Pazara gidelim

Yazın her fırsatta dolanmayı seviyor olmamın bir sebebi de gittiğim yerlerde uğradığım köy pazarları. Güneyde yaşarken önce lokantaya malzeme bulmak için uğradığım pazarlar, bir süre sonra keyifli bir tutkuya dönüştü

Sabah erken saatte etrafta kimse yokken uyanıp pazara koşmayı seviyorum. Mevsime göre pazarın kokusunun değişmesini, teyzeler ve amcalarla çay içip sohbet etmeyi, tezgahta gördüklerimin dışında tezgah altında saklanan ‘özel’ malzemelerin peşine düşmeyi seviyorum. ‘Kızınız Defneyi, Oğlumuz İskorpite’yi yazarken onlarca pazara gire çıka her birinin, birbirinden ne kadar farklı olduğunu gözlemleme imkanım olduğu için şanslıyım. 

Kimi neşeli, kimi hüzünlü
Sonbaharda gittiğim Havran ne kadar sakin ve durağan ise, yazın ortasında Urla pazarı da o kadar neşeli ve renkliydi. Sanırım bu hissimin bir sebebi de meyve ve sebzelerin renkleri, havanın pusu, pazarcıların kıyafetlerinin dokusu. Sisli bir havada zeytin, nar, balkabağı, ceviz insana ne kadar durgunluk veriyorsa, pırıl pırıl bir yaz sabahı etrafta kıpkırmızı domatesler, mis gibi kokan şeftaliler, otlar, turplar varken içiniz o kadar kıpır kıpır oluyor. Her pazarın kendine göre bir hoşluğu var, yine de tüm gezdiklerim içinde en etkilendiğim pazar ‘Tire’ idi. Tüm kasabanın pazar alanına dönüşüyor olması muhteşem. Bir tarafta keçeciler, bir tarafta fideciler, oyacılar. Aydın ovasının verimliliği dört bir yanı kaplamıştı. Biraz peynir tattım, biraz kar üstü karadut şerbeti kaşıkladım. Yolunuzu değiştirmeye değecek bir yer burası. Her fırsatta gitmek isterim.
Pazardaki malzemelerin tazeliği zaten su götürmez, ama esas keyifli olan günlük hayatta sıkça rastlamadığımız malzemeleri bulmak. Kaya koruğu, gün balı, kekik çiçeği, bazlamalar, gözlemeler, çam balı, taze nohut, biber salçası, testi peyniri, tarhana, lavanta kurusu, erişte, reçeller, bez yoğurdu, adaçayı gibi şu anda sayamadığım birçok malzeme bir aşçı için çok heyecan verici. İyi yemek yapmak ile heyecan uyandıran yemek yapmak arasındaki fark ufak detaylarda gizli. Bu detayları yakalamak için pazarların yolunu tutmanızı tavsiye ederim. İyi pazarlar! 

Hangi pazar hangi gün?
*Tire: Salı
*Marmaris: Perşembe
*Yalıkavak: Perşembe
*Muğla: Perşembe
*Ayvalık: Perşembe
*Havran: Cuma
*Datça: Cumartesi
*Urla: Cumartesi

.