Tatlı yiyelim tatlı konuşalım...

İyi yapılmış her tatlıyı o günkü ruhuma uyuyorsa seve seve mideye indiririm. Lakin konu tatlı yapmaya gelince ayaklarım geri gider
Tatlı yiyelim tatlı konuşalım...

Fotoğraf: ORHAN CEM ÇETİN

Çikolata yeme sevdamdan alerjilerim yüzünden bir süre vazgeçmek zorunda kalmış olsam da aslında tatlı yemeyi seviyorum. Üstelik şuruplu Türk tatlılarını da ağır bulmam. İyi yapılmış her türlü tatlıyı o günkü ruhuma uyuyorsa seve seve mideye indiririm. Lakin konu tatlı yapmaya gelince ayaklarım geri gitmeye başlar. Bin dereden su getiririm tatlı yapmamak için. Lokantanın menüsünde herkesin ayıla bayıla yediği tatlılarda payım çok küçük.
Bilirim nasıl olması gerektiğini... Dilim pabuç, “Tart hamuru kıtır olsun diye fazla yoğurmayalım arkadaşlar”, “Hayır çileği pişirmeden sos yapacağız taze kokusu kalsın istiyoruz”, “Panna cotta için koyun yoğurdu kullanalım daha iyi sonuç veriyor” diye devamlı konuşur çok fazla işin içine girmemeye çalışırım.
İyi tatlı ustası sabırlı olur, sakin olur, üç adım sonrasına heves etmez benim gibi. Seneler önce beraber çalıştığım Mehmet Usta’nın bana öğrettikleri çok. Muhteşem baklava açması, şekerpare yapması bir yana servis öncesi tüm mutfağa ikram ettiği kendi yapımı buzlu şerbetlerle hepimizin kalbini kazanmıştı. Yumuşak ifadesiyle, güzel temennileri ve sabrıyla sevgi ve saygı uyandıran az bulunan insanlardandı Mehmet Usta. Bence tatlı ustası böyle dingin olmalı benim gibi heyecanlı değil.
Bu sebeple sevgili mutfak ekibimle tarifleri paylaşır, sonra yavaş yavaş çekerim kendimi.
Şekerpare’yi Sultan yapar sabırla her sabah. Panna Cotta ustası artık Murat. Dondurmaların cazibeli olmasının ise en önemli sebebi Ersin beyin bir buçuk senedir aynı standartta tutmayı başardığı, yeni lezzetlerle bizi şaşırtan keyifli dondurmaları. Normalde tatlıya göre dondurma düşünülür ya ben sayelerinde dondurmaya göre tatlı düşünür oldum.
Lokantada tatlılar da aynı yemekler gibi değişiklik gösteriyor. Bu hafta incir tatlısı servis ediyor, mevsiminde pekmezli kabak tatlısı yapıyoruz. Her şeye rağmen hiçbiri sakızlı muhallebinin yerini tutmuyor. Mevsim meyvalarıyla yaptığımız sosun eşlik ettiği muhallebi misafirlerin gözdesi.
Sizin de biraz sabrınız varsa bu bayram yapmadığınız bir tatlı deneyin. Şimdiden afiyet olsun.

Şekerpare

*2.5 yumurta
*150 gr şeker
*250 gr tereyağı
*50 gr irmik
*500 gr un
*Kabartma tozu
*Portakal rendesi 

Yumurta ve şekeri çırpar içine tereyağını eklerim. Kuru malzemeyi ilave eder, ceviz büyüklüğünde toplar yaparım. Ortasına bir fındık bastırır. 160 derecelik fırında yaklaşık yarım saat altın sarısı olana kadar pişiririm. 1’e 1 ölçüde yaptığım şerbeti şekerparelerin üstüne dökerim.