Peynirden fazlası: Sürk

Sürk, çökeleğin baharat ve salçayla yoğurulup kurutulmasıyla elde ediliyor. Biraz kimyon tohumu, biraz kekik veya zahter, acı biber, kişniş tohumu... Bu malzemelerle kendi sürkünüzü yaratabilirsiniz
Peynirden fazlası: Sürk

Çökelek sevmem ben. Ekşi ve dokusuz bulurum tadını. Bol otlu çökelekli gözlemeyi de sırf otundan severim. Geçen haftaki Hatay gezim çökelekle ilgili fikirlerimi büyük ölçüde değiştirdi.
Sürk ile ilk olarak Şiraz’ın kahvaltı sofrasında tanıştım. Tuhaf, koyu renkli zeytinyağına basılmış bu şeyin ne olduğunu sorduğumda öğrendim sürkün çökeleğin, baharat ve salçayla yoğurulup kurutulması olduğunu. Buzdolabında tutulup ufak parçalar halinde kesip zeytinyağında servis ediliyordu. Bir parça ısırdım. Hafif başlayan lezzeti yoğunlaşarak son buldu. Peynir, salça ve baharatlar kuvvetli bir tat yaratmıştı.
İkinci lokmada daha cesurdum, ev yapımı ekmeği zeytinyağına batırdım, üstüne sürkten bir parça koyup mideye indirdim. Bir yudum çay içtim üstüne, tam o sırada masa da dönen sürkün ne kadar iyi meze olabileceği sohbetine, başımla onaylayarak katıldım.
Bir de sofrada sürk salatası vardı. Bu sefer çökelek pulbiber ve baharat eklenerek hazırlanmıştı. Ufak parçalar kırılmış ve ot salatasına karıştırılıp servis edilmişti. Bu karışıma ekmeğimi sarıp bir ısırık aldım. Benim bildiğim çökelekten çok daha hoş ve karakterli bir hal almıştı.
Dönüş yolunda çantama iki tane salçalı, iki tane biberli sürk attık. Her önüme gelene tattırıp benim için yeni olan bu tadı başkalarıyla tanıştırdım.
Siz de kendi sürkünüzü kendiniz hazırlayabilirsiniz. Biraz kimyon tohumu, biraz kekik veya zahter, acı biber, kişniş tohumu... Ne koyduğunuz size kalmış. Esas olan yoğurduğunuz sürkü rüzgarlı ve güneşli bir yerde üstüne tülbent örtüp kurutmak. İlk fırsatta biraz zorlama olma ihtimalini göze alıp sakızlı ve çörek otlusunu deneyeceğim.
iyi pazarlar!
Çökelek, yağı alınmış ayranın ısıtılması sonucu ortaya çıkan yoğurt parçalarına denir. Buna Silifke yöresinde hamçökelek, Anamur’da keş, Rize’de minci, Hatay’da sürk, Trakya’da ekşimik denir. Peynir altı suyundan kestirilerek yapılan lor ile karıştırılır; ancak farklıdır.(vikipedi)