Senede bir ay: Pide

Sene içinde sadece bir dönem buluşmanın heyecanı, çıkma saatini iple çekip onun için sırada beklemek çok keyifli
Senede bir ay: Pide

Sucuklu tereyağı sürülmüş sandviç

Her gün hayatımızda olsa bu kadar değerli olmaz sanırım. Elin altında bulunmaması, sene boyunca görüşmeyip sadece bir dönem buluşuyor olmanın heyecanı, gün boyu etrafta gözükmemesi, çıkma saatini iple çekmek, gidip onun için sırada beklemek çok keyifli.
Sanırım ramazan boyu hepimizin heyecanı pide! Çok severim pideyi. Çocukken fırına gidip sabırla beklerdim sıcak pidenin çıkmasını. Mideme oturacağını bile bile yolda kemirirdim ucundan. 

Lezzetin hakkını vermek için...
Lise ve üniversitede eve gelince annemle mutfakta hazırlardık pidelerimizi. Biraz tereyağı sürer, çiğ sucuk koyardık içine. İkinci parça için annem beyaz peynirden peynir salatası yapardı bazen. Limon ve zeytinyağı ile ezdiği beyaz peynire kekik koyar pidemizin içine sürerdik. Elimize aldığımız tabaklarla kanepeye geçer, ayağımızı altımıza alıp günü konuşurduk pideleri yerken. Severim pideyi, güzel şeyler hatırlatır.
Bayatından ince dilimler keser kıtır yaparım, bazen eski pideyi kızartır üzerine biraz kars gravyeri koyup işten gelince yerim gecenin kaçı olduğuna aldırmadan.
Bu sene pide için değişik fikirler geliştirdim. Böylesine nadir karşılaşabildiğim lezzetin hakkını vermek gerektiğini düşünüp biraz süsleyip püsledim. Pidenin yanında tereyağından vazgeçmeyeceğimi fark ettiğimde tereyağını lezzetlendirmeye karar verdim. Ve ortaya müthiş keyif aldığım tatlar çıktı.

Sucuklu tereyağı
100 gr. taze sucuk (çok kurumamış)
200 gr. Vakfıkebir tereyağı
Sucuk ve oda sıcaklığındaki tereyağını robotta çekerim. Krema kıvamına gelen tereyağını sıcak pideye sürer, domates ve beyaz peynir ile sandviç yaparak yerim. 

Ballı-lavantalı- fındıklı tereyağı
1 avuç fındık
2 çorba kaşığı bal
1 tutam lavanta
200 gr. Vakfıkebir tereyağı
Fındığı fırınlarım. Kavrulmuş fındığı hafifçe döverim. Oda sıcaklığındaki tereyağına fındığı lavantayı ve balı yediririm. Pideye sürüp yerim. Portakal kabuğu da iyi sonuç verebilir. 

Cevizli- kuru domatesli tereyağı
1 avuç ceviz
100 gr. kuru domates (yarı kuru)
1 diş sarmısak
1 tutam taze kekik
200 gr. Vakfıkebir tereyağı
Ceviz ve kuru domatesi robotta çekerim. Sarmısağı havanda dövüp taze kekiği ayıkladıktan sonra hepsini oda sıcaklığındaki tereyağına yediririm. Pideye sürdüğüm tereyağının üstüne Erzincan tulumu koyarak yerim.