Istancool, havan kime?

Istancool'da ortaya gereğinden fazla havalı bir kültür etkinliği çıkıyor; katılımcılar yüksek topuklu oluyor.

Istancool’un ikincisi de geldi geçti ve yine herkes “Bizim niye haberimiz olmadı?” diye soruyor. Zira bu cool etkinlik, yalnızca belli bir çevreye itinayla duyuruluyor; halka açık olduğu kadar, ‘private event’lerden de oluşuyor. Neticede, ortaya gereğinden fazla havalı bir kültür etkinliği çıkıyor; katılımcılar yüksek topuklu oluyor. Etkinliğe katılan sanatçılar Ryan McGinley ve Sam Taylor-Wood da olsa, ertesi gün gazetelerdeki haberler de sanatçı söyleşileriyle değil, kulis dedikodularıyla ilgili oluyor. Bi acayip.
Henüz iki yıldır düzenlenen bir kültür etkinliğine -Ryan McGinley’yi, Sam Taylor-Wood’u geçtim- Kirsten Dunst, Tilda Swinton, Michael Stipe, Terry Gilliam, Courtney Love falan geliyorsa, koskoca billboard’larda bu sanatçıların isimleri geçmeli diye düşünüyor insan. Ama kültür festivali dedilerse, galiba, bizim ona ihtiyacımız olduğundan değil. Cahil olan yabancı sanatçılar ve gazeteciler; onları eğitmek, İstanbul’un ne kadar cool olduğunu onlara göstermek görevimiz.

Haberlerrr
Dünya, rap’in Bob Dylan’ını, Gil Scott-Heron’u 62 yaşında kaybetti. Scott-Heron, 19 yaşında ‘The Revolution Will Not Be Televised’ı yazdığı zaman neydiyse, geçen yıl ‘I’m New Here’ albümünü yayımladığı zaman da oydu. 60 ve 70’li yıllar boyunca, ırkçılıktan, kitle iletişim araçlarına, yoksulluğa ve uyuşturucu bağımlılığına kadar birçok konuda eleştirel sözler yazan Scott-Heron, bugün dinlediğimiz rap ve hip hop’u biçimlendiren isimlerin başında geliyor.
Bu da oldu: Terrence Malick’in Cannes’da önce ıslıklanan sonra alkışlanan, sonra Altın Palmiye alan filmi ‘Tree of Life’ ABD’de box office rekoru kırdı. Tamamen ilgi çekmek için yazılmış bu ilk cümleye aldanmayın, Malick’in rekoru kendi çapında bir rekor. Sınırlı sayıda salonda gösterime giren ‘Tree of Life’, hafta sonunda, salon başına ortalama 88 bin dolarla, ‘Siyah Kuğu’yu geride bıraktı ve Fox Searchlight’ın en iyi sınırlı açılış yapan filmi oldu.
İstanbul’da sadece sokak PVC’cilerinde satılan bir kültür-sanat yayını var, ismi Kayısı Kent. PVC’cilere kâr sağlayan bu yayının haber değerine karşı koyamıyorum.

.