi ise bir başkaydı. 

Köz sebze salatasının tam zamanı
Sabahın beşinde, dönüş yolunda bu müthiş malzemeleri kullanacağım yemekleri düşünmeye başlamıştım bile.
Patlıcanın tam mevsiminde hazırladığımız köz sebze salatasına kendi yaptıkları nar ekşisini koymaya karar verdim. Sirkeyle de fena olmuyordu ama bu yoğun lezzetle bir başka olacağı kesindi.
Ertesi akşam köz patlıcan, biber ve taze soğana bizim erken hasat zeytinyağını ve bu muhteşem nar ekşisini yedirip biraz taze reyhan ekledim.
En son biraz deniz tuzu gezdirdim. Domates salçasının tuzunu dengelemek için içine biraz taze domates rendeledim, labneyi Erzincan tulumuyla çırpıp içine taze kimyon ve zahter yedirdim.
Salçanın üstüne koyup biraz zeytinyağı gezdirdikten sonra fırınlanmış susam serpip taze kekik ve kıtırlarla servis ettim.
Çok keyifli bir meze olabildiği gibi iyi bir kahvaltı malzemesi de olabiliyor. Bu kadar zengin bir ülkede yaşamanın avantajlarını kullanmak lazım.
Lokal malzemelerin yerini fabrikasyon benzerlerinin almaması için tüm bu malzemelere hak ettikleri değeri verip gerçek lezzetin peşinden koşmak lazım.

.