Çalışan anne ve babalara müjde: Yeni aile paketi

Başbakan Davutoğlu Aile Sosyal Destek Programını ve yapılacak yasal düzenlemeleri açıkladı. Artık annelik ve babalık daha cazip olacak...

Son yıllarda hükümetin sürekli gündemde tuttuğu ve teşvik etmeye çalıştığı üç çocuk ve aile teşvik projesi ile ilgili somut açıklamalar geçen hafta nihayet Başbakan Davutoğlu tarafından yapıldı.

“Yeni Aile Paketi” olarak adlandırılan düzenlemelerde hem anneler hem de babalar için önemli avantajlar getiriliyor. Artık dikkatler bir an önce yapılması vaat edilen yasal ve ikincil mevzuat düzenlemelerinde olacak.

Kadın memur doğum halinde süre kaybı yaşamayacak

Yeni aile paketi ile kadın memurlara kademe ve derece açısından bir avantaj getiriliyor. Şöyle ki; kadın memurların doğum nedeniyle ücretsiz izinde geçen süreleri derece ve kademe ilerlemesinde dikkate alınacak. Böylece doğum yapan kadın memurun emsallerine göre daha geç terfi etmesi ve maaşının daha geç artmasının önüne geçilecek.

Doğum yapan çalışana yarı zamanlı çalışma imkanı

Doğum yapan kadın çalışanlar, analık izni bitiminden sonra ilk çocuk için 2 ay, ikinci çocuk için 4 ay, üç ve üzeri çocuk için ise 6 ay boyunca yarı zamanlı çalışabilecekler. Yani normalde günde 8 saat çalışan bir kadın bu süreler boyunca günde 4 saat çalışacak ve tam ücret alacak.

Bu düzenleme ile çalışılan sürenin ücretini işveren, çalışılmayan sürenin ücretini ise Devlet ödeyecek.

Yarı zamanlı çalışma imkanı evlatlıklar için de geçerli olacak. Ancak evlat edinilen çocuğun 1 yaşından küçük olması gerekiyor.

Ayrıca bahsettiğimiz süreler engelli çocuklarda 12 ay olarak kullanılabilecek. Çoğul gebelikte ise bu süreler birer ay artırılacak.

Çocuğunuza daha fazla zaman ayıracaksınız

Yeni aile paketi ile çocuğunuzun okul çağına kadar, yani 5,5 yaşına kadar, çocukla daha fazla vakit geçirebilmeniz amacıyla ebeveynlere haftalık 30 saat çalışma imkanı getirilecek. Bildiğiniz üzere mevcut uygulamada haftalık çalışma süresi 45 saat. Dolayısıyla haftada 15 saat daha fazla çocuğunuzla vakit geçirebileceksiniz.

Doğum izinlerine yeni düzenlemeler geliyor

Yapılması düşünülen düzenlemelerden birisi de doğum izinleri ile alakalı. Şayet anne doğum sırasında vefat ederse annenin hak ettiği doğum izinlerini baba kullanabilecek.
Ayrıca işçi olan babaya doğum halinde 5 iş günü doğum izni verilecek. Yani cumartesi ve pazarlar ile resmi tatil günleri 5 günlük izne dahil edilmeyecek. Dolayısıyla doğum izni 7 gün ve bazen bayramlar nedeniyle daha fazla süreye çıkabilecek.

Bununla birlikte %70 engelli veya sürekli hastalığı bulunan çocuğunuz varsa ebeveynlerden birine 1 yıl içerisinde ayrıca 10 gün izin verilecek.

Devletten ailelere doğum hediyesi

Yeni aile paketi ile anneye doğum yaptığı anda doğum hediyesi verilecek.

Hediyenin tutarı ise ilk çocukta 300 TL, ikinci çocukta 400 TL ve üçüncü çocukta 600 TL olacak…

Söz konusu hediye tutarları ise babanın değil annenin hesabına yatırılacak…

Kreşlere teşvik geliyor

Çocukların daha güzel ve elverişli ortamlarda yetişmelerini ve bakılmalarını sağlamak amacıyla kreş ve gündüz bakım evlerinde vergi teşviği getirilecek.

Ayrıca belediyelere de kreş ve gündüz bakımevi kurma zorunluluğu getiriliyor.

Çocuklarınızın çeyizine devletten destek

Yeni aile paketinin en dikkat çeken uygulamalarından birisi de getirilmesi düşünülen çeyiz hesabı.

Ebeveynler çocuklarının doğumundan itibaren açacakları çeyiz hesabına 18 yaşına kadar yatıracakları paralara Devlet de %15 katkıda bulunacak. Örneğin çocuğunuz için çeyiz hesabına 18 yaşına kadar 100.000 TL para yatırmışsanız Devlet de 15.000 TL katkı yapacak.

Twitter: @mhmtblt79