Yaz aylarında tahıllar

Bulgur, buğday, mısır, yulaf yazın kendine has lezzetleriyle birleşince ortaya çarpıcı karışımlar çıkıyor

Tahıllar aslında mutfağın vazgeçilmezi. Özellikle pirinç ve bulguru hepimiz çok sık kullanıyoruz. Yaz yemekleri düşünürken bu ara içimden bol domatesli pilav, zeytinyağlı biber dolması, patlıcanlı pilav gibi yemekler yapmak geliyor.
Anne yemeklerini ayrı seviyorum. Domatesli pilav, yoğurtlu patlıcan-biber kızartma, arkasından buz gibi karpuz, denizden çıkıp sularınız hâlâ damlarken, çıplak ayak yemek için bire bir. Ben de haziranın sonuna geldiğimiz bu günlerde bu yemekleri lokantanın mönüsüne koyup kendimi avutuyorum. 

Bulgurlu iç pilav
İki-üç hafta önce hamsili pilavdan yola çıkıp mevsimin sardalyasıyla dolma yapmaya karar verdik. Tüm mutfak ekibi oturup kafa patlatıp pirinç yerine bulgur kullanmanın iyi bir sonuç vereceğine inananarak, hafif ekşili bir iç pilav hazırladık. Bu seneki sardalyalar büyük. Sardalyaları kuyruğu üstünde kalacak şekilde kemiklerinden temizleyip pullarını aldık. İçine bulgurlu iç pilavı doldurup bir kürdanla tutturduk. 180 derecelik fırında 5-7 dakika pişirdik. Çıkan sardalya dolmasına nar ekşisi, zeytinyağı, maydanoz ve limon karışımını gezdirip servis yaptık. Sonuç gayet başarılı oldu. Dolma içi için bulguru keşfetmem ise benim için de iyi bir tecrübe.
Değişik ve yaz dönemi için iyi bir yan yemek de, limon kabuklu buğday pilavı. Bu pilavı hazırlarken taze soğanın beyaz kısmını tereyağı ve zeytinyağı karışımında kavurarak başladım. Buğdayları ekleyip biraz çevirdikten sonra tavuk suyu, tuz, taze çekilmiş karabiber ve limon kabuğu rendesi ekledim. Tavuk suyunu bire iki koymakta fayda var, buğday pirinçten fazla su çekiyor. Pilavı demledikten sonra taze soğanın yeşilini ekleyerek servis ettim. Izgara tavuk yemeklerinin yanına yakıştığı gibi, kuzuyla da servis edilebilir. 

Yamru yumru süt mısırı
Tahıl deyince ilk akla gelenlerden olmasa da, mısır da önemli bir besin kaynağı. Her ne kadar ismi GDO ile yan yana anıldığından kendisine biraz soğuk baksam da, pazarda yamru yumru süt mısırlarını görünce bir heyecan saldırıyorum. İnci gibi olanları tavsiye etmiyor, evladiyelik tohumdan mısırı pişirmenin önemli olduğunu düşünüyorum.
Mısırın en iyi hali, aslında bana göre haşlanmış, tuzlanmış kemirilen hali fakat çorbası da hiç fena olmuyor. Mısır çorbasına biraz soğan, biraz da süt girdi mi gerçekten çok lezzetli bir hal alıyor. Bu çorbayı deniz mahsulleriyle servis etmeyi seviyorum.
Çoban salatasına haşlanmış aşurelik buğday, kurabiyelere yulaf koyuyor, tahılın suyunu çıkarıyorum. İyi pazarlar!

.