Sağlığınıza...

Rakı sadece sofralarda bir eşlikçi olarak değil yemeklerin veya mezelerin içinde de güzel bir lezzet
Sağlığınıza...

FOTOĞRAF: ORHAN CEM ÇETİN

Rakıyı yemeklerde kullanmaya birkaç sene önce başladım. Önce anasonun yakışacağı lezzetlerin içine ekledim. Rakı buharında midye denemem tahminimden de keyifli oldu. Minik siyah midyeleri derin bir tavada zeytinyağı, sarmısak, soğan, maydanoz sapı, rakı ve çok az suyla pişirdim. Zaman içinde bazen biraz rezene, bazen küp domates eklediğim bu yemeği genelde çok kalabalığa değil de evde büyük kase içinden kendimiz yiyelim diye hazırladım.
Lokantada mönüye rakı ile marine edilmiş kavun ve Çanakkale peynirini ise bu sene koydum. Bir akşam önceden rakıda bekletilmiş kavunun yanına koyduğum peyniri çörek otu ve taze kekik ile tamamlayarak servis ettim. Bazen deniz mahsulü marinelerine birkaç damla damlattım.
Yemeklerin içine rakı koymak bir yana, ufak mezeler eşliğinde koyu bir sohbetle birkaç kadeh içmek gibisi yok. En çok da öğle vakti salaş bir yerde, mümkünse deniz kıyısında içtiğim rakıdan keyif alıyorum.
Hafif meze, bol sohbet...
Ağır olmayan birkaç meze eşliğinde içip gün ortasından birkaç saat çalmak her zaman mümkün olmasa da, fırsat olduğunda değerlendirmek keyifli. Kışın lakerda, yazın kırmızı soğanlı domates salatası, mevsiminde bal gibi bir parça kavun, bazen çiroz, bazen badem, bazen bol limon ve tuzla pişirilmiş çiğ sardalya. Mezenin ne olduğundan çok hafif olması esas.
Paylaşılan tabaklardan yemeyi seviyorum. Babamla bol sohbetli yediğimiz rakılı öğle yemeklerini seviyorum.
Balat’taki Sahil restoranın terasında Müzeyyen Senar eşliğinde muhteşem fava ve soğanlı sote mantarı bahane ederek, uzun uzun felsefe yapıp sohbet etmeyi seviyorum.

Değişik bir tat denemek isteyenlere: Salatalık suyu ve rakı
*1 ölçü rakı
*1.5 ölçü salatalık suyu
*Birkaç yaprak nane
*Buz Shaker’a rakıyı, katı meyve presinde sıkılmış salatalık suyunu ve buzu ekleyip karıştırıyorum. İçine birkaç dal attığım taze naneli ve bol buzlu bardağa koyarak servis ediyorum.

.